Izdavanje državne zemlje u zakup

Bio sam u ZR u PIO fondu kod pravnika i ovako mi je rečeno:Iz PIO preko poljoprivrede se može izaći samo na dva načina.Jedan je da umreš ,a drugi je da nađeš posao i da te prijave na puno radno vreme.Kada doneseš prijavu od neke firme da te zapošljava odmah popunjavaš odjavu sa PIO preko zemlje.
Ja sam lepo pitao i rekao da supruga nema zemlje u vlasništvu i da je ugovor o zakupu sa kojim je pokrenut PIO istekao.Pokazali su mi papir sa članovima zakona po kojem to nije osnov gašenja PIO.Još mi je napomenuo da tog momenta kada joj istekne ugovor sa firmom PIO preko zemlje se automatski nastavlja i važi za najstariji osnov osiguranja.
E sad ti načini koje vi znate....
Tacno tako,nema nacina,ja nisam imao zemlje na svom imenu a nosilac sam poljop.gazdinstva i uplacujem Pio,jer imam ugovor o zakupu,u poreskoj mi je receno kada sam isao da se prijavim da sam automatski usao u sistem kada sam sklopio prvi ugovor,a da ce se on prekinuti kada mi svi ugovori isteknu(ako u mejuvremenu ne budem imao zemlju na svom imenu)a sada posto je imam jedini nacin je,da li da je prodam,ili prepisem nekom,(ugovor o poklonu)a ako to ne uradim i zaposlim se,pa dobijem(dam) otkaz,automatski me opet vracaju u sistem preko zemlje.Tako da je najbezbedniji nacin da se izadje iz sistema,da se ode kod Kiss Roberta u komsiluk:osmeh:
 
Kish jel se ti praviš lud ili to hoćeš mene da napraviš?
Kao najači osnov osiguranja se vodi taj preko zemlje.Ukoliko radiš normalan fond časova nedeljno ,a to je 40 sati, možeš da pređeš na to osiguranje.Ukoliko recimo radiš 5 dana nedeljno sa po 4 sata dnevno i prijavljen si na tu satnicu NE možeš izaći iz PIO preko zemlje.Znači moraš imati puno radno vreme na ugovoru.
 
Kao što je Diklofen rekao za mnoge će biti nerešiva enigma da izađu iz PIO zemljoradnja.U većini slučajeva a mislim da je to preko 80% površina državnog zakupa u rukama FIKTIVNIH poljoprivrednika. Nešto država preko lokalnih samouprava mora preduzeti kako bi pošten PAOR mogao uzeti u zakup barem dvadesetak hektara. Iako moje gazdinstvo može da radi mnogo više zemlje ja sam za to da svi koji hoće da rade zemlju to im treba i omogućiti a ne da se jedni te isti uzimaju.
 
Za sada mi ne smetaju ti fiktivni zakupi državnog zemljišta jer mene i ostale poljoprivrednike iz sela nisu ugrožavali.Svi smo dobijali po nešto da licitiramo i u suštini svi smo bili zadovoljni.I ja sam recimo za iduću godinu i licitaciju već spremio i odradio još jedno gazdinstvo na jednog drugara.Ne zato da bih uzeo na mene 50 ha i na njega 50 ha,smatram da je to za mene preterano, već da bi me na dogovoru pre licitacije ozbiljnije shvatili.U februaru ću odraditi još jedno tako da ću biti spreman za licitaciju tj. razgovore.
Radi se o tome da recimo u firmi radi 30 ljudi a obrađuju samo državne 1600ha + 1200ha vlasništva.To mu dođe po radniku više od 50 ha samo državne zemlje.To retko ko od nas privatnika sme i da traži na dogovoru ,a kamoli dobije.To je počelo sve nas u selu da iritira.
 
Ako sam te shvatio , hoces da sa 3 aktivna gazdinstva imas bolju poziciju u dogovorima pre licitacije sa lokalnim mocnicima?
 
gde mogu da dobijem informacije o povrisnama drzavne zemlje, povrsini izlicitarene zemlje i tako te informacije , za odredjenu opstinu ??

i da li je to uopste izvodljivo po zavrsetku licitacije ?

hvala
 
Ako sam te shvatio , hoces da sa 3 aktivna gazdinstva imas bolju poziciju u dogovorima pre licitacije sa lokalnim mocnicima?
Apsolutno tako i nikako drugačije.Ako imam prava na 150ha(sa tri gazdinstva) ,a tražim 50ha mogu se nečemu i nadati.Ukoliko se prijavim samo sa jednim gazdinstvom i pravom na 50 ha šta da očekujem?U svakom slučaju sa tri gazdinstva ima mesta i da se teraju cene i zbog tog se uvek nudi neki sporazum.
 
E ako nemaš torbu onda prepustiš tri gazdinstva sa svim sređenim papirima jakim igračima sa strane i zagarantovano imaš 50 ha za sebe.
 
Diklofen, u pravu si kod mene su ljudi isto tako nastupali, na vise gazdinstava, 2-3, to im je omogucilo da dobijau i toliko puta vise zemlje na licitaciji. Jedini problem je sto i prilikom uplate ucesca moras 2-3 puta vise novca da spremis. U svakom slucaju, to ti je dobra politika.
 
Nastavak iz teme o subvencijama 2012:
Baš tako.Sva ta napucavanja cena imaju svoju svrhu.Ja sam pitao čoveka koji je platio 75000din/ha dosta loše zamlje što to radi.On mi kaže da mu je to jedini način da se reši konkurencije i da za iduću licitaciju znaju da nema šta da traže u njegovom ataru.Kaže još da pošto je uzeo puno hektara po početnoj ceni taman kad izvuče prosek sa ovim skupim zakupom dođe da mu je prosek kao u selu.
Onda recimo se znam sa čovekom koji je platio 54000din/ha.U razgovoru nasamo sa njim on mi je sasvim lepo objasnio svoj postupak.Kaže morao sam da platim da bih ušao u taj atar.Tamo do sada nisam radio zemlju i moram se uvući.Kad jednom uđem tu i ostajem.Na uslugama ću otplatiti skup zakup.Inače taj čovek je jedan od najačih privatnika u celom ZR okrugu.
 
Ima i kod nas onih koji su došli u naš atar i nabili cene oko 55000 din,naravno nije im uspelo jer su ljudi iz sela terali dok oni nisu odustali.
I sad moje razmišljanje. NJima je bio cilj da imaju što više oranica kada se to uproseči sa ostalim jeftinim zakupom ne dođe do velike cifre ali ovim našima je to jedina zemlja uzeta u zakup od države po meni promašena investicija.Doduše bar su za ubuduće napravili odstupnicu (ako potraje) pa više nam neće "stranci"ulaziti u atar jer i mi znamo da dignemo cene u njihovom. A sledeće licitacije će se to i desiti pa kad pojedincima više prosek ne bude početna cena nego duplo ,znaće se ko će gde držati nos.
 
Zato su se mudonje mu mom selu na keca povukli ljudima iz okolnih sela/gradova sto veci gazda to su mu se manje protivili.
U selu pored je covek isao do nekih 500e/ha da bi oterao strance i onda su ga njegove kolege nazvale budalom,zapravo i ne znaju koliko ce za koju godinu platiti sto su sad isli linijom manjeg otpora.
 
Pa valjda što sad svi znamo da je lud i da će platiti ma koliko da do nje dođe.Ja tolike cene zakupa ne mogu da ispratim niti imam nameru da radim zemlju ,a da mi zarada ostaje 100evra/ha.Pa nek ti samo primer bude da Matijević Korporacija plaća ljudima iz sela 15000din/mesečno+PIO+daju na večito 0,5ha+subvencije kompletne ako ih bude=da bi licitirali za njih 50ha na tri godine.E sad druže moj šta ti misliš koliko su oni spremni platiti kad već sve to plaćaju?
 
Ako nekada dođe do problema u vezi sa tim fiktivnim zakupima šta mislite ko će na..bati?Pa zna se,naravno,ti mali koji licitiraju za velike.Treba stvarno ili biti u velikoj buli ili toliko biti lud pa prihvatiti takve angažmane za te"velike"i biti saučesnik u njihovim malverzacijama.
 
Nazad
Vrh