Izgradnja štale za ovce i koze - Sam svoj majstor

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Propala ograda starog ispusta koja je bila od pletane zice na drvenim stubovima pa resili da odradimo novu i malo bolju ogradu







Dok je lepo vreme poceo sam da premazujem preradjenim uljem da ne propadne drvo

 
Drvo najvise propada tamo gde se zadrzava voda, a to je tamo gde su spojevi. Zato ako se ne zastiti na ta mesta sve ostalo je dzaba.
 
imam crvenu vrbu oko 25 m3 pa bih da istruzem daske za ovcarnik koja debljina da ostavim 3 cm mislim da je ok

- - - - - - - - - -

a ovcar dimenzije
10×3
 
ako je u pitanju sirovo drvo onda treba obratiti paznju na rasusivanje, a kada ih budes zakivao onda ih zakivaj jednu pored druge jer kada se rasuse taman ostaje dovoljno prostora da cirkulise vazduh
 
ja sam danas počeo da radim kozarnik od drveta mislio sam betonski d zidam ali posto mi je opterecenje tla veliko onda sa mdrveni..postavio sam danas 6 stubova dimenzije su 3,80 x 3,10 m ..STubovi su hrastovi,daska nesto hrastova nesto bukova pa cu vidjeti kako da kujem mozda neke kosnike da ubacim za krov i pod još nisa mnista skontao koji pokrivač da li crijep ili lim ako ima neko nekih savjeta za drveni objekat da mi kaze dok nisam započeo dalje radit :D
 
mislio sam podaskat po štaflama pa onda lim preko toga jer mi je nekako napredniji sad sad završi se poso nego li crijep..
 
ne zna msta da radim u krovistu imam sad udarene gredice 5x8 i da li da podaskam to pa na dasku letvu 3x5 i crijep ili da udarim odozdo prvo dasku a na gredice 5x8 da ide letva i crijep buni me smo netiliranje topli vazduh hladni vazduh kondenz
 
ne zna msta da radim u krovistu imam sad udarene gredice 5x8 i da li da podaskam to pa na dasku letvu 3x5 i crijep ili da udarim odozdo prvo dasku a na gredice 5x8 da ide letva i crijep buni me smo netiliranje topli vazduh hladni vazduh kondenz
Ево да ти кажем нешто из мог искуства.Ја сам козарник(комплетан од дрвета) покрио даскама па преко тога поставио дебљи најлон и на крају старо сено.Ево већ 2 године немам никаквих проблема.Када год имам вишка траве или лошег сена ја га набацам на кров.Добра изолација,нарочито се осети лети када су врућине у козарнику је пријатно.Е,да,кров је на једној води(само иманагоб на једну страну)
 
ja sam danas počeo da radim kozarnik od drveta mislio sam betonski d zidam ali posto mi je opterecenje tla veliko onda sa mdrveni..postavio sam danas 6 stubova dimenzije su 3,80 x 3,10 m ..STubovi su hrastovi,daska nesto hrastova nesto bukova pa cu vidjeti kako da kujem mozda neke kosnike da ubacim za krov i pod još nisa mnista skontao koji pokrivač da li crijep ili lim ako ima neko nekih savjeta za drveni objekat da mi kaze dok nisam započeo dalje radit :D


Nadam se da nije kasno za odgovor, lim je veoma zgodan za pokrivanje, zavrnes sa nekoliko sarafa i gotovo. Problem sa limom je sto se stvara kondenz i kaplje unutra kao da nije ni pokriveno. Napolju hladno, unutra toplo a kad udjes u stalu treba ti kisobran, meni je garaza za kultivator uradjena od drveta i pokrivena limom pa mi kultivator kisne i kad napolju nema kise a sve zbog razlike izmedju spoljne i unutrasnje temperature. Zamisli jos da je unutra 10-15 ovaca ili koza koje svojim disanjem i toplotom svog tela zagrevaju tu prostoriju a napolju minus. Morao bi uraditi izolaciju ispod lima da bi to funkcionisalo.
 
Ako ima dovoljno visine i dovoljno strujanja vazduha ispod lima ne bi trebalo da bude problema, nadam se.
I ja sam planirao da objekat za ovce pokrijem limom ali ih neću ušuškavati, južna strana će biti uvek otvorena, samo ću deo gde se zimi jagnje malo zatvoriti.
 
Ako ima dovoljno visine i dovoljno strujanja vazduha ispod lima ne bi trebalo da bude problema, nadam se.
I ja sam planirao da objekat za ovce pokrijem limom ali ih neću ušuškavati, južna strana će biti uvek otvorena, samo ću deo gde se zimi jagnje malo zatvoriti.


Kolega nemojte pomisliti da vas odvracam, vi cete svakako uraditi onako kako vi mislite da je dobro a ja cu samo pokusati da prenesem moja iskustva. Evo bas nocas je kod mene u Loznici bilo vedro sa slabim mrazom od nekih minus 2 stepena. Oko 7h jutros krenem u garazu po cizme pa da obidjem i nahranim ovce i koze. Garaza mi je 7.5m siroka sa 6m duzine, ulaz na severnoj strani, sa te strane zatvorena osb tablama a ostale 3 daskom (i to nekom krivom pa ima i po 3-4cm lufta izmedju). Imam oko metar nadstresnice celom sirinom garaze da mi ne kisnu vrata i osb table i ne pakuju se smetovi ispred njih. Jutros se vec sunce pomolilo i dok sam otvarao vrata kapalo mi je za vrat tu ispod nadstresnice a unutra da ne pricam. Moj macak obozava da spava na sedistu od motokultivatora ali ne i kad ujutru i predvece krene tako da rosi i kaplje. Pored tolikog lufta izmedju dasaka na zadnjoj strani sam ostavio otvor od nekih 1.5m sirine i malo vise od 2m visine kroz koji prebacujem seno u taj deo placa gde su ovce, znaci postoji maksimalno strujanje vazduha i opet mi unutra strasno kaplje pri svakoj promeni temperature.

Opet ponavljam nemojte pomisliti da vas odvracam, ja sam samo sa vama podelio svoje muke koje imam sa limom a vi svakako uradite onako kako mislite da je naj bolje za vas, pozdrav :ppozdrav:



Eh zaboravih jos reci, boks za ovu crnu curicu sa mog avatara je uradjen od metalnih cevi sa izvarenom armaturnom mrezom i pokriven limom. Zapadna i polovina severne strane su ogradjene daskom zbog zavetrine i hladovine u popodnevnim letnjim mesecima a istocna, juzna i polovina severne je mreza. Njena kucica je prikacena na boks sa spoljne strane i takodje od daske, spolja daska, pa unutra stirodur pa jos jedan sloj daske. Krov daska, stirodur, najlon pa tek onda lim preko svega. Tako izolovana kucica je uvek suva a u boksu koji je samo limom pokriven kaplje kao i u garazi.
 
Poslednja izmena:
Da li ima neko iskustva sa onim talasastim plocama, salonit mislim da se zovu?
Da li je tu moguce da se stvara kondenz, cena je isto kao i lim a slicno se postavlja?
Znaci opet isto, da bude veca visina krova i da se ostave otvori, samo da se stavi salonit.
Znaci ni za hranu (detelina) nije pametno da se stavi lim...
Kod mene je lim isto ali je objekat pravljen pre 15 god pa je mala visina, nisam ja pravio bilo bi drugacije...
Evo vec dva jutra unutra voda dole, silnu slamu sam stavljao i ne vredi. A ne smem puno da otvaram zbog promaje .
 
Da li ima neko iskustva sa onim talasastim plocama, salonit mislim da se zovu?
Da li je tu moguce da se stvara kondenz, cena je isto kao i lim a slicno se postavlja?
Znaci opet isto, da bude veca visina krova i da se ostave otvori, samo da se stavi salonit.
Znaci ni za hranu (detelina) nije pametno da se stavi lim...
Kod mene je lim isto ali je objekat pravljen pre 15 god pa je mala visina, nisam ja pravio bilo bi drugacije...
Evo vec dva jutra unutra voda dole, silnu slamu sam stavljao i ne vredi. A ne smem puno da otvaram zbog promaje .


Salonit je mnogo bolje resenje, obzirom da se kod nas prodaje neki ukrajinski dimenzija 175x110 mora se samo uraditi veci nagib krova jer nije neki kvalitet tog salonita. Preklop 10 cm i strmiji krov odradjuju posao, cardak mi je tako pokriven i u tavanu pakujem seno. Ako je blazi pad zna da provuce vlagu i prokisne a na strmijim krovovima nema problema. Na garazi mi je i bio prvo salonit, nije kondenzovalo ali je prokisnjavalo zbog previse malog pada pa sam ga skinuo i stavio lim, da sam znao kakav je lim samo bi ga zasrafio preko salonita i bio bi miran
 
Haha, sad sam ja Culeticu poslao pp da vidim kolja je visina.
Kod Culetica je dosta provetren - otvoren objekat pa ne verujem da moze da bude kondenza.
Za krovni nagib pise: od 7 do 17 stepeni preklop 200 mm, preko 17 posto 150 mm.
Ja planiram da nagib kod mene bude oko 12 stepeni. bilo da stavljam lim ili salonit. visina oko 3,5 m nizi stubovi, vislji oko 4, 5m
Razmak izmedju 4 m. (to je 12 stepeni). zid bi bio oko 2, 2,5m a 1 metar otvori za ventilaciju. Kao kod Miljkovica.
Sa hranidbenim hodnikom. Nacrtacu pa cu postaviti. Mozda nekom pomognem. I od budale moze nesto da se nauci :)

- - - - - - - - - -

Izvinite sto pisem post za postom ali evo odgovor od Culetica:
"Sredina je oko 4 m, a stubovi sa strana su 2, 5 m, nema kondenzacije, imao sam tamo u Obrovcu ali samo gdje je bio lim. "
U obrovcu mu je bio isti objekat samo ga je premestio...
 
Ja se sad razmisljam. Da stavim vecu visinu i lim i da rosi, sta posle? Da skidam. Minirao bih ceo objekat.
Salonit je isto kao i lim. Kao sto rece Deex malo veci pad i nema brige.
Nigde ne treba zuriti, prvo sve videti, isplanirati i onda samo gradnja.
Ako se pravi pa posle ne valja ovo, ne valja ono to nije posao.
Ja polako skupljam informacije i kad krenem nema stajanja. Stubovi betonski, sam lijem, armiram, sve.
Gradje ima za 5000 dinara koliko hoces u sumi. Stafle, salonit i polako. Opet sve sam, sa majstorima ne razgovaram.
Planiram veliki objekad, za 80-100 ovaca, sve po propisima. Napravicu tako da moze da se produzuje i necu odmah sve
da zavrsim nego pola pa posle jos pola. Ako imam vremena do uvece cu da nacrtam. ovako nesto:

http://www.youtube.com/watch?v=H_q6sc5ptW0&list=PLlvSu0yrHNhjyoaeTLyrukCMNoMyRn1Yc&index=54

pozdrav
 
Nazad
Vrh