Kajsija

Nisu kod mene ceste magle, ali ima mrazeva u martu.
Mene zanima da li je puno zahtjevna sto se tice zemljista?
Imate li vi kajsije?
 
Ја сам још почетник. Код нас је навика да воће иде на лошију земљу, а боља се оставља за кукуруз. Требало би да је земља растресита, ако је збијена иловача немој садити.

- - - - - - - - - -

Ако јабуку посадиш на збијенију земљу она ће слабије рађати, а ако кајсију посадиш она ће се осушити.

- - - - - - - - - -

Ако пршћеш касно у марту бакарним средствима као што сам ја и још користиш ручну прскалицу па онакодобро натопиш можеш да их осушиш. Кад пршћеш јабуку бакром тада је за кајсију већ касно. Ниско калемљене кајсије немој садити јер ће дебло да испуца, а кроз њега ће бактерије и збогом кајсије.
 
Uff dobro si me uplasio :)
Ja u toj parceli u koju planiram da sadim vec imam dvije kajsije stare preko 10 god. svake godine rode, a niti se prscu niti okopavaju, niti orezuju, nista... :) Pa mi je to neki repet sto se zemlje tice.
 
Uff dobro si me uplasio :)
Ja u toj parceli u koju planiram da sadim vec imam dvije kajsije stare preko 10 god. svake godine rode, a niti se prscu niti okopavaju, niti orezuju, nista... :) Pa mi je to neki repet sto se zemlje tice.
Онда сади. Ако су старе преко 10 година то је успјех. Гледао сам на ТВ да у Војводини неки човјек узгаја кајсије, а орезује само суве гране, ђубри стајским ђубретом и пршће само бакром и против сушења цвјетова и гранчица ако има кише у цватњи.

- - - - - - - - - -

Ако су ти родиле прошле године те кајсије то је онда савршено мјесто за њих.
 
Ma radjaju svake godine, slabo koje da preskoce(ja se ne sjecam), a nista, al bas nista se ne odrazavaju, samo sto ne znam koje su one sorte...
A prosle godine su bas dobro rodile...
 
jedno zapazanje ne naucno al iz prakse ovih par nedelja, sorta kostjuzenski je zadnja zbacila listove cak nije jos do danas odbacila ni 10% lisne mase. Aurora je prva zavrsila to, a posle i madjarska i ns rodna posle nje.
E sd dal to znaci nesto, trebalo bi po meni da nije dobro kad kasno odlazi u mirovanje, mada kostjuzenski je direktno na dzanku a ostale su preko posrednika stenly.

ima li komentara neko
 
Kod mene Zaklopčanka odbacila list ima skoro mesec dana :D Keč. ruža i ostale evo žute se al ništa specijalno, tek kreće da opada, trešnja takođe požutela i pocrvenela u poslednja dva dana, šljiva kao da se ništa ne dešava.
 
I kod mene na vecini ns sorti ima solidno lista ali nisam cekao jer na pojedinim stablima skoro nema nista, pa sam poprskao jos pre mesec dana. Nisam hteo da se zaraza pokrene a korekciju cu uraditi proletnim prskanjem.
 
Мени је сав лист одбацила једино једна мала томкот, а остале половично. Истина био је само један лагани мраз 5. октобра. Зато је већина крушака одбацила лишће, а јабуке скоро ништа, осим жутог делишеса.
 
Pravo da ti kažem meni neki kažu da ova koju ja imam nije ta Zaklopčanka, mada celo selo vidim ima sve to slično manje više, ali i ova što je imam je kvalitetna i ne oseti mraz, moniliju onako...al ne bih rekao da može da se čuva baš mesec dana, kad se ubere zelenija ona usahne, kad se ubere zrela mnogo je sočna i mekana, zato i ne ide na otkupu za Rusiju već kao rinfuz.

Sa ovim si nam barem rešio jednu misteriju, Žile bio zvao ovog čoveka što nam Darko ostavio kontakt i tražio Zaklopčanku, a ovaj kaže "da imam zaklopčanku, ružu ovu našu" pa čovek pomislio da ovaj nije siguran jel ruža ili zaklopčanka :haha:
 
Ču otkrio se, ja sam možda i najzaslužniji za popularizaciju te sorte ovde na forumu, ima čak i oni video snimci na mom youtube pogledaj, kalem grančice su već slate nekima :)

Cuj pogledaj... pa ti si zvezda u vocarskom svetu... gledao sam i za sadnice tresnjeprvo kalemljene kako si sadio u kanal sa blatom, pa kasnije prevremene grane na tresnji.. i za kajsije,sa plodom,bez ploda-uporedna ocena 3 sorte...monilija ima ali nije strasno.. bilo mi glupo da trazim autogram,pa sam se odlucio za kalem grancice...:)
Sala mala:) zaista dobro...
 
Zvao sam i jednog komšiju iz Ritopeka ima kajsije pored mene i pitao ga.Kad i on tuc muc isto kaže to je kao neka domaća "aklimatizovana" ruža.
To je jako lepa i interesantna tema o "domaćoj autohtonoj kajsiji",najbolje bi' bilo kada bi' se tu u istorijat uključili neki Keserovići pa da svi jednog dana saznamo istinu.

- - - - - - - - - -

LM :) pride ako se ZNA da su sve domaće sorte grožđa počev od Smederevke ovde još od pradavnina gajili i doneli rimljani možda su gajili i kajsiju,pre mađarskih ruža i kojekakvih sorti?.
 
Nazad
Vrh