Izgradnja štale za ovce i koze - Sam svoj majstor

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Andnane morao sam da se uključim obavezno štalu napravi sa hranidbenim hodnikom a preporučujem ti jasle kao što imaju kolege Stronac,Baki i Tar.Bitno je jedno da koza mora da napravi neki manevar da bi izvukla glavu iz jasala i u tom manevru skoro obavezno zine i hrana ostaje u jaslama.Kod ishrane životinja jedna od bitnih mera je smanjenje rastura.Mnogi daju savete a neznaju da neznaju kako treba da se radi i to je najveći problem ovog našeg foruma.
 
Kod ovih mojih jasala za jarice evo vec drugi dan ispod njih nema ni slamcica sena.Prezadovoljan sam ali sam morao da dodam jos dve letve horizontalno da sprecim izlazenje u jasle.Problem resen,rastur nula.
 
moj u stalu ovce, pod zemlja i ima neki kamen kad ocistim mucim ide mi zivce kamen. plan pravim beton pod, ali kolebam procitao sam drugi forum samo drvo zasto? zar nesme beton pod hlado?
 
Evo juče sam napokon preterao ovce u novi ovčarnik, dimenzije 7x5m ali nameravam na proleće proširenje, početak radova je bio sredina aprila. Ima tu još nekog posla, prvo za vikend da napravim dobre jasle, ali mi je važno bilo da po ovoj vrućini noću nisu u štali, pošto tamo imam još kojekakvih živuljki ...Da dodam samo da se zahvaljujem mom 78-godišnjem ocu na velikoj pomoći, jer je ravnopravno sa mnom radio ovo i doobro fizički potegao da se ovo što pre završi.

3d1s.jpg


teu7.jpg


ot7y.jpg


u2jj.jpg


3xac.jpg


bf6a.jpg


il4s.jpg


mswk.jpg


w7ej.jpg


ncpf.jpg


0qaz.jpg


f7fg.jpg


h58n.jpg


naqp.jpg



:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Hvala Savo21, ovčarnik je koštao oko 1250 - 1300 E ( Građa borova 550E + Cevi 170E + Salonit sa ondulininim slemenjačama, šafovima i gvožđem Fi 12 x 6 metara za španovanje oko 350E+ 50 kolica betona + 6 kubika tucanika, 1500 kom. iver vijaka jer su sve daske aku bušilicom zavrnute radi kasnijeg prepakivanja kad se rasuše, zatim beskonačnih zavrtnjeva, navrtki ....).
Što se ograde tiče, 55 m pletene žice 6x6cm i 40 bagremovih kolaca od 2m još nekih 170E. Tu još ide jedan red bodljikave žice do zemlje i dva reda gore, ali nju imam. Ruke, noge kao i kičmu ne računam ::namigivanje:: , kao što je i red kod nas ....
 
Poslednja izmena:
lepo odradjeno a vidim da imaju i dobru hladovinu , tako da su dobile hotel sa pet zvedica (jos da ugradis kameru da jagnjenje pratis iz sobe ) . nadam se da ces imati hranidbeni hodnik i da ce ti jasle biti pokretne i da najvaznije ovce su odlicne sa jednom manom - malo ih je.
 
Jasle planiram da odradim nešto slično kao što je uradio i član foruma Matkee,

http://poljoinfo.com/showthread.php...-jasli-za-ovce&p=602861&viewfull=1#post602861

kome sam malo dosađivao oko podataka o istim i zahvaljujem na odgovorima :ppozdrav:. Evo i sam sam improvizovao trenažer, u ispustu gde su bile ranije, od korita za šurenje svinja, koje ima visinu 40cm i širinu 70cm, stavio daske u korito i dodavao ploče ispod korita da bih video koja im visina i dubina jasala najviše odgovara
i07s.jpg


38tm.jpg


Što se tiče pohvala za ovčarnik, ako vam se nešto svidi njih mogu da primim zajedno sa ocem, a što se tiče ovaca, za njihov izgled zaslužna je dugogodišnja selekcija člana foruma Zemun, tako da sve pohvale idu još uvek njemu, a ja se nadam da ću tek za izgled njihovih unuka moći da kažem da sam bar malo zaslužan...mada se ipak više uzdam u ovna :haha:

A broj je taj trenutno koji je, jer su i one, njih 6, kupljene početkom Aprila. Nadam se da će se broj povećati, nameravam ako sve bude ok da držim 12-15 grla, ali sada za veći broj grla jednostavno nisam imao više ::novac::::namigivanje::
 
Poslednja izmena:
ova jasla ne valjaju . jagnjad ne mogu da jedu iz njih, dakle moras ih praviti
 
Korito je poslužilo samo da bih utvrdio mere koje su me zanimale, i dalje će zadržati svoju namenu, poslužiće da premostim do vikenda kada planiram da napravim nove drvene jasle.
I u štali gde su do sada bile ovce su imale svoje jasle, nisu jele iz korita
1b5r.jpg

samo se nadam da ću sada napraviti puno bolje. Što se tiče jaganjaca, samo da ih bude, njima se pravi pregrada gde će samo oni moći da prođu, i naravno jasle dobijaju prema sebi i za kabasto i za granule.
 
Video sam par ovakvih objekata,bas ovako zidan sa ispustom,vidim da je dosta zastupljen,verovatno se pokazao dobro.Koliko imate ovaca kolega?
 
Objekat se za sada dobro pokazao... Trenutno imamo nesto preko sto ovaca plus jagnjad, sa tendencijom porasta, plan nam je da idemo do 200 komada ovaca bez jaganjaca, jer su nam toliko dozvoljavaju smestajni kapaciteti, a i proizvodni(ispasa i obradiva zemljiste).
 
Nazad
Vrh