Jabuka

Diramidom sam radio proredu. Dodavan je okvašivač, Trejd, ne kod svih sorti, naravno!

koje sorte si radio sa diramidom, koliko gr. na 100 lit.vode, na koliko mm, koliko si okvasivaca stavio, koliko vode po HA, koliko je star vocnjak?

sad bi trebala da se pomalo vidi razlika u porastu, imas li neku sliku?
 
Nisam uspeo da slikam, kad smo radili to, nisam imao vremena.
Proređivan je Rajnders u 4. godini i Jonagored u 3. Kod rajndersa veličina terminalnih plodića je bila u proseku 11 mm. Po ha je išlo 800 l vode, a diragera 30 ml/100 l vode, pošto je baš dosta bilo zametnutih plodova. Uz to išlo je 75 ml okvašivača/100 l vode.
Kod jonagoreda situacija je nešto drugačija, zametanje nije bilo tako izraženo, prosečan prečnik plodića je bio skoro 12 mm, dakle krajnje vreme za upotrebu ovog preparata, s tim da je je bila malo veća razlika u veličini terminalnih i postranih plodića i zbog te činjenice ne verujem da će biti potrebna ručna korekcija, za razliku od rajndersa. Na 100 l vode išlo je 15 ml diragera, 75 ml okvašivača, a po ha 600 l vode.
Temperatura idealna, 21 stepen. Videćemo uspeh ove operacije.
Hemijsku proredu kad uspem da savladam biću tata-mata voćarske proizvodnje! :osmeh:
 
to vec moze, u prvom postu si napisao DIRAMID, a to nije za tu velicinu
Jonagored si mogao i jacu dozu 6 x 15 ml= 90 ml./HA
Zlatni 8 x 30 = 240 ml/HA
ako je vocnjak u kondiciji i kako treba, bice popravke.
i sve ono visina krosnje, osuncanost, dva dana pre i posle, nocna i dnevna temp.

Ako budes imao problema javi se da popravis, imas fore do 16 mm, pa cak i do 20

Jes bilo mraza tih dana u Somboru?



trebao si da pocnes sa Diramidom kao prvim za proredu, posle njega imas vremena da vidis sta si uradio, a i tendencija je u evropi da se preparati na bazi NAA izbace iz upotrebe, mnogo su jeftini
 
A jbg, dirager je u pitanju!
Nije moj zasad, pa nije bilo više od jednog tretmana! I tu sam se konsultovao sa stručnijima! A što se tiče količine preparata, nemam pojma, mislim da je ok. Dobro je okupan zasad, lepo nakvašeno, fine su kapljice vode nanete, a to je jako bitno da uspeh same prorede! Mraza nije bilo, i temperature su bile sasvim pristojne.....par dana kasnije palo malo kiše, al mislim da nije bilo šta loše desilo se!
 
Ove godine su u vrijeme prorjede vremenski uvjeti bili dosta promjenjivi(i prilično nepovoljni) tako da reuzltati u prorjedi nisu baš ispunili očekivanja.
 
aremane i druzina

Ne znam koliko je efikasno sredstvo "Megafol" ili zamena "Basic" ?
Zadesila me je juce nepogoda u vocnjaku.
Na jabukama imam procenu oko 35% ostecenja od grada ali rane nisu jako velike.
To se desilo u ponedeljak oko 17h a sutra u sredu bi ako mi vreme dozvoli da udjem opet
u redovnom prskanju sa Merpanom, Strobijem, Pinore-om i Nurelom, uz "Megafol" umesto Kalcinita.

Svaki dobronamerni savet bi dobro dosao.
 
Da, postoji li sredstvo ako poslije djelovanja grada ostane na plodovima (u zelenoj fazi) samo manje ogrebotine ili slučaj tačkastih oštećenja (bez probijanja ploda), da se opršće i pomogne biljci da održi rod, ili bar do neke mjere zacijeli?
 
U takvim (stresnim) situacijama korstim stimulator rasta Goemar BM 86. Na tržištu ima i drugih stimulatora rasta od drugih proizvođača. Uglavnom nakon tuče, mraza, ekstremnih temperatura, suše poželjno ga je koristit. Osobno sam zadovoljan njegovim učinkom i redovno ga koristim u vrijeme cvatnje i u prethodno navedenim situacijama.
 
Da li neko zna koja je ovo boljka na jabuci i kako se boriti s njom. Nema je mnogo ali deluje ružno.
dscn5081.jpg
 
Dysaphis devecta, Lisna vaš crvenih gala jabuke! Ima više generacija godišnje, 4 mislim. Preventiva u borbi protiv ove štetočine je zimsko prskanje radi uništavanja jaja. U toku vegetacije može se tretirati sa nekim preparatom na bazi neonikotinoida ili organofosfata, najbolje se konsultovati sa zaštitarom u apoteci. Al siguran sam da je ovo taj patogen. Ukoliko na više mesta imaš ovakve simptome, treba da uradiš tretman!
 
U takvim (stresnim) situacijama korstim stimulator rasta Goemar BM 86. Na tržištu ima i drugih stimulatora rasta od drugih proizvođača. Uglavnom nakon tuče, mraza, ekstremnih temperatura, suše poželjno ga je koristit. Osobno sam zadovoljan njegovim učinkom i redovno ga koristim u vrijeme cvatnje i u prethodno navedenim situacijama.

Danas Kontaktirao agromarket koji je uvoznik za goemar BM 86 i napravio alarmantno stanje, u glavnom dobio potvrdu da ga nema u regionu!!
 
Prošpartao sam forumom uzduž i popreko, ali ovu moju poruku nigde nisam mogao da smestim. Ko velim, ovde se skupljaju iskusni voćari, pa da probam.
Naime, imam jednu smešno malu parcelu od 7 ari, koja je trenutno zauzeta kupinom (ne zadugo), koja se već treće godine suši. E sad, tu bih posadio nešto od voća, pa ako ste voljni, sa nekim savetom, šta posaditi.
Parcela je tik do reke (100 m), u blizini nema voćaka. Stubovi i žica postoje od kupine, ne bih ih dirao. Red od reda je udaljen 3 metra.
Šta mislite?
 
Nazad
Vrh