Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Clery mi je bila extra prosle godine dok je nije sj..ebao botrytis...ove godine me totalno razocarala...sitna, a i nema je...marmolada me izvukla prosle godine i ove ce...zapusila mi se creva kpk ne znam sta da radim...kamenac +djubrivo...ima neka fora sa azotnom kiselinom, ako neko zna bio bih mu zahvalan za detalje, unapred hvala i pozdrav svima...
 
@ petrovic nikolaaaaaaaaaaaaaa :)

Druze zato ja koristim sistem sa kapljacima u startu jeste malo skuplji ali nema teorije da zapusi, imam sistem koji koristim vec 4 godine i svaka kapaljka radi kao svajcarski sat, preporucujem svima sistem pluvio, jeste da je oko 6,5 din metar ali nemate nikakvih problema sa zapusaavanjem ai veoma je kvalitetno crevo.
 
Clery mi je bila extra prosle godine dok je nije sj..ebao botrytis...ove godine me totalno razocarala...sitna, a i nema je...marmolada me izvukla prosle godine i ove ce...zapusila mi se creva kpk ne znam sta da radim...kamenac +djubrivo...ima neka fora sa azotnom kiselinom, ako neko zna bio bih mu zahvalan za detalje, unapred hvala i pozdrav svima...

A da probas sa sodom bikarbonom ujedno ti je dobra i za jagodu
 
@ petrovic nikolaaaaaaaaaaaaaa :)

Druze zato ja koristim sistem sa kapljacima u startu jeste malo skuplji ali nema teorije da zapusi, imam sistem koji koristim vec 4 godine i svaka kapaljka radi kao svajcarski sat, preporucujem svima sistem pluvio, jeste da je oko 6,5 din metar ali nemate nikakvih problema sa zapusaavanjem ai veoma je kvalitetno crevo.
Pa i ja sam crevo placao preko 6 dinara prosle godine, creva za kpk su mi t-tape...mislim da je bitno i koliko voda ima kamenca, snaci cu se ove godine, ali na jesen kada ih osisam moram da zamenim ova creva novim...voleo bih da cujem jos necije iskustvo, hvala.
 
A sa tom sodom...ne bih se sa tim petljao...ovo sto se tice azotne kiseline mi je donekle jasno...odredi se kolicina kamenca u vodi pa se na osnovu toga dodaje u vodu neka kolicina azot. Kis. Kiselina reaguje sa kamencom, tj jedno drugo poniste, cak se moze uraditi proracun za idealan ph zemljista za jagodu.
 
Uzgred cini mi se da ova godina kasni pomalo...pitanje za sve, kako prskate jagode, tacnije cime, mislim na kantu, traktorsku prskalicu, atomizer? Ja pre neki dan uzeo villagerov dm 14 boze kakve miline...kad ne bih morao da ga dopunjujem oprskao bih jagode za 20 ari (toliko trenutno imam) za pola sata. Pa bih zeleo da podelimo misljenja sto se toga tice...hvala.
 
Ja burazeru kokam sa traktorskom prskalicom ali ne razvlacim konzolu nego na prskalicu. Trosi vise ali okupas jagode kao u perionici automobila. Razmisljao sam Boze zdravlje za dve godine kada budem skidao zasad, da sledeci zasad usaglasim sa konzolom, pa da proces prskanja zavrsavam za petnaestak minuta
 
dali se sme tri puta prskati sa signumom? sad su mi obrane danas jagode i par dana necu nista dirati a hteo sam radi preventive da poprskam iako je vec 2 puta signum radio, poslednji put pre desetak dana
 
A sa tom sodom...ne bih se sa tim petljao...ovo sto se tice azotne kiseline mi je donekle jasno...odredi se kolicina kamenca u vodi pa se na osnovu toga dodaje u vodu neka kolicina azot. Kis. Kiselina reaguje sa kamencom, tj jedno drugo poniste, cak se moze uraditi proracun za idealan ph zemljista za jagodu.

A sta ce da fali ako se koristi soda bikarbona, pa sa njom neko i dezinfikuje stalno cvece. Pa kad moze cvece moze i jagoda, a ujedno i cisti kamenac.
 
@ petrovic nikolaaaaaaaaaaaaaa :)

Druze zato ja koristim sistem sa kapljacima u startu jeste malo skuplji ali nema teorije da zapusi, imam sistem koji koristim vec 4 godine i svaka kapaljka radi kao svajcarski sat, preporucujem svima sistem pluvio, jeste da je oko 6,5 din metar ali nemate nikakvih problema sa zapusaavanjem ai veoma je kvalitetno crevo.

A sta ce da fali ako se koristi soda bikarbona, pa sa njom neko i dezinfikuje stalno cvece. Pa kad moze cvece moze i jagoda, a ujedno i cisti kamenac.

Pa sta znam za tu sodu, ipak cu da menjam creva, a ovih 25 ari sto cu prosiriti ove godine u startu uzimam najkvalitetnija creva za kpk boom ako citas ovo posalji mi br. Tel. Pa cu da te pozovem da mi objasnis u vezi tih creva. Pitanje za sve! Odnosi se na djubriva koja koristite, ja koristim haifu i extra je odradila prosle godine, sada nemam pojma sta ce biti zbog ovih creva. Danas sam njbao busio sam rucno iglom rupe po crevima na jedno 10tak ari sutra nastavljam sizifov posao...
 
Jos jedno pitanje...imam posadjene clery, faveta, tochampion, marmolada. Dakle pitanje je sledecih 25 ari sadio bih albu i roxanu kakvo je vase misljenje i iskustvo o njima?
 
@ petrovicnikolaaa
Dali si koristio Multi-comp-base 14-13-20+2MgO huminske kiseline .Koja je cena po Kg .pooozzz
 
Jos jedno pitanje...imam posadjene clery, faveta, tochampion, marmolada. Dakle pitanje je sledecih 25 ari sadio bih albu i roxanu kakvo je vase misljenje i iskustvo o njima?

Pluvio trake su se ekstra pokazale i kod mene imam ih drugu sezonu i nigde nisu pukleniti se zapusavaju cena je tu negde kao sto ti je boom rekao, u BGD ih prodaje ATP irigation, telefon imas na njihovom sajtu mislim da su koturi od 250, 500 i 1000 metara.

Ja imam Albu i Kleri. Alba me je izvukla prosle godine, kad su udarile kise. Dosta je bujna bila a i rodna. (ne mogu tacno da procenim koliko jer mi je pola roda s.....a kisa.) Cvetanje joj je bilo kada i Kleri, kao i ove godine. (ne znatna je razlika mozda dan-dva). I ove godine ima dosta cveta, na jednom bokoru sam izbrojao za neverovati 58 cvetova. Ali racunam da je prosek oko 30-35 cvetova (ako svaki cvetic preraste u jagodicu bice parica).
Problem sam imao prosle godine u avgustu-septembru sa palezi lista, i sa pepelnicom ali sam to vrlo dobro resio. Da necuje zlo do sada nisam imao nikakvu bolest. Zbog pozitivnog utiska koji je na mene ostavila, ove godine u novom zasadu posadio sam samo Albu (oko 6000 komada) i dalje planiram samo nju da furam.
 
Slazem se za Albu ja sam pozitivno iznenadjen njome. Zasadio sam 7000 sadnica pola Albu pola Clary, Albu sam danas prvi put brao dok Clary cu tek za nekoliko dana a i Alba mi je mnogo vise rodila.
d45zr.jpg

Danas nabrana Alba
 
I ja imam albu oko 10-12000 ali sta znam mnogo kukaju na nju, kazu da brzo menja svojstva, rusi poceli da je izbegavaju. Cekam da vidim kako cu da prodjem sa Roxanom i asiom ove godine pa cemo videti sta ce se saditi sledece god 4.5h :))))

@ dellboy

drze promeni malo signum, ne steti ali NE VALJA SA JEDNIM ISTIM< oprskaj sa switchem< isto ima karencu TRI DANA.
 
Nisam koristio to djubrivo sa huminskim kiselinama, haifa je se extra pokazala kod mene, jedino me ove godine zezaju creva za kpk pa je zaebana situacija...prosle godine mi je jedan list na jagodi mislim na clery i tochampion bio kao saka ako ne i veci. U pocetku djubrivo sa naglasenim fosforom, posle 20 20 20 i na kraju naglasen kalijum. U prihranu sam ove godine folijarno dodao i kalcijum nitrat. Inace jagodu plasiram iskljucivo na pijaci i to extra svezu, bere se ujutru od pola 5-5h i na pijaci je oko 7-pola 8h sveza berba se nastavlja i kako na pijaci ide prodaja tako ja dovozim novu kolicinu. Kad me vide nakupci pakuju se. Prosle godine sam imao clery po 100 gr jedna, jagode kao repa...e ove godine me zaebase creva...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh