Kako sušite meso?

Jasno mi je sve.Išao sam jedne zime kod rođaka da orem, oni ne tove ništa niti kolju svinje već sve kupuju u Lidlu.Jednostavno nisam navikao da sve ima isti ukus!Da li je u pitanju meso buta, krmenadla, rebarca, vrat, mleveno nema veze sve je imalo ukus mesnog nareska! 😱 Jeo sam kao ptičica reda radi da se ne uvrede što i nije bilo tako loše po pitanju kilaže. 😂 Mesne prerađevine iz uvoza, lepo izgleda sve ali nije to kao ovo naše domaće ni blizu, tvrdo i žilavo.
 
Ja sam u Austriji, jesenas, probao domaće mesne prerađevini, i to je bilo zaista vrhunsko.
Najviše mi se svidela njihova slanina, koja je izgleda kuvana u masti, pa onda stavljena na dim i zasušena..
Kobasice, šunke, sve odlično. Cena je bila oko 10€ po kilu, što je možda i jeftinije nego ovde obzirom na kvalitet..
 
Imam ja jedan predlog . Vidim da mnogi vole sve od svinje ( usi , jezici , pluca , glavu , papke , kozuru ) pa se mislim da predlozim nekom od vas da ja sledece godine sve ovo dam a vi meni od vase svinje resto sta ostane . Onda cete imati svega 2X vise a ja cu imati 2X vise mesa 😀
 
Sve sam dimio standardno, a ne malo.
Kasnije vakumiranje i pakovanje u zamrzivač.
U pasulj nogica obavezno, u kupus uz ostalo uši obavezno.
 
Uši, papci, donje vilice idu u salamuru pa na dim i onda uz butkice kuvamo pihtije.
Meso glava, jezici i srca idu u kranjsku kobasicu gde se doda i meso buta pa to bude nešto.Ranije sam kuvao glave, papke, kožurice, kosti, repnjače, jezike, srca i od toga pravio švarglu koja bude top ali vreme joj ne ide na ruku pa veći deo mora da se strpa u zamrzivač da se ne bi pokvarilo jer ne može tako brzo da se potroši a kada se izvadi iz zamrzivača to nije više ono što je bilo pa je ne pravim.
 
Dimim isključivo hladnim dimom borovice (kle, lat. Juniperus communis) i drvima bukve ili graba, ali bez kore.
Nakon 4 dana dimljenja po cca 5-6 sati dnevno, ostaje obješeno na tavanu i suši se do željene suhoće.
 
Ja sam lozio i po 15 puta po 6h dnevno u toku 20 dana. Imam mini peć ozidanu ispod mesa , ubacim panj i pustim ga da tinja
 
Mi lozimo u furuni za pecenje prasica, imaju prolazi za dim, iznad je "pusnica".
Meso stoji na 2,5-3m od zemlje.
Lozimo obicno tresnju, sljivu, bukvu, grab... zazari se pa se ubaci panjuga koja tinja skoro po ceo dan.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Dimim isključivo hladnim dimom borovice (kle, lat. Juniperus communis) i drvima bukve ili graba, ali bez kore.
Nakon 4 dana dimljenja po cca 5-6 sati dnevno, ostaje obješeno na tavanu i suši se do željene suhoće.
El moze neka slika te borovice da vidim kako to izgleda, i koji deo lozite, drvo ili one iglice
 
Ja ložim skoro pa isto kao Deks, u furuni, imam otvore na njoj za prolaz dima u pušnicu iznad. Ložim bukovinu ove godine, ranije sam i šljivu, džanariku... ali su mi maznuli zalihe sa sa njive jesenas. Jbga, bilo složeno lepo blizo puta, pa valjda ljudi mislili da ne istruli greata, i odneli. Kobasice tri dima npr. Gledam da ložim u danima kad je relativno toplije ili vlažno, kiša... ako je mraz gledam taj dan da preskočim sa dimom, tad se lepo suši na mrazu. Naravno kad je takvo vreme, a u glavnom je takvo
 
Hladan dim kroz tunel od 2m.Prvi dim puštam napolje pri loženju jer on ume da bude "ljut" i da sjebe stvar.Bukov panj koji lagano tinja,potpala šljiva.Tunel je zidan i prolazi kroz celu pušnicu,otvori su takvi da pušta ravnomerno po pušnici.Bio je prvo tunel samo do ulaza ali onda se javljao problem da se dim kovitla tu pri izlazu pa jedan deo jedva da dobija dim.Loži se kad je toplo,kad je mraz,nema loženja spustim kapke sa obe strane da bije promaja.Ispod kapaka je mreža pa ne može ništa da udje.

Pušnica,60cm zidana,ostalih 2,20 daska.Ima vrtešku koja je okačena na čekrk pa se šteluje visina.Krov bio pokriven limom što je greška samo takva jer se znoji,pa je skinut i stavljena daska.
 
Nazad
Vrh