Kako snabdevate domaćinstvo vodom?

Ok sad razumijem , znaci ustvari treba da cjev bude puna vode vec kod prvog paljenja , ajde mi sad samo reci dali ti dovoljno brzo curi voda , odnosno koliko dugo treba da nacuri recimo 1000 litara sa hidropakom.
Ma znas sta me cudi , da sa te dubine moze vuci vodu bez problema , jer na dubini od 36 metara razlika tlakova je 3.6 bara a hidropak ne moze vise od 4 bara , pa zbog toga pitam , ok , ajde samo uslikaj ako budes mogao pa postavi sliku .
Dali mozda znas redosljed slojeva kako su isli kad si vrtao bunar , ono kao recimo zemlja - glina - sljunak i tako redom , ma da znam kad cu doci do vode.
Hvala
 
Znas kako u Banatu ima dosta podzemnih voda malte ne gde god da zabusis dodjes do vode razlika je u kvalitetu verovatno zavisi od zile.Okiten crevo kad smo zaboli u maticnu cev bila je puna vode tj. 2 cola (toliki je precnik tog okitena ako se ne varam).Maticna cev sa korpom jeste na 32 metra ali vodeni stub se popne do 3 ili 4 metra od povrsine tla.To smo prvo proverili ubacis kanap sa nekom krpom i polako spustas i vadis kad se umokri krpa dotle je voda.Stavili smo korpu na dubinu 9 metara sto kaze drugar koji mi je ovo radio u slucaju letnjih vrucina kada ima manje vode vodeni stub opada (kod nas nikada ispod 7-8 metara).Moj hidropak po prospektu za sat vremena istoci 3600 litara vode,nesto mi je u poslednje vreme slabiji pritisak nesto treba da se presteluje.A hidrofor ima bure oko 80-120 litara pa kad nestane struje imas vode toliko a kod mene ne cim nema struje nema ni vode.Zato sam ostavio mesto za rucnu pumpu za nedaj boze.Neznam redosled slojeva ali verovatno nije ni slican teren izmedju ova 2 nasa podrucja,predpostavljam da kod vas ima dosta kamena ili ?

Pozdrav
 
E pa tako stima jer kod nas su bunari na oko 10 do 14 metara a dubinski na oko , bar kazu 20 do 30 metara , e sad koliko ce se voda dici visoko nemam pojma jer kod nas u selu jos nitko nema takav buseni bunar , za to bi ja probao da ga sam izbusim do maksimalno 35 metara pa ako bude vode busim siroki za potopnu pumpu a ako nema nemam potrebe da bacam pare.
E sad me samo muci ako izbusim do recimo 25 metara pa naidjem na kamen a ne budem mogao proci taj sloj e biga onda , uzalud trud.
Bas bi volio da netko ako ima slike kopanja da postavi pa da vidim kako to oni rade , ja sam probao rucno i za 20 minuta sam probusio oko 2 metra ali sam imao kao svrdlo a ne kao koplje , e sad planiram da napravim da to vrtim busilicom za beton , pa me muci dali bi ta brzina bila prevelika za to , pa ako netko ima iskustva ili je vidio kako se to radi da mi napise dali moze tako ici.
 
Bas bi volio da netko ako ima slike kopanja da postavi pa da vidim kako to oni rade , ja sam probao rucno i za 20 minuta sam probusio oko 2 metra

Pa to je vrlo brzo radi dalje da imam nekog veceg znanja rado bih pomogao ali...Kako i sam kazes ako je u starim bunarima voda na od 10-14 metara i ti bi na tim dubinama dobio vodu.Nije mi jasno kako praznis te slojeve materijala iz tako tesnog otvora a sa velikih dubina?
Ima li neko na forumu ko moze da kaze nesto blize i tacnije od mene?
 
Kroz cjev s kojom busim pustam vodu pod tlakom od nekih 3 bara i ona mi ispire zemlju i izbacuje ju van iz rupe kao muljavu vodu , odnosno materijal koji iskopas pravi sa vodom veoma rjetko blato pa ga voda izbacuje van.
 
Svaka čast do kraja ćeš postati profi da ćeš raditi i za ::novac:: . U stvari to i jeste princip rada koliko sam ja mogao da ukačim.Možeš li da vidiš koji ti materijal izbacuje kad ? Još malo pa ćeš do šljunka doći :ppozdrav:
 
Me necu za pare meni treba za jagode , koliko sam procitao tamo gdje ima gline nema stjena , e sad dali ima kamena ne znam , ali sam cuo da treba prvo da dodje sljunak pa onda sitniji pjesak , pa onda dodje onaj jako sitni pjesak i onda tu treba stati kazu da je to naj jaci dio gdje ima vode.
E kako bi volio da mi netko okaci koju sliku od busenja ili da opise tacno kako se to radi , samo me muci ako naidjem na kamen pa da ne moze proci svrdlo.
Dali vrte sa busilicom ili kako .
Naravno da mozes vidjeti sta ti izbacuje jer ti se talog slegne tamo gdje voda nema dovoljan tlak da ga nosi , pogledaj na youtube , napisi busenje bunara pa pogledaj kako to drugi rade.
 
kako snabdevate domacinstvo vodom

Ovde u varoši vodu dobijam sa vodovoda, a u selu imam bunar u dvorištu dubok 17 metara, i nikada ne presušuje, onda samo sa jednog izvora koji je udaljen 2km doveli vodu do bazena pomoću pumpe "klackalice" koju je napravio moj ujak, ne treba joj ni struja ni ništa a tera vodu uz brdo. I sada nam je u planu da dovedemo još jedan izvor, creva smo kupili, vode nikad nije dosta. A u dosta parcela imam izvore, tj ovde su izvori veoma česti...

hvala dukanac na informaciji,meni je cena pumpe malo preskupa a neznam ni kako bi to funkcionisalo kod mene ,jer prvo moram busiti bunar.
 
U selu se snabdevam vodom na onaj standard nacin, izvor u njivi 70-tak metara iznad kuce, i slobodan pad. Cista i pitka voda ali je leti malo mlaka....
 
Evo ja napokon krenuo s busenjem bunara , napravio sam sam sistem preko busilice i danas sam izvrtao 9 metara sam , prva 3 metra su isla onako dosta solidno , moglo bi se reci skoro pa lagano , trebalo mi nekih sat vremena za to , e onda je na dubini od 3 pa do 8 metara islo jako jako sporo , za to mi je trabalo oko 4.5 sata da izvrtam , mislim da je to neka glina bila , jer kad gledam ono sto voda ispere nije kamen krecnjak vec je bas onako kao jako masna zutulja zemlja , e kad sam to prosao onda sam onaj 1.5 metara rjesio za 10 minuta samo propada unutra koplje , cak sam morao rukom zadrzavati cjev da mi ne propadne previse brzo u zemlju jer mi voda ne bi stigla isprati zemlju iz rupe , e sad ako bog da sutra nastavak pa sve do nekih 20 metara.

Pa sad evo pitanje ako je netko gledao ili busio bunar , iz iskustva dali znate kako bi isli slojevi , ovaj sloj na 9 metara pretpostavljam je šljunak i to je taj prvi vodonosni sloj ( kapavac) , e sad ako sam jednog tipa dobro razumio iza sljunka ce naici nekakva zemlja pa onda ponovo glina i to je brana od drugog vodonosnog sloja a to bi trebalo biti na nekih 20 metara , dali itko zna iz iskustva kako mogu da prepoznam taj drugi vodonosni sloj.

Tip mi je rakao da ako naidjem na glinu da je to dobro jer gdje je glina tu nema sige , ili kako se jos kaze kamena krecnjaka , to znaci da bi mi trebalo biti bar nesto malo lakse izbusiti taj bunar , ajde pomazite , dali ima itko kakvo znanje o tome.

---------- Poruka napisana 31-12-11 u 12:57 ---------- Prethodna poruka je 30-12-11 at 16:31 ----------

Evo danas opet nastavio s busenjem , i bemti , bas ono cega sam se naj vise bojao , na 10 metru krupni sljunak , busio sat vremena i nisam otisao 10 cm u dubinu , svako malo mi zacvika koplje , polomi ruke na busilicu al ne ide , vec sad razmisljam da odustanem ili da napravim nesto pametnije za busenje , imal itko ikakvu ideju , sta dalje i kako.
 
Sad vise nikako , naisao na soder ( krupni pjesak) i ne ide vise nikako a inace slicno ovome:
http://www.hydra-jett.com/1157510.html , samo sto sam ja umjesto tog motora koristio stemalicu za beton ajnhelovu od 650 vata i to je odvoljno jako da potrga ruke , ali imam sad problem , posto sam koplje napravio od celicnog lima 3 mm sad mi je nemoguce vrtati u sljunku jer posto je koplje 4 strne kad naidje na krupniji kamen zacvika i onda me busilica hoce potrgati jer ja to sve drzim u rukama na skeli od 3 metera , a skela su mi lotre , e pa sad zamisli kako je to busiti , a ne planiram se baviti s tim poslom da napravim stroj , do sada su mi slojevi isli kako je jedan strucnjak za busenje i rekao ali sad nikako ne mogu da prodjem sljunak ( sloj od nekih 4 metra ) moram da napravim neki sistem s vidija kronerom ili slicno da mogu da probusim to.
Inace ako ne naidjes na kamen ili krupni sljunak za dan bi 2 covjeka mogla i do 20 metara u dubinu da izbuse a kada bi vodu terali nekom jacom pumpom i do 40 siguran sam u to , sve mozes improvizirati ali na kronerima nemojte stediti kupite kvalitetne jer ce vas ovako ubiti 2 bunara.
 
Ma moze biti od 4 ili vise bara , nije bitno , bitno je da imas kolicinski dovoljno vode da ide kroz sistem , cjev znaci mora biti skroz puna i pod tlakom a dolje dovoljno velike rupe da kroz njih prodje toliko vode da moze da iznese sav mulj i pjesak van.
 
A tebe muci hidropak , a haaa , pa kada ga ljepo sklopis , treba da imas jedan ventil izmedju pumpe i boce , on ti sluzi da napumpas zrak u bocu , znaci napumpas zrak na 1 bar ili1.5 max , i onda upalis hidropak da ti nadruka ostalo , na tlacnoj sklopki imas za steljanje minimalnog tlaka za paljenje i maximalnog tlaka za gasenje , minimalni treba biti 1.8 bara a max 4 do 4.5 bara.
Ako ti je boca od 30 litara trebas moci ispustiti oko 10 litara da se on onda upali.
 
dobar dan,
kako si resio bazen..jesi li kupio neki rezervoar ili..

---------- Poruka napisana u 12:38 ---------- Prethodna poruka je at 12:28 ----------

Pegau daj neki kontakt od tih što su dolazili kod tebe da rade..
pozdrav
 
Radio mi je Keseg Nandor Palić Bolmanska 7,024/755-434 i 063/528-418.
Ako moderatori smatraju da je ovo reklama brišite post....

pozdrav
 
Stize leto :) jos malo pa je mozda vreme da se ova tema aktuelizuje.
Kod nas, zbog preteranog zalivanja leti pada pritisak vode ili je nestaje uvece skroz. Mislio sam da ovaj problem resim postavljanjem kace kapaciteta 1.5 do 2 k litara + plovak i postavljanjem hidropaka.
Cuo sam da od skorije postoje pumpe sa uredjajem koji reaguje na pad pritiska u sistemu i ukljucuje pumpu koja crpi vodu iz rezervoara, kad pritisak iz mreze poraste ili dodje voda, pumpa se iskljucuje, rezervoar dopuni uz pomoc plovka. Potrebno je postaviti i par nepovratnih ventila na pravim mestima i to radi solidno po ceni od oko 14 000 rsd + rezervoar. Nema zezanja sa hidroforom i varijacijama pritiska... Zna li neko o cemu se ovde radi i imate li neki link posto ja ne neadjoh nista jos uvek.
 
Nazad
Vrh