Jagode-opšta tema

Ja sam u pocetku mislio da je ovo stara knjiga pa su zato ovako male dnevnice i cene za zivice. :osmeh: Tek kasnije mi nista nije bilo jasno, da li ja gresim u racunici ili je on pogresio.
Znaci, on je! :osmeh:
 
I to dosta je promasio kalkulaciju a iskrneo mi nije jasno kako je to uspeo da izvede, jer je stvarno izvrstan strucnjak za jagodu:sta:
 
Ja ne znam kako vi ali ako se sadi na foliju mislim da ne moze ni 50 000 sadnica da se zasadi(ako je od sredine jedne do sredine druge gredice 150cm) sto mu dodje 10000e a ako on dobije sa 100 000 sadnica samo 15t roda onda treba da se zapita kako ih gaji
 
Ma ocigledno da su velike greske u pitanju. Kladim se da mu je neko drugi radio kalkulaciju i to ko zna ko, a profesor doktor Radisav nije ni pogledao pre stampanja. Posle je vec bilo kasno.

Nego, bere li jos neko jagode :osmeh: Ja sam tek 2 puta brao medenu i rumbu. Pojavila mi se velika razlika izmedju pocetka i kraja reda (redovi su oko 50 metara duzine). Ove na pocetku berem, a pustile su i zivice, dok one na kraju reda nemaju uopste zivica, plodovi su jos mali, a poprilican broj i dalje cveta. Razlika kao da je nedelju dana, a isti dan sadjene. Jedino moze da je do toga sto njiva ima pad od 5%, pa mozda prihrana vise ide nanize :sta:

Za one koje zanimaju sorte rumba i medena jedna informacija. Jednom sam jagode stitio od trulezi (samo u cvetu) i to svicom i posle ove kise je na rumbi bilo poprilicno trulezi, a na medenoj tek ponegde. Zbog toga mogu zakljuciti da je rumba osetljiva na trulez.
 
Berem i ja ovih dana rumbu(a oni sto su ranije sadili su verovatno zavrsili berbu),dosad nisam stitio ni sa cim niti sam bacao djubrivo jedino kalijuma pre neki dan i nemam ni jednog trulog ploda, jedino ima nedovoljno razvijenih i deformisanih plodova a i dosta je sitna, florence tek cveta, a sta ce od nje biti na ovim temp nemam pojma,inace rumba mi je fantasticnog ukusa do sada na pijaci nisam kupio takvu,kao one stare sorte sto su se gajile po bastama
 
Da li se nakon berbe jagoda,tokom leta nastavlja prihrana vodotopivim djubrivima i kojom formulacijom?I zanima me da li se i dalje ide na 7 dana ili moze da se to malo proredi,posto je leto dugo a i deo jeseni dok ne udje u mirovanje a to je velika kolicina djubrenja?
 
Jagoda posle berbe se ne prihranjuje do sisanja . To podrazumeva da sledecih 40 dana nakon berbe dajes samo vodu i to u manjim kolicinama . Kad se osisa jagoda onda se ide sa jesenjom prihranom i to formulacijom sa vise fosfora, da bi se korenov sistem razvio i da se formiraju vise cvetnih grana za u prolece.
 
@toni svakar
A reci mi jel potrebno sisanje ako sam sadio zelene zivice u prolece ove godine,jer meni je tek krenula ona vegetativna masa da raste kako treba pa mi nema logike da ih sad sisam?Jedan clan mi je rekao da ne treba do sledece godine da sisam, posle berbe,dok neki govore da treba.Sta ti mislis?
 
Edward prve godine se jagode ne sisaju nego jacaju za sledecu godinu, samo u prolece ocistis stari list i to je to :ppozdrav:
 
Ups to je bila mala pogreska, bila je salsa, i jagoda je po meni odlicna i preporucio bih je svima. Moj bilans za ovu godinu je 16t jagoda za 4,5h ako zelite da saznate tehnologiju uzgoja pacova na njivi slobodno mi se obratite:haha::haha::haha::haha:
 
pa lepo prijatelju moj, to je posledica velike suse i miseva koji su pojeli sistem za navodnjavanje::jako_besan::::jako_besan::::samo bes::::samo bes::::samo bes::::samo bes::::lose:: , tako da umesto da berem 100t jagoda ja sam jedva nabrao 16t, ali dobro, bar sam srecan da su se relativno 70% biljaka povratilo u odnosu kakve su bile prosle godine, ja sam mislio da je 80% osuseno ali je stradalo oko 20-30000zivica sto i nije lose.

Salsa mi je stigla najkasnije od svih, cak 5-7dana posle roxane a neznam kako
 
Au, brate rođeni... Ne znam te lično, ali na jednom ti skidam kapu - na pozitivnosti! Mnogi bi pukli na tvom mestu, mene nervira što mi je prosek na 31.000 živića samo 600g... Svaka čast i dogodine da nabereš bar kilogram po sadnici, živ bio.
 
Au, brate rođeni... Ne znam te lično, ali na jednom ti skidam kapu - na pozitivnosti! Mnogi bi pukli na tvom mestu, mene nervira što mi je prosek na 31.000 živića samo 600g... Svaka čast i dogodine da nabereš bar kilogram po sadnici, živ bio.

Moze li kakav savjet kako i sta radis u toku godine kada postizes tako dobar prinos , meni je ove godine na jednoradjajucim oko 380 grama po zivicu , a stvarno niti sam stedio na vodi niti na gnojivu , ali nece pa nece , jos nikada nisam postigao na ubranim plodovima 500 grama , mozda kada se sracunaju one sto ih zezne botritis , pa eto molba za opis nacina na koji ti uzgajas jagode.
 
Narode, ova godine je isto dosta specificna za jagodu, tako da se ne opterecujte o tehnologiji. Meni je retko kad bio prosek ispod 700g po zivicu ali eto kad te snadju muke od kojih ne mozes da se izvuces, jednostavno kazes sebi, nema nazad idemo dalje, jer ako sad stanes samo jos dublje propadas:ppozdrav: Radashine, sa 600g po zivicu terba da budes presrecan, ja sam uvek prezadovoljan kad napravim 500g po zivicu, sve ostalo je extra premija, jer da idemo nekom prostom kalkulacijom, nabrao si oko 20t jagoda, prosecna cena 1e ako ne i mnogo vise, u najmanju ruku ti je ostalo 15000e cisto u dzepu sa nekih 70ari zemlje i ja mislim da je to ogromno bogatstvo sa tako malog parceta zemlje zar ne:ppozdrav:. Treba uvek biti zadovoljan sa onim sto postignes, naravno da uvek terba juriti svoj maksimum ali ne i biti nezadovoljan sa onim sto si postigao. POzdrav narode:ppozdrav:

PS i dalje nudim savete za uspesno gajenje pacova u jagodama :haha::haha:
 
Auu Aco, pa nije toliko strasno izgledalo kad sam gledao. Jedan deo se vidi da se jos ranije osusio, ali ostale nisu izgledale toliko slabe. Stvarno si lose prosao.
 
Pa to je poenta sto sam ih ja sad nenormalno jacao da ih spremim za sledecu godinu, takav je i plan bio ali sam se nadao bar 30-ak tona jagoda ali st da se radi zivot ide dalje u radosti i veselju dok ne oberemo sledece godine jagode e onda ce da vidimo dali ce kravata biti na dole ili na gore:haha::haha::haha:
 
Pa brate sta da radim, od kukanja nema vajde, ulozio sam 70 000e do sada, izvukao nekih 40-50000 jos 20 da vratim ulaganja pa osltalo sta ostane, valjda ce bidne 500 evrica za more sledece godine posto ove mogu da vidim samo seosku reku i ona ce brzo da presusi:haha::haha: :haha:
 
Nazad
Vrh