Kajsija

Sačekajte još malo pa ćete videti, možda nisu ušle spremne u jesen pa se smrzli vrhovi, onda ćete ih odseći i to je to, ako ionako planirate da prekratite ispod tog mesta, onda trk u prekraćivanje :) kakvi su ostali pupoljci na tim stablima, ima li nabubrelih...a na drugima?
 
Mislim da cak i na tim stablima gde se krajevi grancica suse ima pupoljaka koji su poceli da bubre. Na drugim stablima negde bubre pupoljci, a negde ne. Meni su sadnice sa, ako sam dobro razumeo termine, prevremenim granama. Ima na pojedinim sadnicama cak i 3-4 prevremene grane...
 
Prevremene grane krecu relativno kasno u polovini leta i za ocekivati je da ne stignu da divoljno zadrvene za zimu pa izmrznu. Jedino sto ove zime i nije bas bilo mrazeva ili je kod tebe i bilo mada nema sta drugo da bude
 
незнам шта је разлог,јуче сам орезао изнад окуланта,мислим да је икорен у фази одумиранја ,долазили су професори са факултета и они казу да незнају шта је у питању ,данас ће да донесу клијале кошпице виноградарске шептелије па ће да је посаде поред окуланата за сваки случај,мисле да је проблем у сушној зими са чиме се ја неслажем парцела је урђена подривачима на дубину 80цм после тога је поорана ,окуланти су посађени половином октомбра све је било идеално.
 
Evo kako kod mene izgleda kajsija :)
Lepo vreme i pcele pocele da oprasuju cvetove, to je inace prva kajsija koja je kod mene u potpunosti cvetala ove druge sto imam su izgleda kasnije sorte i tek sad pocinju da cvetaju.

 
Ima baš dosta pčela ove godine, prijatno sam iznenađen. Ali na žalost, viđam i dosta ljudi kako se u podne upućuju u njive vukući za sobom atomizere... :
 
Kod mene situacija šarena. Ja danas orezao, bacio kan i oprskao chorus. Sve se otvorilo pri vrhu a dole jos su roze baloni na kajsijama koje sam sadio marta 2012 novosadska rodna (50kom) na prvoj slici. Na drugoj slici je slična situacija na kajsijama koje sam sadio novembra 2012 mađarska najbolja (56kom). Čekam par dana da se pojave beli baloni pa da ponovim chorus, kada sve procveta signum i u precvetavanju ponovo chorus. Neznam dali sam dobro to isplanirao u vezi prskanja jer od ovog šareniša nisam pametan šta da radim. Na prvim ramenim granama novosadske rodne na kojima je prošle godine bio rod sada su još u stanju nabubrelih pupoljaka. Dali je to uredu. Pozdrav.

Novosadska rodna



Mađarska najbolja

 
Previše ti je to, ionako nisu povoljni uslovi za razvoj monilie, treba i kiša i visoka temperatura, a ovo je malo ovo malo ono...oprskaj u punom cvetu chorus još jednom i ćao što se monilie tiče, ja ću barem tako, posle precvetavanje i to je to za kajsiju za ovu godinu do jeseni :)
 
Kod mene situacija šarena. Ja danas orezao, bacio kan i oprskao chorus. Sve se otvorilo pri vrhu a dole jos su roze baloni na kajsijama koje sam sadio marta 2012 novosadska rodna (50kom) na prvoj slici. Na drugoj slici je slična situacija na kajsijama koje sam sadio novembra 2012 mađarska najbolja (56kom). Čekam par dana da se pojave beli baloni pa da ponovim chorus, kada sve procveta signum i u precvetavanju ponovo chorus. Neznam dali sam dobro to isplanirao u vezi prskanja jer od ovog šareniša nisam pametan šta da radim. Na prvim ramenim granama novosadske rodne na kojima je prošle godine bio rod sada su još u stanju nabubrelih pupoljaka. Dali je to uredu. Pozdrav.

Novosadska rodna



Mađarska najbolja

Ma da,ne znam zasto toliko nameravas da prskas,ako nema kise nema ni monilije.Ja sam uradio sa horusom u petak i planiram samo jos jednom signum mada kise ni na vidiku.Kod mene duva vetar,ubija juce i danas,one pcele koje sam uneo u vocnjak ne mogu ni da polete od njega.Samo da nema mraza i bice ok.
 
Dobar dan dobrim ljudima!Ja sam novi clan na forumu ime mi je bojan i pocetnik sam u vezi kajsija.Interesuje me prskanje odmah posle sadnje ili ne,juce je podignut vocnjak u okolini titela,160 sadnica(dzenerika,stenlej-ns6 i kasnocvetna),zaliven i prekracen na oko 50 cm.Unapred hvala na odgovoru:osmeh:
 
Ја ћу прскати корусом само пред кишу. Ако не буде кише нећу ни прскати. Видим да ће можда у недељу бити кише па бих могао у суботу да прскам.
Симке, за бакар је сада касно. НС 6 није посебно осјетљива на шупљикавост листа, а за касноцветну не знам. Ако баш желиш да их заштитиш можеш у листању прскати против шупљикавости лишћа истим средствима као брескву, мада ја то не радим.

- - - - - - - - - -

Гусјенице које се појаве на лишћу скини ручно, али пази да не закасниш, да не обрсте лишће.
 
Dobar dan dobrim ljudima!Ja sam novi clan na forumu ime mi je bojan i pocetnik sam u vezi kajsija.Interesuje me prskanje odmah posle sadnje ili ne,juce je podignut vocnjak u okolini titela,160 sadnica(dzenerika,stenlej-ns6 i kasnocvetna),zaliven i prekracen na oko 50 cm.Unapred hvala na odgovoru:osmeh:
Nisi bas ,,ubo'' prave sorte ja se nisam usrecio za ovih 5 godina sa ns 6 i kasnocvetnom.Od ns sorti je najbolja ns rodna koja me jedino vadi prethodnih godina i samo nju sadim.
 
Pa cilj mi je bio da zasadim sto kasnije sorte a u rasadniku su imali ns4,ns6,kasnocvetnu i madjarsku najbolju.Pozurio sam sa sadnjom zbog gospodina koji je vec busio rupe pa da se nebi zatrpale itd....videcemo ako sam se zeznuo popravicemo za godinu dve ljudi smo pa i gresimo.Jos jedno pitanje,mreze ya zastitu stabala od glodara jel mi trebaju sada ili pred zimu?
 
dobar dan,ja sam novi clan i pozdravljam sve forumase :ppozdrav: imam 30ak nov.rodne i 20ak roksane sadnja jesen 2012 pa me interesuje posto sad imaju nekih cvetova(ne mnogo) da li je bolje skinuti ih i pustiti da se sadnica bolje razvija ili ipak ne dirati nista :sta:
 
Pa cilj mi je bio da zasadim sto kasnije sorte a u rasadniku su imali ns4,ns6,kasnocvetnu i madjarsku najbolju.Pozurio sam sa sadnjom zbog gospodina koji je vec busio rupe pa da se nebi zatrpale itd....videcemo ako sam se zeznuo popravicemo za godinu dve ljudi smo pa i gresimo.Jos jedno pitanje,mreze ya zastitu stabala od glodara jel mi trebaju sada ili pred zimu?
Mreze stavi odmah .Ukoliko budes imao potrebe za jos sadnica uzmi ns rodnu ili roksanu, da imas malo sigurniji prinos jer one i u losim godinama bar nesto,,izbace''.

- - - - - - - - - -

dobar dan,ja sam novi clan i pozdravljam sve forumase :ppozdrav: imam 30ak nov.rodne i 20ak roksane sadnja jesen 2012 pa me interesuje posto sad imaju nekih cvetova(ne mnogo) da li je bolje skinuti ih i pustiti da se sadnica bolje razvija ili ipak ne dirati nista :sta:
Ne diraj cvetove.
 
Hteo sam pretezno roksanu da sadim ali radmilovac ih nije imao a u druge rasadnike nesto za ovih desetak godina nemam poverenja.Sadjene su u redu 4 a izmedju redova 5 metara tako da nemam nesto mnogo prostora da dodajem nego cu videti,koja se neprimi sadim ns rodnu ili roksanu 100 posto.Jos jedno pitanje,prilikom prekracivanja nisam pazio na koju stranu poslednji pupoljak gleda,jel nesmeta da ih doradim sledece nedelje?I gde na podrucju beograda mogu da kupim mrezu za stablo,naravno po povoljnijoj ceni?hvala unapred
 
Mrezice mozes da kupis na stovaristima ili farbarama,to su one plave ili bele za fasadu.Nisu skupe,oko 40 din -1m2.
 
Kupi bolje belu mrezicu za fasadu u bilo kojoj farbari,npr Morso,cena je 70 din ali je puno bolja od plave za 40

Sto se tice skidanja cvetova sa mladih,ja bih skinuo da ne razmisljam o moniliji a vise ce i da narastu, izes 5 plodova koji bi opstali..

Sto se tice sadnica, Radmilovac je ove godine snabdevao rasadnik Gilic iz Konjuha pa ako si zadovoljan kontaktiraj ih direktno, veruj mi :)
 
Previše ti je to, ionako nisu povoljni uslovi za razvoj monilie, treba i kiša i visoka temperatura, a ovo je malo ovo malo ono...oprskaj u punom cvetu chorus još jednom i ćao što se monilie tiče, ja ću barem tako, posle precvetavanje i to je to za kajsiju za ovu godinu do jeseni :)
Kako nisu uslovi za moniliju,kod mene u 7 dana 3 puta se kisa navrtala i svaki put sam prskao protiv monilije.Pogotovo razvuceno cvetanje koje pravi jako puno problema.
 
Nazad
Vrh