Kako sušite meso?

Kod nas cijena rada za 2 tovljenika (nebitna je težina mada je kod mene bilo oko 2*230 kg) je 240 KM.
To je 240*60=1440 dinara.
Uzme tovljenike, odveze, isječe i vrati isječene komade za sušenje, meso, slanina, kosti, unutricu i ostatke mesa.
Ne topi čvarke i ne pravi kobasice.

Mislio sam da je u Srbiji ovo jeftinije ali kako vidim i tamo su cijene visoke.



Kože, kosti i iznutricu (sve ono što ne ide u švarglu) ja skuvam i kad se sve rastopi, kosti se pobacaju a onda se koristi za izhranu svinja (novih prasića) i mačaka, pse nemam a i njima bi dobro došlo.
Drob mi mesar sada ne vraća a prije se koristilo i to, baci se kokoškama pa to one kljucaju nekoliko dana.
Prije se i drob čistio, za kobasice i za drobene čvarke.
Zaboravio si jednu 0
 
Zavisi od ukućana , ja sam nažalost kupio od ranije preko svega mogueg za svinjokolj ali svinje više necu držati , bas zbog toga što ukućani izbegavaju svarglu , pihtije , glave , noge , slaninu , masno itd itd
 
Drobeni čvarci se prave od masnoće sa droba i usitnjenih droba, i onda se prže kao obični čvarci.
Strašno je ukusno ko ne razmišlja od čega je.
Ovo se u drugim krajevima vjerovatno drugačije zove.

Od ovce se prave još bolji drobeni čvarci.


Da se razumijemo, to više niko ne pravi ovdje. Drob se baca. To sam zadnji puta davno jeo, majka pravila.
Ako negdje opet nadjem platiću koliko god samo sa probam ovo.
 
Iskoristi se za pse . Od 290 kg ( 2 svinje ) izvukao sam skoro 25 kg za pse . Sve iseckano i stavljeno u pakete po 1,5 kg . Izvadis pa malo u rernu i jedu ko ludi . Pored imaju i granule koje ne pipaju tada kada ovo dobiju . Zasto bi jeli kozuru ? Znam da ima mnogo ljudi koji to vole ali ipak da ostanemo na mesu . Nismo jos toliko spali na niske grane .
Nisu to niske grane, ne nikako, nego bes u nama. Pitaj babu i dedu sta su jeli?
 
Nisu to niske grane, ne nikako, nego bes u nama. Pitaj babu i dedu sta su jeli?
Pitacu ih jednog dana kada se ponovo budemo sreli . Salim se . Znam da se sve to jede ali ja od malena nisam ucen da to jedem i sada nema povratka . Ipak su bolja rebarca i butkica iz rerne 😊
Evo sta pise za drobene cvarke .
@coci064 mozda i ovo da probas . Nista nije za bacanje 😉 .
Ako dobro razumem ovo mu dodje ono posle ciscenja creva 🤔
 
Klao sam na par mesta gde me dogodine docekaju obesene suve kosti, glave pa cak i kolenice koje odnesem kerovima, a i tokom klanja se dosta toga pobaca! Tako da ima dosta domacinstva kojima se vise isplati da kupe sniclu i pecenicu, pogotovo sad na ovim cenama zive vage. Sa novim narastajima sve nas to lagano ceka.
 
Papci usi sve kosti osim sa krmenadle su visak, skida se samo stomak za kavurmu, deo crne dzigerice ostavi se za pecenje i nesto iskocka za paprikas tako i bela, kozurica koja se skine takodje je visak, dve velike crne kade od 80 l imam za taj konfiskat i tu se baca jer ne volim da se baca po dvoriste. Glave jezike srca to se nekad prebere za iskocka za paprikaš a vecinom skuva za krvavicu i svarglu koju pas fino pojede.
 
Sad se setih , razmišljam gde si uši , nogice, nema ih nigde , sad tek shvatih da je mesaru bilo mrsko da ih obrađuje pa sve u smece jbm te živote
 
Sad se setih , razmišljam gde si uši , nogice, nema ih nigde , sad tek shvatih da je mesaru bilo mrsko da ih obrađuje pa sve u smece jbm te živote
Tuj najlepše bacio, ste jeli nekad pohovane papke, uši kad se ispeču brenerom,a što kaže kolega i na slami, štogod, kod burazera u subotu dva ispekli na slami, urnisali se, ceo dan žvakali ko krave.
 
Pa papci u saftu. Staro kafansko jelo, prsti se samo lepe, a usi bubnjaju od pritiska. Stvarno je kalorijski jako, a slatko pa ne znas kad je dosta.
 
Dok se jela koža u pasulju i slanina za doručak svaki dan nije bilo raka , a sad svaka kuća po jednog obolelog ... To je virsla, kulen , pašteta , čips itd ...
Sad nas još ubedjuju da je svinjska mast štetna zato što nije zapravo , a cilj im je da nas truju sa uljem i da ga prodaju itd

Jedno je bila svinja iz voćnjaka od pola hektara koja se tovila godinu i po dana a drugo je ovo sa 2m² betona i koncentrata u koji niko ne zna šta se stavlja
 
Pa da, bitno da je jeftino a šta se jede nema veze.
Nije druže ni taj njihov prezacinjeni otpad iz mesne industrije jeftin ... Sad su neke kvazi čajne po 250 din 100g i skuplje ... Za 2500 ili 3000 svaki domaćin koji to radi može da napravi bar 1 kg odlične domaće kobasice a možda i više ..
 
Nazad
Vrh