Kajsija

NS RODNA
fotografija0594.jpg
fotografija0593.jpg
 
Moj drugar ima neke rane sorte i juce je poceo da bere,imace nesto malo za prodati.Trenutno mu preprodavci placaju 200 dinara.
 
Код нас је кајсија у продавницама јефтинија од нектарине што досад није био случај. Кајсија 3,5 марке (1,79 евра) , а нектарина 4 марке.

- - - - - - - - - -

Те кајсије су скоро без шећера и киселина. Боља је моја полузрела аурора него њихове италијанске.
 
У суботу сам јео аурору. Укусна је, а била је већ опала. Мислио сам како је рана врста да ће бити кисела. Јео сам је и полузрелу и тада има мало више киселине, а зрела је скоро као мађарска најбоља.
 
Evo plodova sa one moje 'stare' kajsije kojoj neznam ime. Ovo su nejveći i najlepši primerci. Ostali su slični ili manji i prošarani kao ona sitna na slici nekim crnim tačkicama. Slatka i sočna. Danas nabrao oko tri-četiri kila i ima još toliko na granama gde ne mogu da dohvatim. To će da opadne za nekoliko dana.


 
Danas sam probao 39-ku. U povratku iz prestonice smo prolazili kroz Grocku i svratili na pljesku u mesaru-pljeskavičarnicu 3M. Dok sam čekao da se pripremi pljeska vidim preko puta lokal piše nešto na belom papiru a ispred čovek istovara gajbe sa kajsijom. Meni sinu u glavi da je to otkupno mesto i pređem preko i pravo u lokal. Unutra dvadesetak gajbi sa kajsijama. Nema nikog. Ja kažem dobar dan i uzmem jednu kajsiju. Utom uđe onaj čovek i nosi gajbu kajsija. Kažem dobar dan jel vi otkupljujete kajsiju ili predajete. On me pogleda (prođe mu roman misli kroz glavu :)) al reče mi ma jok ovo je moja kuća. Ja rekoh postiđeno izvinite ukradoh vam kajsiju. On se smeje. Dobar neki čovek. Pitam ga koja je sorta jel kečkemetska ili zaklopačka ruža a on reče 39-ka, a otkupno mesto je tu malo niže cena je 180 dinara. Kaže kajsija loše rodila. Izvinim se još jednom i otidoh kao poparen. Na izlazu krajičkom oka pročitah na papiru lepo piše Izdajem lokal.

Ladno sam upao kod čoveka u kuću i iz gajbe mu uzeo kajsiju.

E sad ta kajsija nije krupna, lepa je simetrična, žuta ko vosak. Nije mnogo sočna al nije ni suva. Malo je tvrda al mi se opet čini da bi za predaju brao (ranije) čvršću. Lepo se otvara.
Eto to je moje današnje iskustvo i bruka.

Inače za taj kraj između Smedereva i Beograda ne kažu džabe da je srpska Kalifornija. Načičkane parcele svog voća a primetio sam da ima i mnogo novih, mladih zasada. I ranije sam sa uživanjem gledao svo to voće al mi je danas bilo milina. I neka radost. Minu mi kroz glavu tužna misao....bogatićemo ruse još ihahaj godina....
 
Danas sam ponovo obilazio atar...sa namerom da vidim one dve kajsije , koje sam opisivao još pre mesec dana, ako se neko seća...
Rodile su solidno ..a što su krupne...kao omanje jabuke...pokupio sam ono što je popadalo i mogu reći da su slatke , ni mnogo suve ni mnogo vodene..
.Od njih pod obavezno uzimam plemke za kalemljenje!
 
Koja kajsija sad stiže? pre nedelju dana je prošla NS rodna a plemnke sam skinuo sa prastarog stabla u kraju koje uvek radja i ne štiti se ničim. Malo je sitnija, žuta . Koja bi mogla biti ?
 
Kod mene isto počela da opada, jel mi se čini ili je to nešto uranila ove godine? Ne sećam se datuma prošle godine ali sam mislio da mi domaće kreću u julu...
 
Kajsije su odlične i prijem i porast ... kad ih uporedim sa šljivama i dunjama voćke No1. Jesenas posađene i do sada hemiju nisu videle a za ubuduće ... videćemo.
 
Koja kajsija sad stiže? pre nedelju dana je prošla NS rodna a plemnke sam skinuo sa prastarog stabla u kraju koje uvek radja i ne štiti se ničim. Malo je sitnija, žuta . Koja bi mogla biti ?
Ns rodna nece bar jos nedelju dana,verovatno to i nije ns rodna.Mada je kod mene nece biti ni 10 kg na 200 stabala.
 
Nazad
Vrh