Izmene zakona poljoprivrednog zemljista

Koja Asocijacija,ima ih 3-4.ja tebi kazem da NAPS-ov predlog ni jedan nije odbacen.Sa Kisom,Malesevim,onim dedicom iz saveza Agrarnih udruzenja iz Sente,predsednikom Skupstine kluba 100p+ i jos nekolicinom ljudi sam licno bio(kod kisa u kancelariji u NS) i znam sta je od njihovih zahteva proslo.Kakve price oni plasiraju vama mene stvarno ne interesuje,i ko tu ima putera na glavi pa mora nekog da slusa neznam niti me zanima.Meni je savrseno sve jasno(zakon znam malte ne napamet),i nemas potrebe da se sikiras ti za mene da li ce mi se obiti o glavu ili ne.Ja ako nesto pogresim nije mi problem i da kazem da sam pogresio.Ja od tebe jos nisam cuo sta bi ti menjao u tom zakonu,sta po tebi ne valja???
I na kraju ja ne branim nikom da ga komentarise ali koji je dalji efekat toga.Dok je bio u izradi duze od mesec dana si imao vremena da saljes mejlove sa predlozima,primedbama i ostalo,nisi ni jednom to uradio,jos nekoliko slucajeva je bilo gde je mogao svako da ucestvuje u izradi pa niko nije,zato mislim da je sad bezpotrebno pisanje na tu temu,to je vodjenje politikanstva,klasicna demagogija,ti znas sta ne valja a resenje nemas.Ja kad za nesto nemam resenje ja cutim ne pricam ni da je dobro ni da je lose a kad nadjem nesto bolje to i kazem.

- - - - - - - - - -

Cenu odredjuje lokalna samouprava,jos uvek se nista oko toga nezna.

Pa koji je bio NAPSov predlog u vezi izdavanja drzavne zemlje na 30 god??? Pa podrzali ste ga, kazi to javno i nemoj vise uvijati Ti izgleda citas samo svoje postove i bas te briga sto vecina ljudi osudjuje takva resenja. Sto se tice predloga i primedbi veruj mi da je poslato dosta od lokalnih medija do onih sa nacionalnom frekvencijom do ministarstva pa i do samih predsednika vlade i drzave, ali svi se prave gluvi i nevini. Da li ocekujes da se neko spali ispred skupstine da bi skrenuo paznju na problem???
 
Donosi ti da mozes da kupis odredjenu kolicinu zemlje za sebe pod uslovima kakvim ti niko ne moze dati.Da ukoliko tu zemlju iz nekog razloga prestanes placati npr posle 5-6.god novac ti se vraca,NE PROPADA kao kad bi uzeo kredit od banke.Ako si zainteresovan da napravis investicioni plan npr za vocnjak mozes dobiti i po tom osnovu drzavno zemljiste.Onaj ko dobije zemlju po pravu preceg zakupa ne moze dobiti zemlju u zakup ni po jednom drugom osnovu vise.Dobijas to da ce se na terenu ako se zakon bude postovao dobiti vise zemlje nego do sad.A to da li ce se postovati zavisi od nas samih,znaci kad vidis nepravilnost prijavis je.
Po starom zakonu ja osim uzurpatora ne vidim ko je imao bilo kakvu korist.

- - - - - - - - - -

Pa koji je bio NAPSov predlog u vezi izdavanja drzavne zemlje na 30 god??? Pa podrzali ste ga, kazi to javno i nemoj vise uvijati Ti izgleda citas samo svoje postove i bas te briga sto vecina ljudi osudjuje takva resenja. Sto se tice predloga i primedbi veruj mi da je poslato dosta od lokalnih medija do onih sa nacionalnom frekvencijom do ministarstva pa i do samih predsednika vlade i drzave, ali svi se prave gluvi i nevini. Da li ocekujes da se neko spali ispred skupstine da bi skrenuo paznju na problem???
To za 30% za investitore je bio predlog onog ko je pisao zakon.Stav naseg UO je taj koji sam pisao ovde 100x.Ja kao pojedinac ne mogu da odlucujem ni o cemu.
 
Nista tu nema povoljno za malog seljaka. Prodaja ce ici licitacijom pa ko da vise, mali je tu hendikepiran. Drugo nece moci da otplacuje kredit jer nema dovoljno zemlje. Investicije ispod 100000E oni ne priznaju... pa mali izvolite.
 
Obraćam se svima koji su nezadovoljni zakonom državnom zemljištu! Ne znam kako mislite da zakon bude vama i meni po volji kad vidim a trebalo bi i vi da vidite ljude koji nas predstavljaju, od tih ljudi mogu očekivati samo naopako a država ima odličnog sparing partnera tj. njih, da do kraja uništi i svede broj poljoprivrednika na 5% od ukupnog broja stanovništva,zato prvo treba promenuti ove ljudi koji su kao za nas, a potom na izborima i one koji vladaju! I još nešto......treba se ponovo organizovati i ujediniti, jer naše mirovanje je njihova dalja šansa za rasturanje i ovo malo seljačkog korpusa!
 
Nista tu nema povoljno za malog seljaka. Prodaja ce ici licitacijom pa ko da vise, mali je tu hendikepiran. Drugo nece moci da otplacuje kredit jer nema dovoljno zemlje. Investicije ispod 100000E oni ne priznaju... pa mali izvolite.
Ta zemlja ce moci sama sebe da otplacuje,opet ti kazem gledaj kod sebe u dvoriste ne kod drugih,ti ako nemozes da je otplacujes ne znaci da neko na drugom terenu gde nema toliko poljoprivrednika nece moci.Ovo za investicije od minimum 100000e je laz.
 
Ja kad pisem ne navodim licni primer. Ti ako pises a mislis na sebe onda je to sebicno. Napravi mi kalkulaciju kako ce onaj sa 5ha zemlje kupiti 10ha na 10 godina?? Da ne kazem 20ha koliko mu se max. nudi.

- - - - - - - - - -

Ja kad pisem ne navodim licni primer. Ti ako pises a mislis na sebe onda je to sebicno. Napravi mi kalkulaciju kako ce onaj sa 5ha zemlje kupiti 10ha na 10 godina?? Da ne kazem 20ha koliko mu se max. nudi.

Za tvoju informaciju u zavisnosti dal ce ostati kvalitetne zemlje za prodaju verovatno cemo kupiti nesto ha, ako cena bude pristojna.
 
Doneo je da ako imas 10ha mozes da kupis 2-3ha i da ti zalog bude ta zemlja,a ne da tabuliras kucu ili dedovinu,malo li je ? A sad sto nekom tata nije ostavio 50ha,pa da dokupi jos 20ha to je nesto trece. Protegni se koliki je jorgan i cao.
 
Nema tu sta da trazi mali paor. Moze da uleti i ostane bez icega. Da na kraju menja delatnost. :
 
Пољопривредно земљиште у државној својини физичко лице може стећиако:
1) је држављанин Републике Србије;8
2) има регистровано пољопривредно газдинство у активном статусунајмање три године или је носилац породичног пољопривредног газдинства уактивном статусу најмање три године;
3) има услове/механизацију/опрему за обављање пољопривреднеделатности;
4) у својини има највише до 30 ha пољопривредног земљишта;
5) има пребивалиште у јединици локалне самоуправе у којој се продајепољопривредно земљиште у државној својини најмање пет године;
6) у последње три године није извршило отуђење више од 3 haпољопривредног земљишта у свом власништву, осим у случајевима у којима јеутврђен јавни интерес;
7) укупна површина коју ће физичко лице имати у својини након куповинедржавног пољопривредног земљишта не прелази 40 ha.

Предмет продаје може да буде пољопривредно земљиште у државнојсвојини ако:
1) је удаљено најмање 10 km од државне границе, а уз сагласностВладе, за сваки појединачан случај, удаљеност може бити и мања, а попретходно прибављеном мишљењу министарства надлежног за пословеодбране и министарства надлежног за унутрашње послове;
2) није предвиђено важећим планским документом;
3) није предмет реституције;
4) не припада заштићеним природним добрима;
5) не припада или се не граничи са зоном безбедности/војном базом.

Физичко лице које испуњава услове прописане овим законом може стећиу својину највише до 20 ha површине на пољопривредном земљишту удржавној својини.
Физичко лице које има доспеле неизмирене обавезе по основу закупнинепољопривредног земљишта у државној својини не може да постане власникпољопривредног земљишта у државној својини.
Укупна површина пољопривредног земљишта у државној својини којаможе да буде предмет продаје не може да износи више од 20% од укупнеповршине пољопривредног земљишта у државној својини која може да будепредмет закупа у јединици локалне самоуправу.
Влада прописује ближе услове, начин и поступак продаје, као идокументацију која се доставља у поступку продаје.

Члан 72б

Право прече куповине пољопривредног земљишта у државној својиниима физичко лице које испуњава опште услове из члана 72. овог закона, као ипосебне услове по следећем редоследу:
1) да је власник инфраструктуре на пољопривредном земљишту удржавној својини које је предмет продаје;
2) да је сувласник са Републиком Србијом на катастарској парцели којаје предмет продаје, а сувласнички део Републике Србије је мање површине одповршине која је у власништву тог физичког лица;9
3) да је власник пољопривредног земљишта које се граничи сакатастарском парцелом у државној својини која је предмет продаје;
4) да је закупац пољопривредног земљишта у државној својини којe јепредмет продаје и има закључен уговор о закупу пољопривредног земљишта удржавној својини на период дужи од 20 година;
5) да има пребивалиште најмање пет година у катастарској општини укојој се продаје пољопривредно земљиште у државној својини.


Члан 72в

Пољопривредно земљиште у државној својини које је предмет продајеутврђује Министарство на предлог јединице локалне самоуправе.Надлежни орган јединице локалне самоуправе опредељује површине запродају пољопривредног земљишта у државној својини, и то почевши однајмањих катастарских парцела, и објављује јавни позив за прикупљање понудауз сагласност Министарства.
Јавни позив обавезно садржи број катастарске парцеле и почетнутржишну вредност.
Јавни позив се објављује на огласној табли јединице локалнесамоуправе и месне заједнице, на интернет порталу јединице локалнесамоуправе, дневном листу и службеном гласилу јединице локалнесамоуправе.
Надлежни орган јединице локалне самоуправе разматра понуде и ако суиспуњени сви услови предвиђени овим законом доноси одлуку о продаји узпретходну сагласност Министарства.

Ако се више физичких лица пријави за исто пољопривредно земљиште удржавној својини предност има лице које има право прече куповине акоприхвати највишу понуђену цену, а ако се не пријави ниједно физичко лице којеостварује право прече куповине пољопривредног земљишта у државној својини,предност има лице које је понудило највишу цену.

Тржишну вредност за пољопривредно земљиште у државној својини којеје предмет продаје утврђује Министарство финансија – Пореска управа за свакујединицу локалне самоуправе.
Ближе услове, начин и поступак за утврђивање тржишне вредностипрописује министар надлежан за послове финансија уз сагласност министранадлежног за послове пољопривреде.

Против одлуке о продаји пољопривредног земљишта у државној својиниможе се уложити жалба Министарству у року од 15 дана од дана доношењаодлуке.


Члан 72г

На основу правоснажне одлуке о продаји пољопривредног земљишта удржавној својини Министарство и купац закључују уговор о купопродајипољопривредног земљишта у државној својини.
Пољопривредно земљиште у државној својини које је предмет уговора окупопродаји не сме се отуђити, дати у закуп најмање петнаест година од данапродаје, нити бити предмет хипотеке и других оптерећења, осим у случајупрописаном ставом 5. овог члана.Одредба става 2. овог члана односи се и на наследнике, односно правнеследбенике купца.

По истеку рока из ст. 2. и 3. овог члана, Република Србија има правопрече куповине ако купљено земљиште буде предмет продаје.

Уговором о купопродаји пољопривредног земљишта у државној својиниможе се уговорити плаћање цене у ратама у року који није дужи од десетгодина од дана закључења купопродајног уговора уз достављање средстваобезбеђења.
У случају из става 5. овог члана средства обезбеђења која достављакупац могу бити:
1) уговор о јемству правног лица у износу уговорне вредности;
2) банкарска гаранција у износу уговорне вредности;
3) хипотека на земљишту које је предмет продаје.
Пољопривредно земљиште које је предмет уговора о купопродаји можесе користити искључиво у пољопривредне сврхе.

Уколико купац не изврши обавезу плаћања у ратама у складу са закљученим уговором, уговор се раскида, а уплаћена средства се враћају купцу умањена за висину закупнине за период коришћења пољопривредног земљишта.





Evo za zainteresovane komplet deo u vezi sa kupoprodajom.

Evo i da se Janosh informiše kako nije u pravu :)


P.S.
Boldovana je najveća prednost za male.
 
Poslednja izmena:
Znaci da su izbrisali tu stavku vezanu za godine. A sto se tice maksimalne povrsine od 30ha,dal se uracunava i zenino ili samo nosioca? posto je tacka 2 dosta nejasna po meni?
 
Mozda smesno pitanje,ali kako da znam tacne lokacije parcela u ataru samo po tim kat. brojevima ?.Jel ima neki nacin preko neta mozda?.
 
sad mi nije jasno znači nemoze se kupiti zemlja u drugoj katastarskoj opštini?a u gore pomenutom tekstu ako si vlasnik parcele koja se graniči sa drzavnim zemljištem imaš pravo preče kupovine? Evo na primer ja sad da imam zemljište u u drugoj katastarskoj opštini i susedna parcela mije drzavno zemljište imam li ja prava preče kupovine iako ne zivim u toj opštini??tako piše u članu 72,b tačka 3, jer po starom zakonu nisam imo pravo na licitaciju jer zivim u drugoj opštini iako se moja zamlja graniči sa drzavnom osim da za tu zemlju niko nije bio zainteresovan
 
Nazad
Vrh