Jagode-opšta tema

pozdrav forumasi! planiram da zasadim nesto jagoda 10 ili 20 ari! sada vi meni recite koji je tu posao i sta se sve radi oko nje pocev od pripreme zemljista pa do berbe i posle berbe koji su to poslovi hvala vam puno
 
jbt juce sam zvao 3 firme koje se bave uvozom sadnica i nijedna od njih ne prodaje i sadilice,pa sa cime misle da ih zasadim nije mi jasno.
raspitivao sam se malo i oko djubriva i haifin(zeleni hit) calcijum i magnezijum za pak 25/1+ 58din/kg samo ne znam jel to bez poreza
posto su mi u fitofertu za yara dubriva rekli kalcijum 65+8%pdv a magnezijum 75+pdv ako neko zna gde ima jeftinijih djubriva neka objavi
 
@mico
Prelistaj malo forum od pocetka i nacices sve sto ti treba, da se nebi ponavljali svaki put kad dodje neko novi:riba:
@rekreativac
A sto samo kalcijum i magnezijum, ne kontam pitanje a sto se sadiljki tici, mozes sam da ih napravis za manje od 2h, ja sam ih do sada napravio najmanje 50 tj moj brat:haha::haha:
 
Najvise mi treba sada kalcijum, malo za jagode posto cvetaju a malo i za maline pa sam ih to uz put pitao(zvao za sadilicu i da vidim za sadnice dokle ce se moci uzimati) a ako bude isao novi zasad onda ce ici i sve djubrivo sto bi rekli po redu.
Kako da napravim sadilicu ako je u zivotu nisam drzao u ruci? pravio sam proletos nesto od cevi L profila ali nije to to a ni drsku nisam pravio nego drzao tako za cev pa sve ruku izuljao e sad za ono malo sto sam posadio islo je nekako ali za koju hiljadu vec ne bih mogao dobro posaditi tako pa sam zvao te firme kao kontam ako prodaju sadnice valjda ce imati i sadilice ma ako uspem da napravim bankove na vreme (i vidim koliko sadnica moze da stane) zovem intersad(posto oni sebi prave od binora kako zenska rece) i kazem ako mi naprave sadilicu kupijem jagode ili jok :haha: .
@boomsyte jel mozes mozda pustati kroz sistem neke otrove da misevi pobegnu od smrada a za parcove da vezes kera na njivu pa da ih plasi
 
znas ovu ogradu http://www.itpp-zagreb.hr/images/istegnuti_metali.jpg e nadjes nju iseces slovo V, neko ti to navari na parce armature kao slovo Г na ovo gore navuces parce creva od vode i samo cepaj.. to je za frigo... radi kao ludo.. samo da slovo V bude do 2.5cm jer se duze lome... kad zabode zivic do kraja naglo gurne i to ga odsece... nadam se da sam pomogao..

ako je binor od ferta, on ima tupe ivice i veliki je a i veliki otpad ako se od njega sece.. ali mi vise cudnije sto ima ovalne ivice, kako sa njim seku koren u zemlji..
 
Ma ja sam to prostije radio, napravis od eksera 10 slovo V, navarim na armaturu 6 il 8 i gore samo nasrafim drsku od grabulje i evo vec 4-5godina pola toplice je sadilo sa njim, jes da se vremenom polome ali cas zamenis :ppozdrav:
 
pozdrav drugari dajte sliku te sadice, ja sadio onim obicnim a koristila bi mi...e sad navars ovo na ono i ta slova v i g...ipak slika ponekada govori vise od 1000 reci ;-), hvala i pozdrav.
 
б г в :osmeh: zamisli nesto ovako.. jbg u selu su mi pa sam skicirao...

n2bdzq.jpg
 
Ala ste ga iskomplicirali , uzmete flah (plosno zeljezo) 20 mm sirine i duzine nekih 30 cm , sa jedne strane (ona koja ce vam biti doljnja strana) isjecete slovo V ili trokut kako god zelite tako da vam izgleda kao unutarnja strana rasalja , malo obrusite te ivice unutar slova V da budu ostrije , a gore navarite nekakvu cjev od 15 mm kao rucku da dobijete slovo L a nemorate ni to i deri dok vam ruke ne pootpadaju .
 
rekreativac, kakve su ti jagode iz prolecne sadnje? Moje su se nenormalno usitnile, pa me zanima da li je zbog toga sto ih nisam desetak dana ni navodnjavao, ni prihranjivao.
 
Kakoli je Mile iz ATP-a uspeo da iz prolecne sadnje izvadi onakve plodove !! I kod mene su sve sitnije jagoide i pored djubrenja i svu agrotehniku !!
Moje misljenje je da ova prolecna sadnja je jedna velika laz, kao i mnoge druge koje su nam velike firme poturile.
 
Kakoli je Mile iz ATP-a uspeo da iz prolecne sadnje izvadi onakve plodove !! I kod mene su sve sitnije jagoide i pored djubrenja i svu agrotehniku !!
Moje misljenje je da ova prolecna sadnja je jedna velika laz, kao i mnoge druge koje su nam velike firme poturile.

Plod bude sitan kada je velika vrucina i mozes da je hranis cim god hoces ali kada temperatura zraka prodje 30 stepeni biljka stoji , nema vegetacije a plod svejedno sazreva a ne moze da buja jer nema vegetacije i onda se desava da je plod veoma sitan , kod mene se to na pocetku desavalo kod Irme , prvo sitna kao da je 3 godina a onda kada su pocele kise i kada je zahladilo plod postao kao kokosija jaja i veci , bas je bilo milina da se gleda a i da se bere.
 
Kakoli je Mile iz ATP-a uspeo da iz prolecne sadnje izvadi onakve plodove !! I kod mene su sve sitnije jagoide i pored djubrenja i svu agrotehniku !!
Kakve je on to plodove izvadio? Gde si to video?

Ja definitivno odustajem od prolecne sadnje upravo zbog ovoga sto jagode stignu za branje u najvecoj vrucini i ne moze se odrzati kvalitetan plod.
 
Kakve je on to plodove izvadio? Gde si to video?

Ja definitivno odustajem od prolecne sadnje upravo zbog ovoga sto jagode stignu za branje u najvecoj vrucini i ne moze se odrzati kvalitetan plod.

Moze se odrzati kvaliteta ploda ali bi trebao da stavis mreze za zasjenjivanje , nema toliko forsiranja vodom , manji je prinos ali je plod puno sladji , ukratko samo za sistem uberem i u roku par sati prodam , ako je ATP imao krupan plod to je zbog toga sto je bilo ovih 20 dana hladnog i kisnog vremena koje je biljci jagode odgovaralo ali za plodove bez redovne zastite bas i nije.
 
U pravu je moja lova, ja sam prosle godine isto imao prve krupne plodove e onda je temperatura otisla u PM i sa tom temperaturom otisle su i moje jagode, tako da prolecna sadnja ima veze samo ove godine da kasnije stize a sledece stize u normalno vreme. Vi samo saberite koliko ste ubrali po biljci pa nam ta iskustva prenesite ako je moguce:ppozdrav:
 
Kakve je on to plodove izvadio? Gde si to video?

Ja definitivno odustajem od prolecne sadnje upravo zbog ovoga sto jagode stignu za branje u najvecoj vrucini i ne moze se odrzati kvalitetan plod.

Meni se čini, bar po postovima na ovom forumu, da na ovom podneblju prolećna sadnja nije baš pametan potez... Ja sam razmisljao da iduće godine sadim Florence ili Salsu u martu, ali izgleda da ću odustati od te ideje. Mnogo veći posao, 4 meseca dužeg negovanja biljke, za relativno malo roda koga može i da ne bude ako sazri u vreme ogromnih vrućina... Ja sutra postavljam bankove za Roxanu koja mi iz Zelenog hita stiže početkom jula. Pravo iz zamrzivača :) u zemlju i - uglavnom se ekstra razviju do jeseni i iduće godine daju odličan rod. Ja bih rekao da su sve ove sorte koje Mile nabavlja iz Holandije za neka malo hladnija podneblja od našeg. Ovo su samo neka moja razmišljanja, ako neko misli da nisam u pravu (a probao je sam), voleo bih da to ovde objasni. Pozdrav i hvala.
 
Ja sam ove godine radio prolećnu sadnju (zbog velikih kiša sam malo kasnio,sađene su 20. aprila) sorte Medena i Rumba. Moja iskustva su sledeća: Već posle 6 nedelja počeo sam sa branjem čak su i plodovi s'obzirom na starost biljke bili solidne krupnoće. Biljke su se dobro razvile (mada sam im gudao dosta đubriva). Sigurno bi dale preko 200 gr/sadnici da ih u perjodu zrenja nije 2 puta ošinuo grad, tako da je dosta plodova otkinuo dok su još bili zeleni, a ostatak sam dao za industrijsku preradu. Sada sam ih zalečio, još uvek ih pomalo berem, čak su izbacile i po 4-5 odličnih stalona za pravljenje kontejnerskih sadnica (a verovatno će ih biti još). Sa druge strane ulaganja su veća, što kaže Radachin ulažeš u njih 4 meseca, ali kad sabereš prinos i zaradu od kontejnerskih sadnica mislim da će ipak biti neke zarade, a uz to za sledeću godinu dobijaš biljku koja bi trebalo da ti da pun rod.
 
Nazad
Vrh