Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ sopot
Treba vama svima malo rutave bube pa nebi ni primećivali kojekakve pege i pegice :haha: Blago tebi kad imaš vremena da primetiš svaku pegu na listu.
Druže ti ćeš dobiti slom živaca oko ove tvoje jagode :haha: . Meni ovo liči na obično oštećenje od vetra. Jel bilo vetra ovih dana kod vas? Ovako jasno definisane ivice "pege" nisam video ni kod jednog gljivičnog oboljenja pa mislim da to nije u pitanju. Bilo kakvi simptomi nedostatka se ne javljaju samo na pojedinim biljkama, a opet ni ovako jasno definisano, pa mislim da nije ni to u pitanju.
Kao što sam već nekom na forumu rekao treba gledati generalnu sliku parcele. Uvek možeš naći neki list na kome je neka sumnjiva pega. Ali to ne znači da odmah trčiš u apoteku i nečim prskaš. Kakvu bismo to jagodu na kraju pojeli? Ne treba dopustiti da se pojavi masovna zaraza ali po neki list se uvek nađe. Na leto i tako sve šišaš.

Ovo je moje mišljenje, ne znači da sam 100% u pravu. Šta misle iskusniji članovi?
 
Iskreno i ja sam imao ovaj problem prosle godine ali jos dosta drugih ostecenja, i na kraju se sve svelo na palez i nedostatak fosfora, a svi ti problemi mi se javljali samo na clery, a na albu, anteu, arosu i to champion ni listic, dali je moguce da je clery toliko osetljiva nije mi jasno :sta: :sta:. Zato je iskreno i ne sadim vise, sad testiram roxanu i asiu pa ce da vidimo.
evo malo slika iz rasadnika
242hhr6.jpg

xp1wth.jpg

ovaj zuti list mi ne lici na neki nedostatak vise mi lici na visak totala :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 
@ bushny

Iskreno neznam , znam da je elsanta bas plastenicka jagoda, lepog izgleda i ukusa, a za albu nisam cuo da je iko gajio u plasteniku, aj malo cu da prospartam po literaturi pa javljam
pozz :ppozdrav:
 
pozdrav svima na forumu..nov sam ovde ali vas pratim od pocetka,sve pohvale za ovaj forum...imam pitanje koje je verovatno malo nezahvalno ali cisto me zanima jer imam nekoliko hektara na ulazu u beograd koja su neiskoriscena godinama i da li moze neko da iznese otprilike troskove i zaradu po hektaru zasadjene jagode?naravno ovo sve zavisi od mnogo faktora ali cisto otprilike...pozdrav svima
 
@ boomsyte
procitao sam da testiras asiu, a ja planiram da je uzmem za plastenik ( doduse za uzgoj u horizontali na supstratu ), pa mi treba misljenje o njoj.

Post je spojen: [time]1272559825[/time]
_________________________________________________
@ ivan13
evo gledam neki casopis od zelenog hita i tu ima za 1 ha koliko je ulaganje, sa svim zivicima, folijom, spojnicama, trakama KPK, ventilima, znaci sve sta ide za sadnju na 1 ha., oko 10,000 e. medjutim to je po njihovom, ali verovatno moze i manje da iznese.
 
@ ivan 13

Slusaj ovako prosta racunica

Zivici nja 1h ti idde od 40-50000 zavisno od banka kako postavis tj foliju x 0.20c = 8-10000e
Folija ti treba oko 370kg x 2.7e po kg = 1000e
kap po kap ti treba od 12-14km x 0.05e = 600-700e
e sad ventilcici ti kostaju 35din, zavisno koliko folija postavis pa x2
plus dovodno crevo, plus stajnjak ako stavljas ili neko vestacko plus obrada i priprema zemljista
to ti je najpribliznije
pozzz :ppozdrav: :ppozdrav:
 
OK. :D BOOM ako nesto saznas javi. bio sam u zeleni hit i oni mi preporucuju albu u plasteniku (e sad dal je ono svaki gazda svoga konja hvali ili...) pa reko da vidim sa vama na forumu ako jos neko zna nesto o tome nek mi javi :bravo: pooz.
 
boomsyte hvala ti na infu o ulaganju...a jel imas neki info o zaradi po hektaru?hvala
 
J asam prosle godine zasadio albu u plasteniku za sada deluje ok nema nekih bolesti za sada ( da ne malerisem)plodovi koji sada prvi stizu su bas krupni preko 40 grama,za ostale kasnije plodove videcemo.E sada vidim da je kod vecine stigla u plasteniku jagoda ali kod mene jos uvek nije odnosno ima po neka zrela ali nema jos da se onako nabere ako da bog bice valjda za nedelju nesto ,neznam sta je u pitanju ona jeste vrlo rana sorta ali mozda sam ja malo kasnio sa stavljanjem najlona stavio sam 26.02.2010 i dosta sam luftirao u pocetku tako da bas nije bilo previse toplije nego sto je napolju mozda je to uzrok ali videcemo sledece godine promenicemo taktiku,a inace nadam se da cu biti na kraju zadovoljan sa njom u plasteniku...
 
@ Dejantmitrovic

Moja jagoda je pokrivena 03.03 i ove i prosle godine. Poceo sam sa berbom 26.04 i prosle i ove godine.

Tvoja jagoda je daleko bolja u svim segmentima od moje jagode. Ali sve ti zavisi od duzine vegetacije.

Da je vreme dozvoljavalo da pokrijem jagodu dve nedelje ranije, sada bih brao daleko vece kolicine.

Veceras sam obrao tri plastenika, sutra nastavljamo berbu. Ima dosta pobelele jagode koja ce za nekih 5-6 dana sazreti.
Nameravam da ubacim neku ranu, noviju sortu. Verovatno bih tako desetak dana stigao ranije.
 
Kurkela reci mi da li ti je plastenik bio uglavnom zatvoren danju do cvetanja ili je bio dosta otvoren.Posto je meni skro po ceo dan bio otvoren pa cak i nocu kada je mirno vreme tako da mislim da je mozda to mali uzrok.
 
@ ivan 13
Da, da, 10k evra al na Svetoga Živka. Evo ja im odma dam 10k evra a oni meni neka podignu 1 ha ključ u ruke. Lepo je napisao boom samo sadnice izlaze toliko. Čitao sam i ja to i iskreno to su gluposti. Umoran sam da bi sad sve računao ali da dodam na ono što ti je boom napisao. Bitno da su stavili teflon traku i lakat spojnicu (dam im ja neki drugi lakat) a gde im je radna snaga, to niko od njih ne računa kao da će jagoda sama da se posadi a gde je još plevljenje, kidanje cvetova i stolona, pa čišćenje i plevljenje u proleće, pa berba... A gde je hemija i đubriva? Pa ako nemaš svoje mašine platiš i obradu i postavljanje folije i prskanje... Pa gorivo za auto i za pumpu (pa i sama pumpa a bogami i auto), ambalaža, osiguranje.... Mnogo je još tu troškova koje nikad nećeš moći predvideti. I sve to bi po njihovom trebao da radiš svake druge godine. Nemoj pogrešno da me shvatiš, ne kukam i ne žalim se, sam sam izabrao ovaj posao, samo kad vidim te njihove kalkulacije skoči mi pritisak :udri: .

Koliko te koštaju sadnice još toliko ti neće biti dovoljno samo da se dovučeš do berbe. Ko god ti kaže suprotno ponudi mu da ti to i odradi pa ćeš videti dal te laže.
 
hvala nebojsa..laik sam u ovome i ne znam da li uopste da investiram u to i da li ima svrhe..hvala puno
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh