Kako snabdevate domaćinstvo vodom?

kod mene dva mala izvora,i jedan veci bazen u koji se skupi ta voda pa prirodnim padom do kuce,inace bazen je jedno 200 metara iznad kuce,a stoke nemam a i da imam imam neku pumpu u dvoristu koja se koristi ponekad za zalivanje baste,maline itd...
 
Moj vodovod tj nas pet komsija je dugacak 2 km a u svakom trenutku dolazi 9 litara vode u minuti. Iznad kuca bazeni pa svima po 4 m kubna tj 4000 l vode a i ne treba nam vise jer ionako visak (preliv) gura u potok.
Izvor je u serpentiskom kamenu a na analizi vode su mi rekli da bolju vodu do tada nisu ispitivali...

I sta na kraju ? "Neko ima ovo neko ima ono..." Mi ovde nemamo dobru ni zemlju ni klimu ali imamo vodu. Kada bi sve to imalo na istom mestu onda bi se zvao raj, i svi bi tamo pohrlili, a onda bi nastao haos...
 
Imali netko iskustva sa kopanjem dubinskog bunara , trebam da imam na dan mogucnost da izvucem oko 5000 litara vode , kopao bi ga rucno , onaj sistem kao svrdlo pa u dubinu do maksimalno 30 metara ako bi se moglo , pa me zanima dali je to itko radio.
 
Kod nas su hidrofori svuda voda na 12 metara otprilike nije za pice ali sva sreca pa imamo nekoliko izvora 2 su u funkciji tako da nemoramo flasiranu vodu da kupujemo.Prokopano je selo prosle godine zbog vodovoda i postavljene cevi duz puta ali ko zna kad ce domacinstva dobiti jer ni gasa nema ovde politicari obecavaju vec 15 godina vodovod samo da se glasa za njih mozda prodje jos 15 pa ce onda biti skroz gotov:haha:
 
na njivi imam bunar dubine 25 m i prečnik fi120 mm ( 17 jutara u komadu ),nisam nikad imao problema da nestane vode a zalivao sam i tri dana uzastopno sa manjim pauzama ( tifonom ), toliko da ohladim traktor na par sati, imamo mi dosta vode bez brige da budemo nadam se:osmeh:
 
Kod nas su klasicni bunari na dubini od 10 do 15 m da se dodje do pjeska , e sad dali netko zna dali je taj sloj dobar ili treba ici dublje.
Malo sam gledao onaj sistem gdje imas na cjevi strugace i kroz cjev u rupu dolazi voda , dok vrtis struzes zemlju a voda isteruje blato gore prema povrsini , mislio sam takav sistem da probam pa me zanima dali je to itko radio i kako to ide.
Jbg , jedino ako naidjem na kamen sam nadrapo , onda nista od posla.
 
Kod nas su klasicni bunari na dubini od 10 do 15 m da se dodje do pjeska , e sad dali netko zna dali je taj sloj dobar ili treba ici dublje.
Malo sam gledao onaj sistem gdje imas na cjevi strugace i kroz cjev u rupu dolazi voda , dok vrtis struzes zemlju a voda isteruje blato gore prema povrsini , mislio sam takav sistem da probam pa me zanima dali je to itko radio i kako to ide.
Jbg , jedino ako naidjem na kamen sam nadrapo , onda nista od posla.

Ako sam te dobro razumeo to je klasican nacin bar kod nas za kopanje bunara namenjenih za 6/4 i 5/4 cevi.Voda se izvlaci hidroforom ili hidropakom.Ljudi koji to rade imaju neku vodo? kartu (ne znam joj tacan naziv) i znaju malte ne bez greske kakav je teren na tvojoj lokaciji i na kojoj dubini ima dobrih zila vode.Takvo kopanje kosta 8-9 evra po metru 6/4 cev i naravno njihovo je sve sto se tice maticne cevi i sita.Kada mi je to bilo aktuelno dolazili su mi neki sto buse sa kamiona fi 120-200 cena od 45-65 evra po metru.Meni je to bilo skupo pa sam se odlucio za ovu kucnu variantu i zadovoljan sam.
 
Ovde u varoši vodu dobijam sa vodovoda, a u selu imam bunar u dvorištu dubok 17 metara, i nikada ne presušuje, onda samo sa jednog izvora koji je udaljen 2km doveli vodu do bazena pomoću pumpe "klackalice" koju je napravio moj ujak, ne treba joj ni struja ni ništa a tera vodu uz brdo. I sada nam je u planu da dovedemo još jedan izvor, creva smo kupili, vode nikad nije dosta. A u dosta parcela imam izvore, tj ovde su izvori veoma česti...
 
Ajde mi molim te napisi kako si to radio , ja sam sad napravio svrdlo fi 60 mm i privario na cjev od 1/2 cola pa na rucno vrtanje , a kroz cjev ce mi prolaziti voda sa pipe i mislim da mi ona isteruje zemlju i blato prema gore tako da ne moram staklno da cupam svrdlo , sta kazes na to.
Ako imas koju sliku alata ajde okaci da vidim kako i sa cime si to radio.
Hvala
 
Ako je pitanje upuceno meni evo odgovora:

-Ljudi koji su kod mene radili imaju neku alatku slicno hiltiju ukljucena je na struju a sa jedne strane ima ulaz za vodu sa crevom.Ta voda cirkulise kroz cev kao sto si ti i zamislio pa se ponovo vraca u bazen (staro bure,improvizovano korito i sl.) za ovaj rad je potrebno oko 600 litara vode da spremis.
-Svrdlo se ne cupa vec se sastavlja cev na cev koje su po 2 metra duzine (u ovom slucaju plasticne i lepe se nekim lepkom koji stvarno drzi da ne verujes).
-S vremena na vreme majstor sa fanglom uzme malo onog blata iz bazena i po tome zna koji je sledeci sloj (crnica,smonica,glina sivi pesak,zuti pesak,tanak sloj sljunka pa opet neki materijal....) i tako dodjosmo do 32 metra dubine tacnije do debelog sloja sljunka.E tada me je pitao da li da se zaustavi ili da tera dalje a sledeci sloj sljunka je na 55-65 metara (to mu pise u onoj karti sto sam pomenuo u predhodnom postu).
-Na kraju majstor i pomocnik sami vade svih onih 32 metra cevi brzo skidaju burgiju i na njeno mesto vracaju 2 metra sita i naravno sve to ponovo u zemlju.
Ukoliko se u ovoj fazi ne odradi kako valja kaze majstor da se desi da zatrpaju bunar pa kopaj iz pocetka.
Ceo ovaj proces u praksi traje 3 sata.
Slika nemam na zalos ako treba jos neka informacija pitaj ovako laicki ne znam koliko ti znaci ali pokusacu.

Srecno
 
Steta sto nemas slika , jedna slika 100 rjeci , a kako izgleda doljnja burgija , znaci ta koja vrta , dali je ko svrdlo ili kao cesljevi koji grebu zemlju
 
Burgija je u spic sa 4 pera i na njoj imaju rupice koje verovatno pod pritiskom spiraju zemlju.
 
Pegaz013 ajde mi molim te objasni samo kako vuces vodu sa te dubine jer ako sam shvatio nemas dubinsku pumpu jer ne moze uci u ti cjev , i ako moze koja slika da bacis ovdje od bunara i nacin kako si to spojio na pumpu , molim te ako nije problem.
Hvala
 
Pegaz013 ajde mi molim te objasni samo kako vuces vodu sa te dubine jer ako sam shvatio nemas dubinsku pumpu jer ne moze uci u ti cjev , i ako moze koja slika da bacis ovdje od bunara i nacin kako si to spojio na pumpu , molim te ako nije problem.
Hvala

Kolega prvo sam iskopao sahtu 2x2x1.8 (mere su nebitne a u mom slucaju je tako) iz zemlje je virila ona maticna cev 6/4 o kojoj sam ranije pisao.Kada je dosao drugar da mi ugradi hidropak kupili smo okiten crevo duzine oko 9 metara i na kraj creva fiksirali nepovratnu korpu.To okiten crevo sa korpom bucnuli u maticnu cev (po principu buckalice voda je krenula na povrsinu i vise nema gubljenja iz okiten creva jer je korpa nepovratna).Znaci moja maticna cev je na 32 metra a okiten crevo duzine 9 metara koje se veze na hidropak.Taj princip vec ne znam da ti objasnim verovatno neko od kolega forumasa se razume u ovakve stvari pa ce ti bolje objasniti na pr.moj komsija rade013.Slikacu za neki dan sahtu i,hidropak i sve te cevi koje se vide ako to moze da pomogne.E da sahtu sam kopao tih dimenzija da nekada u nju stavim hidrofor kazu da je mnogo bolji od hidropaka.
 
Nazad
Vrh