Kako snabdevate domaćinstvo vodom?

Izbušio sam bunar jesenas, ali sam ga prvi put malo više koristio u svrhe testova pre par dana, jer još nije vreme zalivanju. Bunar je na dubini 18-19 metara sa plastičnim cevima fi 40.
Priključio sam pumpu na onaj izlaz za pumpu i sa 3/4 cola crevom na izlazu iz pumpe dosta brzo napuni cisternu od 1000l.
E sad imam jedan problem. Ako ugasim pumpu i ne koristim neko vreme bunar, recimo 2,3 sata, možda i manje, a nekad treba i više, padne mi stub vode u bunaru i moram da nalivam kantom, da bi mogao gore da napumpam. U bunar se ubace dve kugle metalne, kao kliker, one valjda vrše ulogu nepovratnog ventila, ali očigledno nedovoljno dobro, pa voda iznad njih procuri dole i dopusti da vazduh uđe nakon čega padne stub vode.
Ono što mene zanima da li bih to moga rešiti neki nepovratnim ventilom, da ugradim umesto tih kugli?
Da li kada ja drukam sa onom ručkom voda uopšte ide dole (ne bi trebalo, jer kugla potone i ne da)? A kada vučem gore to digne kuglu i povuče vodu odole. Tako valjda funkcioniše taj sistem.

Slika bunara:

 
mi imamo napajanje preko hidrofora. kugla sama po sebi je nepovratni ventil ali ocito u tvom slucaju nedrzi stub vode. imaju pravi nepovratni ventili i horizontalni i vertikalni. kod nas je horizontalni postavljen i drzi vec godinama da nemamo nikakvih problema. kod vertikalnih je problem kad se stavljaju dole na dno sevi da se nekad podigne pesak i zrnce ili trunka podpadne pod njega i nemoze zadrzati stub. sad neznam kako ti je reseno po pitanju razvoda gore jer se na slici vidi cesma.al ajd ovako. na kraj vertikalne cevi gore stavi T komad .na gornji deo stavi ventil obican pa na njega cesmu. na bocni izlaz stavis horizontalni nepovratni ventil pa dalje u pumpu. kad povuces vodu cesmom i sastavis vodu do pumpe da povuce zatvoris ventil ispod cesme i nebi smelo da ispusti stub vode
 
Ovako je trenutno povezano (Slika 1), sa tom razlikom da nemam nepovratni ventil kako je na slici postavljeno, jer mislim da ne bi igrao ulogu (pogledaj drugu sliku, da vidiš kako je unutra spojeno u bunaru).

Slika 1



Slika 2


Ja sam razmišljao da postavim u tački označenoj tačka 1 na slici 2, nepovratni ventil. Ne znam da li postoji neki fi40, da ne moram da se akam sa reducirima. Kugle su jednostavne za upotrebu, jer ih u jesen lako izvadiš, da ne smrzne voda u gornjem delu cevi.

Edit: Ako povežem u potpunosti kako je na slici 1, znači dodam i taj nepovratni ventil, onda se bojim da bih gubio stub vode kroz ovu drugu kuglu, koja se nalazi na česmi na drukanje, pa mi taj ventil ne bi ništa radio.
 
07042013391.jpg
[/IMG]
07042013392.jpg
[/IMG]
Stize leto :) jos malo pa je mozda vreme da se ova tema aktuelizuje.
Kod nas, zbog preteranog zalivanja leti pada pritisak vode ili je nestaje uvece skroz. Mislio sam da ovaj problem resim postavljanjem kace kapaciteta 1.5 do 2 k litara + plovak i postavljanjem hidropaka.
Cuo sam da od skorije postoje pumpe sa uredjajem koji reaguje na pad pritiska u sistemu i ukljucuje pumpu koja crpi vodu iz rezervoara, kad pritisak iz mreze poraste ili dodje voda, pumpa se iskljucuje, rezervoar dopuni uz pomoc plovka. Potrebno je postaviti i par nepovratnih ventila na pravim mestima i to radi solidno po ceni od oko 14 000 rsd + rezervoar. Nema zezanja sa hidroforom i varijacijama pritiska... Zna li neko o cemu se ovde radi i imate li neki link posto ja ne neadjoh nista jos uvek.
mozes jednostavno resiti sistem. na dovodnu cev i vodovodne mreze stavis automatsku sklopku na pritisak kao sto se koristi na hidrofor boci. iza nje nepovratni horizontalni ventil pa 1 T komad.druga strana T komada ide u kucnu instalaciju a treca strana na izlaz iz hidropaka. u slucaju nestanka vode u vodovodu sklopka ce registrovati pad pritiska koji i sam na njoj mozes nastelovati na koliko hoces donji i gornji pritisak. ona ce biti cisto prekidac u tom sistemu. nepovratni ventil ce zadrzati vodu u kontra smeru da hidropak nebi terao vodu u vodovod nazad.eto ukratko i prosto. ovu sklopku bih stelovao na manji pritisak da cim ti padne pritisak ispod 2,5 bara ukljucuje hidropak .

- - - - - - - - - -

@nikaragva. najbolje bi bilo da stavis kao na slici 1 ali ispod cesme stavi jos jedan obican ventil .mozes i kao na slici 2. isto ti dodje.ti ventili na kugle su losi i zato imas problem. ovih nepovratnih ventila ima do 2col ja mislim za sve dimenzije. kod nas je 5/4.da su te kugle kako treba ti nebi imao problema. tesko postavljam slike jer mi je jako spor internet da ti uslikam kako je kod mene.obican ventil imas i sa ispustom. da se moze zimi ispustiti voda iz cesme. cesma i ventil drze stub vode kad pumpa povuce vodu da kroz cesmu neuvuce vazduh i prekine sistem vazduhom. medjutim tebi prekine sistem cim odstoji pa tako znaci da ti ventili nisu dobri. ovi nepovratni vertikalni su u obliku klina sa oprugom i jako dobro drze stub.e samo ce protok biti malo manji jer pravi veci otpor ovakav tip nepovratnog ali je zakon za drzanje stuba. evo uspeo sam da stavim sliku nepovratnog horizontalnog ventila. na cepu T komada je pre bila cesma i ispod nje ispusni obican ventil dok nismo ozidali saht pa se moralo skinuti. sam stub ako ustreba dignemo cimajuci okiten gore dole i podigne stub do pumpe. na drugoj slici je sklopka hidrofora za pritisak koji se steluje ta tockicu iznad. otvorio sam poklopac da se vidi lakse kako izgleda. to je za kolegu antraksa da vidi oba dela koja mu trebaju a i za tebe nikaragva. pa od volje ti ovakav ili vertikalni .ovaj pravi manji otpor a vec 15 god radi besprekorno
 
Poslednja izmena:
Hvala Vico, aj videcu sta mi nudi ovaj drugar sto trguje tom robom. On tvrdi da ne treba hidropak. Dok ja to ne vidim nisam siguran kako sljaka. Inace uslikacu i postavljam ovde.
 
Ne mogu da postavljam nove teme, pa moram da trpam poruke u teme koje imaju makar malo veze sa tim pitanjem.

Zanima me kako bušite rupe na alkatan crevu za startere? Ja sam probušio tačno 15mm, koliko sam izmerio da je ona gumica, ali kada pustim pod pritisak, piša oko gumice na sve strane. Imam utisak kako je rupa nekako jajasta.
Jel postoji neka posebna metoda bušenja ili nešto ne radim kako treba.
 
Ne znam šta su starteri, treba du bušiš rupu bar 1mm manju od gumica. Probaj sa 14 mm rupom. Na toliko sam ja bušio za kpk sistem.
 
probaj i sa 13mm.kad god se busi okiten ispada jajasta rupa.nije ravna ravan nego zakosena.ako je deblji zid okitena mozes kad izbusis rupu oko rupe malo brusilicom izravnati da dodje ravno ili zagrej mesto let lampom gde je rupa pa pritisni to mesto gde je rupa malo unutra da se dobije ravna povrsina.odseces na krace vijak sa glavom i kad zagrejes plastiku stavi vijak u rupu i pritisni malo da udje 1-2,mm. tako ces dobiti siru povrsinu za dihtovanje gumice
 
postovani, zamolio bih za pomoc


pre par dana sam iskopao bunar. 9m dubok i 130cm sirok.

voda se pojavila na 6,5m, pitka je, bistra, i vrlooo hladna :)


na 9m majstor je naisao na plocu i konstatovao da nema cime da je razbije i uz reci da je zila jaka zavrsio bunar. medjutim, bunar se jako sporo puni (1m za 24h)


neki su me savetovali da razbijem plocu i da je ispod nje jaka voda (platnara), dok drugi tvrde da je ispod ploce uma i da je ne treba razbijati. u svakom slucaju ne mogu nikog da nadjem ko je spreman da to i uradi.


da li po vasem misljenu i treba razbijati plocu, odnosno da li ispod nje ima vode? imate li iskustva? i znate li mozda nekog ko bi to uradio? u pitanju je kosmaj, velika ivanca, mladenovacka strana


hvala na vremenu izdvojenom za citanje poruke. pozdrav!
 
misko_kosmaj Moraćeš par puta da totalno isprazniš bunar nekom jačom pumpom da prorade žile pošto je još "frišak" a pitanje je dali je ispod ploče odmah voda,malo se raspitaj više u kraju,mada mislim da nebi ništa naškodilo i da je probušiš :ppozdrav:
 
uzeh danas pumpu pa cu cesce prazniti, ovako sam samo par puta do sada. i mislio sam da je probusim hiltijem jer su svi saglasni da nije deblja od 15ak cm pa ako nije voda jedan klin i gotovo. ali nema bunardzije raspolozenog za to :/

hvala na odgovoru :)
 
Pozdrav svima. Kako su se pokazali hidropak marke Vilager i slicni,cena oko 200 evrica , radi li to posao ili je igracka
 
Meni oni i svi slični deluju kao igračke. Ali ko zna, niko ih još uvek ne koristi dovoljno dugo, da bi nešto mogao da kaže, jer su se skoro pojavili. Videćemo za par godina, da li je tako samo delovalo ili je zaista tako bilo.
Mislim da za te pare možeš da kupiš severovu osmicu i hidro tubu, plus da ti ostane. Takvo jedno rešenje kod mene radi već preko 30 godina. Nikad ništa nije pipano. Zadnji put posle nešto oko 2,3 godine ne korišćenja, samo sam došao i upalio je, sve radi, sve pod pritiskom.
Pri tom se lako remontuje i popravlja, ako nešto treba.
To je moje mišljenje, ako ti treba nešto pouzdano što radi posao.
Mislim da gura oko 40 litara u minuti i monofazna je pumpa, ako te zanimaju ti podaci.
 
pa i meni deluju kao igracke,ali neznam mnogo o tome pa rekoh da cujem vase misljenje.hvala
 
kod nas ih neki kupuju ali vidim da ima i reklamacija. nece da vuku vodu .doduse kamenca u vodi ima zaista mnogo za neverovati cak na pojedinim bunarima a to je uzrocnik najveci kvarova i pesak ako digne sa dna. sever odavno neradi motore tako da samo polovnu mozes uzeti. nama su skoro izgorela dva severova motora na hidroforskoj pumpi tako da smo uzeli austriski motor toboze a pumpa je kazu identicna. zasad radi dobro nemogu reci a dokle videcemo .e sad zavisi koja ti kolicina vode treba jer i kvalitetan hidropak nije lose resenje.
 
za jedan znam a za to je zasluzna distribucija. nesto su radili oko struje i kad su ukljucili mrezu napon je bio premali .dok sam primetio i iskljucio struju vec je bilo kasno . usijao se sav. za drugi nisam siguran stric je tad bio tu pred preslave i zadimio se odjednom. taj je star vise od 30godina i samo mu je pumpa remontovana dvaput. stajao u rezervi par godina i po ukljucenju je radio nepunih mesec dana i izgoreo. tako da nismo imali drugu soluciju nego nov. jedan cemo navinklovati pa ga neka u rezervi.severovi su dobri motori ali ih vise nema u proizvodnji .
 
Imam ja jednu pumpu, osmicu, ali je rotor istopljen. Sad trazim drugi, ne mogu nigde da nadjem. Nemam pojma kako se ovaj istopio, prvi put cujem za to.
 
cekaj sad na sta mislis rotor. rotor motora ili turbinu [rotor] .ja imam ali nisam siguran koji je. jedan je 2,1kw motor a neznam za ovaj noviji koje je snage .dal bi 1,6 kw ili nesto vise. pumpe cini mi se da su identicne. najzalije mi sto imam motor ispravan od petostepene pumpe koju je kamenac pojeo od stajanja. ali iskoristicu ga za pogon pumpe za zalivanje cim bunar izbusim.za severove pumpe ima kod nas da se nabavi i turbina i pakovanje [zaptivac].na starijem je bio semering ali ga stric nesto prepravljao na dva semeringa pa ja na pakovanje. radio je dobro ali verovatno od dugog stajanja povukao vlagu u namotaje i izgoreo.vidi koje je snage motor ,pise na plocici ili uslikaj plocicu pa da uporedim
 
Nazad
Vrh