Izgradnja štale za ovce i koze - Sam svoj majstor

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Ovčarske farme sa rešetkastim podom su projektovane u Francuskoj 80-tih godina, ali napuštene u tehnoloskom smislu zbog mnogih problema.U istočnoj srbiji je velika ovčarska farma projektovana po istom principu, ali sada napuštena, još jedna je bila u zapadnoj srbiji sa wirtemberg ovcama, ali je i ona neslavno prošla.
Loše strane su: povrede ovaca i jagnjadi, oboljevanja papaka i deformacije zbog nemogućnosti dezinfekcije drvenog poda, kratak vek drvenog poda, skupa izgradnja zbog konstrukcije i ojačanja poda, veliki rastur hrane, komplikovano izđubravanje, itd
Sveukupno više negativnih nego pozitivnih strana
 
Veliki tor sa nastresnicom je zakon tko netrazi dlaku u jajetu.To je moje misljenje i iskustvo ja takvu stalu imam vec25 godina ali za junad napravljena tako da je malo veci razmak u medju rostovima koji su armirani beton tako da svaki put kad izdjubrim je onda predezifinciram i dosta primokre slame nasterem da rupe zatvorim.Ipak nadam se da kolega zna sta radi.
 
Robert Kaplan (mozda i najveci ili medju najvecim zivucim ekonomskim strucnjacima trenutno u svijetu) prije dvije godine na jednom biznis forumu okupljenoj gospodi (iskljucivo krema biznis svijeta) je izrekao antologijsku recenicu. Parafraziram. Postovani biznismeni nemojte se zavaravati i misliti da to sto imate najmoderniju opremu, najsavremenije masine, alate, jednom rijecju najkvalitetniju infrastrukturu, da imate pravo da se nadate uspjehu u konacnici, u najboljem slucaju to ce vam u vasem ukupnom poslovanju ucestvovati do max.30%, odnosno drugim rijecima, vasi ljudski resursi sa kojima vi raspolazete uticu najmanje 70, 80 a nerijetko i 90 % na vase ukupno poslovanje, odnosno vasu dobit. Zavrsavam parafraziranje. Sta zelim istaknuti? Duboko vjerujem da su se neke kolege u prethodnim postovima samo salile u suprotnom preprorucujem im da se duboko zabrinu u pogledu njihove percepcije ukupne problematike ovcarenja. Zasto? Ako pojedine kolege misle da je resetkasti, konvencionalni ili bilo koji drugi pod u stalama za ovce zasluzan za propast ili uspjeh farme, onda to dovoljno govori o njihovom shvatanju problematike. Postovani kolega farme propadaju zbog drugih razloga koji apsolutno nemaju nikakve veze sa time kakav im je pod i da li ga uopce imaju. Ako vec zelite detaljisanje onda moze i to:prvo, kada uhvatim vremena nabacicu nekoliko fotki stala sa resetkastim podom u svom ukruzenju u objektima gdje je do sada prodefilovalo na hiljade grla i niti jedno nije prinudno zaklano zbog kojekakvih povreda nanesenih od strane resetkastog poda. Drugo, resetkasti pod je direktno proporcionalan smanjenju oboljenja papaka (ako mislite na zaraznu sepavost), a ako mislite na nemogucnost dezinfekcije pitam vas, da li je lakse izvrsiti dezinfekciju u svakom momentu poda na kojem nemate stelju od djubriva ili onaj gdje trebate prvo izbaciti sloj djubriva (od min.50cm), pa isti oprati, provjetriti i tek onda dezinficirati?Trece, kada je u pitanju vijek trajanja, takodjer poslacu vam fotke unutrasnjosti stale u kojoj je resetkasti pod i koji traje 10 (deset) godina i u kojoj je covjek tek ove godine izmijenio par letvi u jednom boksu.Cetvrto pokusajte nabaciti na papir troskove temelja i poda mog objekta a pokusajte isto to uraditi sa klasicnim gradjevinskim materijalom pa nam posaljite (na forum) kalkulaciju, peto, neznam kako resetkasti podu utice na rastur hrane, ja koliko znam za rastur hrane su odgovorne jasle, e sada vi vjerovatno imate takve jasle da vam odredjena kolicina hrane iz njih ispada pa je vracate u jasle ili je ovce jedu s poda, ali to nema veze sa podom, i na poslijetku, nacin izdjubravanjavo me upravo opredijelio na ovakvo tehnicko rjesenje. Ja veoma dobro znam kako je izbacivati sloj djubriva od 50, 60, 70 cm, pa i preko toga, a znam kako je kupiti cisti suhi brabonjak obicnom lopatom (po mogucnosti sto vecom jer je brabonjak suh veoma lagan).
 
svaka čast ::svaka cast::, koje su dimenzije objekta i da li imaš predstavu koliko te je sve izašlo od samog početka ? ::namigivanje::
 
Bosnian,ovo što radiš i iznosiš sigurno si u pravu jer upravo problem fizičkog rada u iznošenju đubra primorava me da
prekinem sa proizvodnjom.Što se tiče diskusija na temu objekta,jasala uzgoja ovaca i koza moje mišljenje je da se pojedinci na ovom forumu samo zabavljaju sa nama proizvođačima.Znam da ih ima dosta koji kao što si rekao ovce i koze hrane sa podua ili imaju one jasle iz kojih stoka samo izvlači seno na pod.-,tj. bacaju pare a neznaju zašto nemaju zaradu.
Nije mi cilj da se raspravljam sa pojedinim filozofima sa foruma o njihovim savetima jer mnogi ili nemaju stoku ili imaju nešto grla i od toga svog posla nemaju nikakve koristi već rade samo iz hobija.Ovih dana sam kontaktirao sa mnogim kozarima od Prokuplja pa do Čantavira i iznenadio sam se kad sam saznao da ljudi drže po 30 koza a niti prodaju mleko
ni sir kažu sve se potroši u kući.
Pozdrav Milan!
 
Prije svega cestitke i da bude hairli!Po zavrsetku radova volio bih da te posjetim i vidim objekat,pa ako je moguce da napises svoju adresu, jer ocito je da nisi u-nego pokraj Visokog.Jos jednom-sretno i naprijed!
 
mudric milan je napisao(la):
Bosnian,ovo što radiš i iznosiš sigurno si u pravu jer upravo problem fizičkog rada u iznošenju đubra primorava me da prekinem sa proizvodnjom. ........

Milane,
imam samo 50-tak ovaca i kada sam počeo sa 2 ovce đubre sam izvozio u kolicima.
Čim je prešlo 20 komada, svake godine platim čovjeka koji dođe sa IMT 533 i prednjim utovarnim vilama , sve đubre iznese na hrpu u 30-tak metara udalčjeni vrt, a ja tijekom naredne godine kad se to pretvori u crnu rahlu zemlju kolicima razveze.
Ako u tvojoj okolini nema nitko takav prednji utovarivač(hidraulični), onda budi siguran da se isplati da ga kupiš.Kod nas se može naći z acca 1000 eura, a i manje .
 
Ima tekstova u kojima se promoviše rešetkasti pod. Medjutim iz nekog razloga to se nije raširilo. Koji su to razlozi može samo da se predpostavlja. Kada je reč o kozama u aktuelnim opisima organizacije farmi ili na internet sajtovima nema ni jedne prof. orijentisane farme koja ima ovako rešen pod. U Srbiji ima više modernih farmi koje sam obišao ili sam se upoznao sa njihovom dokumentacijom. Neke su rađene sredstvima EU uz uslov da ispunjavaju njihove standarde. Sve one, uključujuci najnoviju i najmoderniju(kod Šida) imaju hranidbene hodnike , grla se drže na stelji i predviđene su za izđubravanje traktorom(traktorče sa kašikom).
Jedan od razloga za ovakav pod bi mogao da bude nedostatak slame na nekom terenu. Recimo u Dalmaciji ili na ostrvima. U nekim zemljama gde je deficit slame balira se lišće i/ili borove iglice, dovozi se piljevina sa pilana.....
Dobro, a ovčije i kozije je izvrsno, stajsko đubrivo je DAR a ne problem i nikada ga nema dovoljno. Nema ozbiljnije proizvodnje kvalitetne stočne hrane bez dobrog stajnjaka. Slama pa čak lišće i piljevina pomešani sa izmetom i mokraćom , kada djubre sazri, samo doprinose kvalitetu zemljišta i smanjuju potrebu za veštačkim đubrivima koja su nužno zlo i na duži rok degradiraju zemljište.
 
Ma ja svoj djubar pilam motorkom i vozim van ekipa se skupi janje se ispece i za dan izadje van.Bude oko 50 prikolica.
 
evo nastavak radova danas su podignuti rogovi a pokriva se kikindom crepom
20iawxi.jpg

158bm6c.jpg

2pshu91.jpg

6t1n4g.jpg

wbykra.jpg

izvnjavam se za losije slike posto je slikano telefonom a pado mrak
 
Vidim da se tu gradi punom parom i citam o raznim teorijama i ostalom , pa hajde da i deda nesto napise , onako , dobronamerno , moze ?

Sve je to lepo zamisljeno , radite , trosite materijale ali nisam zadovoljan !!!

Ovcarnik od BOSNIA , mi nikako nije dobar , zasto ??
To je kao cardak ni na nebu ni na zemlji , puno drveta utroseno , nema dobru statiku , resetkasti pod ce da mu pravi probleme - promaja , amonijak iz djubra ispod poda ce se dizati prema gore i gusiti ovce , tesko ce se cistiti kada se zastopaju resetke , nemoze se strojem u ovcarnik , od mokrace ce trunuti grede koje nose celu konstrukciju , problem uvoza hrane ................

Ovaj ovcarnik sto ga radi Il de france , mi je bolji jer je na zemlji i imat ce bolji pristup , ciscenje , hranjenje i staticki je dobar.

Ne ne mudrujem vec ja to vidim ovako , a obisao sam puno farmi u Njemackoj , Belgiji i Nizozemskoj .
Treba uciti od njih , jer ispred nas su u svemu.
Da ne pisem mnogo i ne polemisemo , evo par linkova najpoznatije firme koja izradjuje opremu za uzgoj ovaca i koza ,
gde se moze videti i oprema za ovcarnike ali i ovcarnici i kako ih treba izgraditi , cirkulacija vazduha , osvetlenje i niz drugih faktora koji uticu na zdravlje ovaca i njihov prirast.

Pogledajmo i mozemo izvuci dobre zakljucke iz ovih materijala ;

http://www.allie.de/pdf/download/2010/PatSuWRi10D_Spz_Schafe.pdf

http://www.allie.de/pdf/download/2010/PatSuWRi10DoP_Web.pdf

Zamolio bih vas da ovaj moj komentar ne shvatite krivo , vec je pisan sa dobrom namerom.
Oni su poceli i zavrsiti ce ali oni koji ce tek poceti da grade neka se bolje informisu i neka razmisle o nizu faktora ;

- smjestaj , kubikaza zraka , osvjetlenje , oprema , dovoz hrane , ciscenje - masinsko , pokretne ljese , odvajanje janjaca , odvajanje siljezadi , odvajanje ovnica za tov i ........................

Da jos komentarisem i pod u ovcarniku !!!
- zemlja , nije dobra jer se napije mokracom i uvijek se isparava amonijak , posle svakog ciscenja mora se dovoziti sloj zemlje kojeg smo kod ciscenja izbacili
- resetke , skupe i nisu prakticne jer se brzo zapune senom ili slamom i od njih nikakove koristi , trunu
- betonski pod je najbolji jer ; moze se cistiti strojem , izvrsiti dezinfekcija posle ciscenja, ...............

Eto , tko ce zeljeti razmislit ce , pogledati ove prospekte u pdf formi i normalno doneti i zakljucak.
Topla voda je davno izmisljena .

Sretno u gradnji.
deda
 
Ovo tako lijepo izgleda ali koji su za ovim letili nisu daleko dogurali.
 
deda Čampi, dobar je ovaj materijal. Na 111. strani ovog drugog PDF ima skica jednog rešetkastog poda ali zanimljivo urađeno, nisam siguran da li je metalni ili betonski, ima i te betonske plastike razne pa se i s tim može nešto kombinovati. :ppozdrav:

Iskreno, meni se ideja rešetkastog poda dopada, samo bi je malo dopravio, ali već znam da vam se to rešenje ne bi svidelo tako da ću preskočiti pisanje.
 
CAR je napisao(la):
Ovo tako lijepo izgleda ali koji su za ovim letili nisu daleko dogurali.

Ne razumem sta si hteo sa tim da kazes :haha:
Zasto ne koristiti sve sta je dobro i dokazano , a ovo sigurno jeste.
U ovakovim objektima blago ima sve uvete za normalan zivot a vlasniku treba malo vremena da obavi sve poslove na laksi nacin.
Ako cemo o cenama , da to sve ima i svoju cenu , ali tko ima vise grla mora i da ih smesti da ih ne izgubi radi nebrige ili neadekvatnog smestaja.
Takovima koji imaju sugave i sepave ovce treba sve oduzeti jer ne koristi njima a ni drustvu takav odnos prema blagu je nehuman.

Svi koji i malo razmisljaju poceli su da se koriste iskustvima onih koji su ispred nas i grade se lepe farme.
Druga je stvar nasih politika , interesa uvoznih lobija i dali nam se sve sto radimo i isplati.
Medjutim , bilo da ce netko imati 50 ili 500 ovaca ili koza mora razmisliti o smestaju i opremi za hranjenje da nema velike gubitke u hrani.

Dali sam u pravu.
Najmanji problem je kupiti stado ali najvaznije je i te ulozene pare vratiti kroz odgojenu jagnjad ili mleko. A to se moze samo ako se razmisli pre nego se nabavi stado.
Post je spojen: [time]1289167960[/time]
_________________________________________________
futurefarming je napisao(la):
deda Čampi, dobar je ovaj materijal. Na 111. strani ovog drugog PDF ima skica jednog rešetkastog poda ali zanimljivo urađeno, nisam siguran da li je metalni ili betonski, ima i te betonske plastike razne pa se i s tim može nešto kombinovati. :ppozdrav:

Iskreno, meni se ideja rešetkastog poda dopada, samo bi je malo dopravio, ali već znam da vam se to rešenje ne bi svidelo tako da ću preskočiti pisanje.

Ne dopadaju mi se resetke iz ovih razloga ;

- nemozes cistiti strojem , drugo je kod goveda gde imaju sistem trake za izdjubrivanje a umesto slame stavljaju piljevinu ili nista.
- nesmemo zaboraviti i da u ovcarniku treba da bude i jedan sloj djubra - stelje , koja kada fermentira u zimi greje ovcarnik i cuva noge i stomak ovcama.
- da bi amonijak mogao da izadje u vrhu ovcarnika mora da imamo otvore ili da je zid ovcarnika visok iznad ovaca - cca 1,60m da ima cirkulacija vazduha a da nije propuh.

Eto to su najveci razlozi ali i opravdani.
Osim toga ovcarnik je u nivou sa zemljistem i sve oko njega sta se radi moze da se uradi bez problema u jednom nivou je.
 
@lle de france

..., malo previše super ...mislim tu bi moglo da se živi... :haha:

-da li je ovo predviđeno za štalski uzgoj?
-Da li su ovi otvori okrenuti ka jugu?
-kako misliš da rešiš te otvore a da u štali bude dovoljno dnevnog svetla?
-kako misliš da donosis seno a da ne kisne..?
-ako misliš da držiš na tavanu ( a na to liči ) onda treba da izoluješ protiv vlage jer će seno i/ili slama vući vlagu i miris amonijaka(kao što je rečeno). Tako ćeš smanjiti kubaturu pa treba bolje provetravanje..? ? ?
-Ako si iz nekog razloga hteo apsolutno da odvojiš grupe zašto nisi napravio montažne zidove (pregrade) (drvo+jeftini vlagootporni šper), to bi ti omogućilo da menjaš i potrebama prilagođavaš veličinu bokseva?
Poenta je da prostor može da se prilagodi potrebama a ne potrebe prostoru.

:ppozdrav:

@deda Čampi
sve što ste napisali o zahtevima savremenih štala ( svetlo, ventilacija, m² po grlu, hranidbeni hodnik, maš. izđubravanje...) stoji i već je više puta ovde ponavljano. Za sada izgleda uzalud. Jednim delom to je razumljivo kod onih koji drže po neku ovčicu ili kozicu usput za sebe. Mada ni takvo gajenje, bez većih ambicija, nije opravdanje za neuaslovno držanje životinja.
 
@deda Čampi
sve što ste napisali o zahtevima savremenih štala ( svetlo, ventilacija, m² po grlu, hranidbeni hodnik, maš. izđubravanje...) stoji i već je više puta ovde ponavljano. Za sada izgleda uzalud. Jednim delom to je razumljivo kod onih koji drže po neku ovčicu ili kozicu usput za sebe. Mada ni takvo gajenje, bez većih ambicija, nije opravdanje za neuaslovno držanje životinja.
_________________________________________________

Tar , sve je meni jasno ali nemogu da shvatim da kada se netko odluci da gaji ovce ili koze nije kontaktirao struku , pogledao razna resenja kako da mu bude stala i sve pratece uz nju.
Nije mi jasno da to nemogu iskoristiti kod gradnje ili da prilagode svojim uvetima i prostoru , vec svako od njih postaje Arhitekta i zagovara da je njegovo resenje najbolje.

NESHVATLJIVO

Jedan radi - cergu , jedan radi bungalov a nitko nece da uradi pravu stalu u kojoj moze , sto ti napisa , da uradi sve sa pokretnim lesama , prostorom za janjenje , karantenu , mesto za ovnove.
Zanima me samo kako ce da rese jasle u takovim objektima i gde ce da budu.
Dali ce koristiti seno u rinfuzi , malim balama ili rolo , sve to zahteva u startu da se i to zna i tako prilagodi ulaz i oblik jasli.

JBG , tako je to kada smo MI najpametniji.
Moja uzrecica je ; Prestanimo biti cobani vec prihvatimo iskustva drugih i postanimo farmeri

Takove treba pustiti neka zavrse svoje ovcarnike i uvere se ali dolaze neki novi klinci koji bi trebali uz pomoc kompjutera da udju u taj svet napredka i da shvate bit problema a ne da slusaju kako je njihov deka - Radojica , gajio ovce a oni se jos nisu rodili.

Prosla su ta vremena , treba raditi manje ali dobro i ostvariti prihod uz minimalna ulaganja , iskoristiti zemlju maksimalno - umetne livade i dobra hraba a to se moze ako se poslusa struka i toga se pridrzavamo.

Eto , znam da se pisalo o svemu pomalo , video sam , ali reagirao sam na ove fotografije.
Covek uzeo pare , materijal i gradi , svaka cast ali zasto u startu GRESI , e to mi bi zao - nezna ili je tvrdoglavko !!!
 
Nazad
Vrh