Kajsija

Zakasnio si sa rezidbom.
Letnja rezidba izvodi se od 20 maja do 15 juna. Ovom rezidbom prekraćuju se bujni mladari za 1/3 ili 1/2.
 
Izvodi se onog mometnta kad je postignuta odgovarajuca duzina [duzina grana koja nam odgovara] a do 15 juna daje najbolje rezultate, mada i posle toga ako ne istera nove grane iz ovogodisnjih pupoljaka, grana ce zadebljavati i puniti se hranom za dogodine, a ako se ne skrati jos ce rasti i imat ces duze grane za odrezati [baciti]
Ovo su radnje su radnje koje davaju vockama prednost za rod, iz prostog razloga sto se pogotovo vrsne grane [gde vocka najvise buja] zavrsavaju tankim granama
Nema debelih rezova, uglavnom se sve svodi na vadjenje grana koje rastu prema unutra, cim nema debelih rezova nema ni preteranog bujanja biljke, cim biljka ne buja spremice rod.
 
Ja orezujem vec 20-ak dana,ostalo jos 200 kom.Bolje je i orezati u narednih 20-ak dana nego na prolece imati haos od orezivanja i velike preseke. A sta je bolje za kajsiju to vise niko ne zna.Juce sam gledao kod drugara kajsiju (zna samo da je ns sorta),nikad je nije orezivao ni prskao i ima sigurno 100 kg na njoj.Pravilo za kajsiju je da nema pravila.
 
Ja necu nista prskati,samo orezi ostecene i grane koje ti smetaju pa cekaj bakar na jesen.Nisam nikad ni prskao za ovih 6 godina u ovo vreme osim jednom u avgustu jer su se bile pojavile gusenice. Ali, i to je bilo pre 3 godine.Kako si ti inace prosao sa svojim kajsijama?
 
Potvrđujem Peletove reči, takođe nikada nisam prskao kajsiju posle berbe i nisam imao problema.

Gljivičnih oboljenja lista sasvim verovatno nećeš imati, prati samo da se ne pojave gusenice ili vaši u većem broju, napadaju je iste kao i trešnju tj list se ukovrdža a sa donje strane lista bude vašaka, tako ćeš prepoznati.
 
jel ima negde 500-1000 kg kajsije za rakiju

Ove godine se ne isplati praviti rakiju od kajsije. U mom kraju se otkupljuje po 50 din, plus 5 din uzima onaj sto otkupljuje. Plus transport kosta a tek troskovi pecenja. Ali opet se trazi.
I ovde je ima manje nego ranijih godina. Ali je ipak ima. Kazu 20 % manje nego prosecno. Branica je 80 din tako da svi forsiraju branicu pa manje ostaje za rakiju.
Ja sam juce poceo da berem.
 
Radašine, nije valjda i zaklopčanka podbacila?

Mada je očekivano najviše jer su prošle godine prerodile, a zatim je bilo hladnjikavo tj nije bilo pčela kad su cvetale...

Kod mene neka suluda priča, domaće su već prošle, a jedno stablo kečkemetske koje uvek berem poslednje krajem jula je evo uveliko obrano dok ostalih ima još pomalo. Takođe jedno stablo koje uvek budu ekstremno krupne, ne znam koja sorta, al baš ono 250 grama jedan plod fazon, ove godine iako ih je bilo 5 kila su nekom misterijom ostale sve sitne ko malo veći kliker...
 
Podbačaj totalni! Kod svih u selu, ne samo kod mene, u proseku su dale prinos 10-15% od uobičajenog.
S druge strane, breskve su rodile super, ali evo već par dana berem Caldesi i prodajem ga po 30-ak dinara...
Srbija brale!
 
Covek je ovo pre par god kupio kao neku od NS sorti. Evo sad se bere i plodovi su uglavnom oko 100gr. Da li neko moze na osnovu slike da proceni da li je cetvorka ili sestica?


- - - - - - - - - -

 
Covek je ovo pre par god kupio kao neku od NS sorti. Evo sad se bere i plodovi su uglavnom oko 100gr. Da li neko moze na osnovu slike da proceni da li je cetvorka ili sestica?


- - - - - - - - - -

Meni vise izgleda kao ns rodna.Inace sam zavrsio sa branjem ,i imam tacno 1% roda od proslogodisnjeg,t.j.350 kg na 2 jutra.Bas lepo:sta:
 
Ovde je kajsija podbacila skroz. Gde je rodila samo je zbog lude srece, eventualno kasnijeg cvetanja od nedelju dana. Pratio sam cvetanje u Nisu, sve kajsije su procvale kad je padala obilna kisa a duvao hladan vetar sa tempwraturama - 2do+4. Dakle, nevreme. I sve kajsije su bile kao poparene, cvetovi izmrzli nacisto. Odmah nakon nje je gempwrarura skocila na 15°C i tresnje su poludele. Ove godine je bilo tresnje, vala bas! Kajsiji je falilo "strpljenje" od tih nedelju dana, al jbg, priroda je takva
 
Nazad
Vrh