Jabuka

može li mi neko reći koliko ima prskanja do sada i recimo napravite neki presek sa prošlom godinom, ima li razlike?
 
može li mi neko reći koliko ima prskanja do sada i recimo napravite neki presek sa prošlom godinom, ima li razlike?

Malo je rano za upoređivanje, a i vegetacija kasni par dana u odnosu na prošlu godinu (bar kod mene) - jabuka još nije procvetala u potpunosti.
Činjenica je da je april znatno manje kišovit negoli prošle godine i to me raduje.

Ja sam do sad imao 4 prskanja u jabuci
 
Ja sam imao 2 u jabuci, ako ne racunam plavo prskanje, i 3 u kruski.
Skoro da je isto kao i prosle godine...
 
Bitno samo primarne zaraze da se spreče ili svedu na najmanju moguću meru.....kasnije je onda lakše izvesti zaštitu!
 
naravno fruitboy, svi proizvođači to znaju, pretpostavljam da bi trebalo da znaju ali niko se ne usuđuje da to praktično sprovede u delo.... da li me neko razume o čemu govorim? ja se prosto naježim kada čujem nekog kada kaže ,ej, ima već 10 dana od prošlog prskanja, trebalo bi da se prska ponovo,..... isti taj voćar je imao 22 tretmana u jabukama prošle godine, i mnogo je takvih u mom kraju i mnogo je takvih i na ovom forumu u to sam sto posto siguran... nisam samo siguran kako da se to ispravi ljudi moji... ej 22 prskanja u jabuci, pa gde je tu ekonomija pobogu!? na kraju krajeva jebeš ekonomiju čuvaj zdravlje!!! znam da mnogi neće verovati, ali ja sam prošle godine, u jednom jabukaru imao 12 prskanja, od toga samo 7 protiv venturije, krajem juna sam sa njom završio a u drugom jabukaru jedno prskanje više... jabuka lepša od para... ove godine sam radio plavo prskanje, mišje uši, i još jedno i to samo pirimetanilom posle kiše jer nisu postojali uslovi za infekciju ali eto... nisam hteo zbog par sati da rizikujem...
 
DSC00439.jpg

ovu sam bubu našao u cvetovima, negde oko 20 kom od 100 stabala, pa sam prskao sa INSEGAROM, jel to odgovarajući insekticid ili sam trebao nešto ..... To sam imao to i koristio, 10g/10l pa....
 
Rutava buba.....znam da su pojedini voćari koristili Calypso za suzbijanje iste. Al sama hemija nije dovoljna. Ima tema o rutavoj bubi, dosta toga ima napisano, pa koga zanima nek pročita. Ove godine je ima znatno manje u odnosu na prošlu!
 
Kolege molim za pomoc... 10-tak stabala Grenija mi se osusilo , a oko 50 je uvrtelo listove i izgleda ce da se osusi...

www.dodaj.rs
[/url][/IMG]


Kako da ih spasim?
 
Možda si preterao sa nekim pesticidom, pa ih oprljio!

Inače, ja sam danas radio hemijsku proredu jabuke u jednom velikom zasadu!
 
Ja se samo nadam da nisu misevi pojeli zile ili da je tako nesto ...
U vocnjaku imam jos nekoliko sorata. ali se samo Greni ovako ponasa...
Danas sam im uz redovno tretiranje stavio i prihranu Kristalonom i razbacao KAN pa ne znam da li jos nesto mogu da ucinim nije malo 50 stabala.

Fruitboy
kojim si sredstvom radio proredu?
 
Diramidom sam radio proredu. Dodavan je okvašivač, Trejd, ne kod svih sorti, naravno!
 
@markodim, ja koliko se razumjem u jabuku ovo mi djeluje kao pepelnica jabuke u već odmakloj fazi. Isključio bih miševe jer oni ne biraju sortu.

Trebao bi tretirati nekim od fungicida, al neka ti za to da savjet Dragojlo. Ja se baš ne petljam mnogo u hemiju i ne usuđujem se davati recept u koji ni sam nisam siguran.
 
Hajde Dragojlo ili neki drugi Dr, Mr. u ovim našim problemima javite se :bravo:

Markodim voćnjak je EXTRA i ako nije problem na koliko si sadio i na koliko si stubove stavljao, to me sad čeka pa se malko........:sta:
 
Jabuke sam sadio na 1,1m, a kruske na 1,5m
Stubovi su stavljani na svaku 8., 9. stablo a mozda je trebalo gusce, bar na svako 7.
Zaista ne znam sta se desava sa ovim Grenijem sutra idem da vidim kako je reagovao na prihranu (i da li je), ako nije vadim jednu i nosim u PSSS, ako mogu oni da mi pomognu.
 
Nazad
Vrh