Izgradnja štale za ovce i koze - Sam svoj majstor

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
svaka cast samo napred :ppozdrav: lep kraj!
 
Pocetak radova pocetkom oktobra, krov vjerovatno (ukoliko vrijeme dozvoli) iduci vikend.
149uz2x.jpg
2drz9cg.jpg
308gqig.jpg
2s14ttx.jpg
1q5x12.jpg
1zyu2ps.jpg
24g9i1g.jpg
2l8dhkh.jpg
2qbyv6d.jpg
308wfx5.jpg
r1ltt1.jpg
v3ls38.jpg
x3z7m0.jpg
1g4t41.jpg
 
Hvala za ove komentare lijepo ih je cuti (vidjeti). Stope su 60x60 cm i dubina 50 cm. Objekat je 10 x 6 m. Sve je jako dobro armirano mislim da se vidi na nekoj fotki,konstrukcija stale je od hrastovog drveta (sve nosive grede i direci),grede na vrhu (uzduz i poprijeko stubova) su borovina, dok ce krov biti naravno jelovina i naravno pokrivanje crijepom. Rukovodio sam se time da sto vise bude zastupljeno prirodnog materijala. Problem izdjubravanja me je izmedju ostalog i rukovodio da se odlucim na ovu ideju.Uvijek se vodim time da je bolje uciti se na tudjim greskama ili testirano dobre stvari od drugih samo prepisati.Imam par primjera u komsiluku resetkastog poda te analizirajuci njegove prednosti i mane u odnosu na klasicne stale (gdje su mi jos uvijek grla) veoma rado sam se opredijelio za ovo rjesenje. Prvo (po meni i najbitnije) je cinjenica da su papci u ovaca uvijek u suhom i prozracnom prostoru, netreba ni napominjati sta to znaci za zdravlje zivotinja. Rijesen problem oko obezbijedjivanja prostirke u fizickom i finansijskom pogledu te izbacili ozbiljan hazard obzirom da znamo koliko prostirka moze biti veoma pogodna sredina za udomljavanje brojnih bakterioloskih oboljenja ne samo papaka nego i kojekakvih sekreta - izlucevina iz organizma ovaca itd. Moj najveci (fizicki) problem generalno u ovcarenju je izdjubravanje stala mislim da dijelite moje misljenje. U ovom slucaju kroz pod ce prolaziti samo brabonjak.Njegovo izdjubravanje u odnosu na izdjubravanje iz klasicnih stala je pjesma obzirom da je u zatvorenom prostoru suh je u rasutom stanju i jednostavno ga lopatom kupite. Takodjer, kvalitet stajnjaka je neuporedivo boljeg kvaliteta nego li onaj iz stala u kojem je 60-70 % prostirke. Moji prijatelji ga uglavnom preko svojih potreba prodaju povrtlarima za plastenicku proizvodnju jer im je jako zgodan (i velika je potraznja za njim). Osnovni nedostatak (ako ga tako mozemo nazvati)je sto se prilikom janjenja treba obezbijediti prostirka kako nebi doslo eventualno do nahlade ovce i janjeta (usljed odredjenog strujanja vazduha), te kako nebi u janjadi propadali papci u medjuprostore letvi.No za otprilike mjesec dana ili i prije u janjadi porastu dovoljno papci tako da se prostirka (u boksu gdje se vrsi janjenje) skida i janjci normalno hodaju po podu.
 
::svaka cast:: Bosnian, objekat, kada bude završen, će biti veoma lep, a pre svega svrsishodan.
Ako dobro procenjujem dimenzije, na najstrmijem delu korišćena su dva betonska stuba, verovatno po metar dužine što daje dobru visinu, za razliku od dela gde je samo jedan stub i "parčence" drugog (naravno sve ovo zbog "vagresa"), pa će čišćenje djubriva lopatom, biti u nekom "polusagnutom-robovskom" položaju?! Slažem se, medjutim, da se ne čisti svaki dan!

U svakom slučaju čestitke ::svaka cast:: i da se objekat što pre završi, da ne naglašavam uz obavezne fotke po fazama kao i do sada (majstorski) dato. Bilo bi, naravno, lepše da ih poredjate u nekom drugom programu, pogledajte npr.: http://poljoinfo.com/caffe/postavljanje-slika-na-forum/msg134161/#msg134161 (već su mi se žalili naši forumaši da ne mogu da ih "otvore" i pogledaju).

Takodje (mislim da bi i ostali to želeli da saznaju) vrsta i dimenzije materijala od kojih će se praviti rešetka, kao i dimenzije same rešetke.

:bravo: :ppozdrav:
 
Maestro dobro ste primijetili betonske cijevi su po 1 m s tim da poprecna i uzduzna greda sa po 12cm i standardna letva (3 cm) daju dodatnih 27 cm visine poda od tla.. Takodjer, dobro ste primjetili da je na najnizem dijelu visina nedovoljna za uspravan polozaj prilikom ciscenja medjutim i to je rijeseno time sto ce na prva 4 polja (4 x 0,80 razmak izmedju poprecnih greda) biti postavljene montazne ljese (resetke) koje ce se moci podici ili skinuti te tada ce se (kada dodje vrijeme za ciscenje) naravno moci raditi uspravno. Ljese (resetke ce pokrivati po dva polja (2 x 0,80 cm) i duzinom po 2,4 m (znaci dvije takve resetke ce pokrivati ukupnu raspolozivu sirinu jer su vrata planirana 1,20 m). Razmak izmedju letvi na resetkama ce biti 1,70 ili 1,80 cm i letve ce biti obavezno od borovog drveta (zbog dokazane izdrzljivosti pomenutog drveta). O enterijeru cemo blagovremeno kada dodje za to vrijeme, najbitnije mi je uhvatiti jos malo dobra vremena da se pokrije a ostali radovi su od sekundarnog znacaja, jer mi se nezuri sa uredjenjem unutrasnjosti (imam dva objekta gdje mi trenutno borave grla) i iz tog razloga necu zuriti da nebih napravio neku tehnicku gresku. U principu nevolim popravke niti improvizacije. Hvala za sugestiju za nacin postavljanja fotografija pokusacu poraditi nesto na tome.
 
imas li u planu i betoniranje ispod objekta gde ce se padati djubre?
taj stajnjak koji bude ispod njih, hoce li im praviti problem isparavanja amonijaka, kakvo bude djubre kad se nakupi, suvo ili retko kao kod svinja? bas me zanima i nestrpljivo iscekujem zavrsetak ovog objekta jer nikad se u zivotu nisam susreo sa ovakvim nacinom drzanja ovaca :ppozdrav:
jos mi nije jasno kako ce ovce podneti promaju koje ce sigurno biti ako ne zatvoris okolo ovaj dole deo gde je stajnjak?
 
Ne necu betonirati dio ispod poda, prisustvo amonijaka mislim da nije ni u tragovima, promaja ne postoji (ali postoji odredjeno strujanje zraka koje odnosi sav razgradjeni amonijak) jer ce se dio ispod poda obavezno zatvoriti. Temperatura u unutrasnjosti tokom zime je odgovarajuca (naravno kada je minimalno 50 % ispunjenost objekta), s tim da je predvidjeno postavljanje grijnih lampi za period janjenja (za svaki slucaj) i takodjer, planirane su automatske pojilice. Sto se tice ljetne temperature ona je idealna za grla. Djubrivo (cisti brabonjak) je u ovisnosti od godisnjeg doba manje ili vise suh,npr.u ljetnom periodu je skoro u potpunosti suh i nemoze se nicim drugo cistiti do lopatom (i to onom rudarskom velikom lopatom) dakle toliko bude suh da normalno tako velikom lopatom bez pretjeranog napora ubacujet stajnjak u traktorsku prikolicu i sl. Jedina mi je dilema ostala tehnicka izvedba jasli odnosno korita u koje ce ubacivati kabasta odnosno koncentrovana hrana. S toga ne zurim sa enterijerom.
 
sto se tice jasli moras videti neke iz kojij je rastur hrane ''nemoguc ili skroz minimalan'' jer javice ti se problem sto padne na pod zatvorice rupice kroz koje prolazi izmet...
a imas li ti neku sliku ovcarnika koji vec funkcionise na ovom principu ili ovo radis iz glave? :haha:
ako imas nemoj biti lenj ubaci :ppozdrav:
 
Naravno da funkcionise ovo barem u mom kraju nije nikakva novina, ovo je samo bolje ili ljepse dizajnirano u odnosu na neke druge stale kod mene, sustina je ista i svako ko imalo ima bolje terenske uslove odlucit ce se za ovakvu varijantu, ako ni zbog cega a onda zbog izdjubravanja. Slike nemam ali sam vec napisao da koristim tudja iskustva i ako uhvatim vremena slikacu pa postaviti. To i sto eventualno malo raspu sijena propada kroz pod.
 
Zanima me koji ce biti razmak izmedju letvica na podu dovoljan da djubre prolazi a opet dovoljno mali da nesmeta ovcama pri hodanju pitam zato sto nemam iskustva u tome a objekat mi dozvoljava da napravim prepravku poda :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh