Kajsija

ima li kod vas pojave da kajsije opadaju u vecem broju 7-10 dana pred zrenje.kod mene je slucaj u jednom vocnjaku, zemlja ritska crnica. u drugom vocnjaku gde je pijesak, nema manj opadanja. zasto dolazi do toga ?
 
И ја сам излијечио моје двије мале кајсије за које сумњам да су обољеле од шарке. Само што је мени била довољна лопата јер су зимус посађене.
 
ima li kod vas pojave da kajsije opadaju u vecem broju 7-10 dana pred zrenje.kod mene je slucaj u jednom vocnjaku, zemlja ritska crnica. u drugom vocnjaku gde je pijesak, nema manj opadanja. zasto dolazi do toga ?
Ima toga i kod mene,na srecu ne nesto puno.Evo sta kazu knjige :,,Treci period otpadanja plodova desava se pred berbu usled formiranja tkiva za odvajanje izmedju ploda i peteljke.Najcesci uzroci su susa,slaba ishrana i preopterecenje stabala rodom''(Kajsija-prof.Milatovic).Inace ,kod mene je stanje sledece.Stabla su puna roda,proredjivao sam ali izgleda ne dovoljno.Pored vezivanja i podbacivanja oko 500 komada bagremovih sprajceva dolazi do pucanja ogranaka i svakakvog loma.Sto se tice zrelosti mozda bi se moglo za vikend nesto poceti sa ns 6.Novosadska rodna najzelenija i najsitnija,nadam se da ce naliti plod narednih 10-ak dana.Inace ns rodna kod mene ove godine ima dosta svetliju zelenu boju(svih 200 kom) od drugih ns sorti.Ne znam da li je to sortna karakteristika,verujem da jeste jer je nemoguce da oboli sve i jedna.Mozda je to i zbog toga sto je prosle godine samo ona rodila pa se malo ,,iscrpela''.
 
Da li ćete ove godine štititi kajsije protiv truleži? Ja do sada nisam i imao sam zanemarljiv procenat, malo više na domaćoj jer sam nju ostavljao da otpadne pa u rakiju a i rađala je u grozdovima koji su podložni truljenju sami po sebi, na kečkemetskoj i sličnim nisam imao nekih problema jer sam brao 90% zrelu. Ove godine se mislim dal da štitim sa nekim skupljim preparatom kraće karence tipa switch, isplatiće se, puna su stabla.

Što se tiče opadanja, prehrane, da li dodati u to i neki kalcijum ili nešto drugo?
 
Ja ne mogu prskati sve i da hocu,grane do zemlje ,nema sanse traktor da udje.Za prihranu i nesto protiv trulezi mislim da je kasno jer ce se bar kod mene pojedina stabla brati za 5-6 dana.Preparat sa tako kratkom karencom ja i ne znam da postoji,cak je i za slavol vvl 15 dana preporuka.
 
Hm koje to sorte za 5-6 dana? Kod mene jedno stablo samo zarumenilo, ostala i dalje sitnija i braon boje, neka čak i zelene...
 
Na par stabala ns 6 se pocela intezivirati boja tako da verujem iza vikenda da cu poceti da ih berem ali kazem to je na par kom od 100 koliko imam ns-6-ice
 
Switch je npr karenca 3 dana za jabuku a 14 za breskvu pa cenim da je 14 i za kajsiju, Signum kod bresaka 7 dana, što će reći da trčim da štitim, nego se pitam da li to da radim pa me zanima da li će još ko i sa čime kao i da li dodajete prehranu i koju...
 
Oktopod ne znam da li ces dobiti nesto od tog prihranjivanja,dok biljka to krene da ,,usvaja''i ,,posalje'' ka plodu ti ces vec brati.
 
Obrane prve kajsije.
6emyreby.jpg
 
Ja danas oprskah Signumom i Yara kalcijumom. Videh na programu Nutrileaders da se pred berbu prska kalcijumom zbog skladišnih osobina i nekim drugim za boju pa sam dodao i malo NPK 15-5-30, kašiku na 30 litara :osmeh:

Nadam se da neće stići na berbu za manje od 14 dana koliko je karenca, ima da se pomalo crvene neka stabla a na nekima su skroz zelene, slobodna procena mi je bila da neće valjda za manje od 2 nedelje...nisam hteo da rizikujem, ima ih i od grada čaknutih malko, evo jedno stablo dal je roksana šta li sam brao danas svaka treća ima rupicu od grada okruženu komadom truleži.
 
kakva će cena biti za kajsiju ove godine, mene intresuje II klasa za rakiju kupio bih oko 700-800kg. hvala
 
Uglavnom je od 25 do 35 dinara, retko kad 40. Tebi je tu problem što se ubacuju i zelenije i svakakve, natrule...da bi kupio baš kvalitetnu za rakiju moraš platiti koji dinar više, 5-10 dinara po kilogramu da bi ti taj neko lepo birao.
 
Nazad
Vrh