Kajsija

Uglavnom je od 25 do 35 dinara, retko kad 40. Tebi je tu problem što se ubacuju i zelenije i svakakve, natrule...da bi kupio baš kvalitetnu za rakiju moraš platiti koji dinar više, 5-10 dinara po kilogramu da bi ti taj neko lepo birao.

prosle godine sam kupio na 35 din II klasa. pa zato i pitam kako će ove godine da bude.
sakupljao u đakove.
Hvala
 
Pozdrav,
imam oko 160 kajsija u 5 godini. Ove godine su prerodile. Ne mogu zamisliti više roda na drvetu. Samo sam ih prskao. Nisam proredjivao rod. VEzivao sam ih, podbočio grane i zalivao. Da li će moći izgurati ovoliki rod ili ih treba prorediti. Sad vidim da bih trebao obaviti i zelenu rezidbu.
 
Ono što je sigurno je da će biti uglavnom sitne, a postoji i opasnost da sledeće godine slabo ili nikako ne rode jer su ove prerodile (alternativno rađanje).

Daj neke slike da vidimo, možda nisu toliko prerodile koliko se tebi čini već nisu lepo orezane pa se grane savijaju...dugačke grane bez grančica malih.
 
Tako je i kod mene,proredjivanje sada nema svrhe.Zelenu rezidbu odmah posle branja.Ja danas obrao nesto malo,za 5-10 dana ce biti ozbiljna berba,sve osim ns rodne koja je jos zelena i sitna.Cenim da ima oko 60 kg po stablu i bice zanimljivo sta ce biti sledece godine od roda zbog iznurenosti stabala.Morace se izvrsiti analiza zemljista pa onda pravilna prihrana da bi sledece godine bilo bar upola roda od ove.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod mene polako sazrevaju.Ima ih koje će se brati za nekoliko dana a neke opet još uvek zelene...
Samo sitne, jako sitne u odnosu na prošlu godinu.Mislio sam prodavati, ali ko zna da li će ih takve ljudi kupovati.
Na kraju se može desiti da odu u rakiju, a ja, za razliku od nekih članova foruma dobijem samo 8 litara iz 100 kg.
Gde bi mi bio kraj da i ja dobijem 16 litara

 
Jedan od problema sa kajsijama je što i kad na vreme uočiš da su mnogo roda ponele, nije ti baš do proređivanja jer znaju da same otpadaju pa ne znaš ako kreneš sa proredom šta će ti na kraju ostati da bereš uopšte, a ako sve ostaviš onda budu sitne i sledeće godine slabije rode...
 
Ja sam danas brao,uglavnom ns 6 i kasnocvetna ali treba jos par dana da krene nesto ozbiljnije.Koliko sam samo hvalio ranije ns rodnu sada mi dodje da je ::jako_besan::.Na ns 4,6 i kasnocvetnoj je krupnoca zadovoljavajuca,nije kao prosle godine ali su prerodile pa je to razlog.Ns rodna-svih 200 stabala ima svetliju boju lista od ostalih sorti,plodovi jos zeleni,sitni,suse se i otpadaju,puno krastavosti ploda na njoj i pored prskanja.Ni sam ne znam o cemu se radi.Od nje necu imati ni 100 kg u prvoj klasi,sve ce morati u rakiju.Plodovi na njoj kao da izgube vodu i smrezuraju se.Na ostalim sortama ni na jednom stablu nemam taj problem.Zna li neko o cemu se radi jer se prvi put se srecem sa tim.
 
Tako je bilo prošle godine kod mene na Roksani,to se ponovilo i ove i onda je rus imo posla
 
Pa i mi,kao i Ti čekamo da počne sa punom berbom pa da saznamo.
Sada idu rane sorte i ne moze niko sa sigurnošću reći koja će biti cena industrijske.
I ja sam k'o na žeravici dok čekam da ćujem cenu.
 
Radašine (i ostali), jel ovo Zaklopačka ruža, kaže komšija da jeste, na svakoj se koštica ovako izlomila sama unutra:

 
Poštovanje svim uzgajivačima i poznavaocima kajsije. Želeo bih da dobijem savet koje od sorata ovog voća, bi najbolje podnele veću nadmorsku visinu(oko700m).? Naime, zasadio bih samo nekoliko komada na imanju, da probam da li će i kako rađati, da imam zanimaciju i da obogatim različitost svog "voćnog fonda" i umalo da zaboravim, naravno i zbog "poneke" čašice kvalitetne i dobre rakije . Znači koja sorta i eventualni oprašivač bi došli u obzir.?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh