Izdavanje državne zemlje u zakup

jedna od tacaka novog pravilnika za izdavanje drz. zemljista u zakup.

8. проверавају подаци да ли је физичко, или правно лице које се јавило заостваривање права пречег закупа, односно давања на коришћење пољопривредног земљишта без плаћања накнаде користило пољопривредно земљиште без правног основа у претходним агроекономским годинама и ако се утврди да је пољопривредно земљиште коришћено без правног основа, а и измирена је накнада у складу са законом којим се уређује пољопривредно земљиште, та лица остварују право пречег закупа,односно коришћење пољопривредног земљишта без плаћања накнаде у складу саусловима прописаним овим правилником;

Zakljucak: Umesto da se sankcionisu uzurpatori drz. njiva, njima se i dalje pruza mogucnost da ucestvuju u licitacijama i drugim vidovima koriscenja zemljista u drz. vlasnistvu!
 
Ovo je sprdanje sa nasom inteligencijom. Da li zna neko kako glasi clan 64a stav 17 zakona o uredjenjenju poljoprivrednog zemljista? Ovim clanom se predvidjaju neka ogranicenja, ali ne znam kakva. Uglavnom ako nesto ostane i dalje ce ici licitacija samo na godinu dana.
 
Ma i do sada su je dobijali za dzabe koliko vidim kod nas su vec naveliko poceli da kupuju krave,ovce,svinje veliki da bi mogli da dobijaju na prvu precega cak i pojedini auto prevoznici.Svi sada prelaze u stocare da bi ugrabili sto vise drzavnih hektara i dali u pod zakup.I sve je to juce gospodin ministar rekao da zna i dzabe i dalje se radi po starome niko nije kaznjen i nece ni biti vec ih nagradjuju i samo im olaksavaju da jos vise uzmu i otmu od svih nas.
 
Bez naknade se moze dobiti zemlja koja zadnjih tri godine nije izdavana na licitaciji jer za nju nije bilo interesovanja. To su obicno lose zemlje ili pasnjaci i trstici.

- - - - - - - - - -

Ma i do sada su je dobijali za dzabe koliko vidim kod nas su vec naveliko poceli da kupuju krave,ovce,svinje veliki da bi mogli da dobijaju na prvu precega cak i pojedini auto prevoznici.Svi sada prelaze u stocare da bi ugrabili sto vise drzavnih hektara i dali u pod zakup.I sve je to juce gospodin ministar rekao da zna i dzabe i dalje se radi po starome niko nije kaznjen i nece ni biti vec ih nagradjuju i samo im olaksavaju da jos vise uzmu i otmu od svih nas.
Malo sam gledao zakon. Po novom ukupan broj ha po osnovu uslovnog grla bice umanjen za onoliko ha koliko neko vec poseduje ili radi u zakupu.
 
Bez naknade se moze dobiti zemlja koja zadnjih tri godine nije izdavana na licitaciji jer za nju nije bilo interesovanja. To su obicno lose zemlje ili pasnjaci i trstici.

- - - - - - - - - -


Malo sam gledao zakon. Po novom ukupan broj ha po osnovu uslovnog grla bice umanjen za onoliko ha koliko neko vec poseduje ili radi u zakupu.

Ту је битно само шта ће се од тога спровести и над ким ће се спроводити,а велики су по том питању безбедни за њих ће то слабо да важи..
 
Da ima kod nas farmi iako rade i imaju svoje zemlje dosta oni su to prijavili na dva coveka jedan zadrzava zemlju,a drugi ima farmu i onda na sva grla dobijaju zemlju tako da ni to nije resenje jednostavno treba ukinuti pravo preceg i svakom stocaru dati po 15-20ha i puna bulja simika i to na po 5 godina stim da su na pola povrsine duzni da poseju detelinu,a na drugu bilo sta od krmnog bilja.
 
Da na to sam mislio ali sam se pogresno izrazio,a ne da seju samo soju,repu i semenski kukuruz.Kod nas jedan stocar evo vec 4 godinu za redom seje soju na drzavnoj zemlji,a opet jedan svinjar on samo soju i repu seje na zemlji koju je dobio pravom precega kaze jedu svinje repu sve prsti!
 
Ti su naj pametniji dobili od drzave po 200e/ha,a izdali po 450-500e ni luk jeli ni luk mirisali.Najveci apsurd kod nas jedan stocar tri godine radio drzavnu zemlju ni dinara dao za arendu neko mu iz ministarstva sklonio ugovor pod "tepih" i kada je dosao na sud zbog ne izmirenih obaveza za arendu on rekao pa ja tu zemlju nisam ni radio kao nisam dobio ugovor i nisam ni ulazio u posed i oslobode ga optuzbe i kao znak nadoknade opet mu dodelili zemlju po pravu precega i on je odma dao u podzakup za 500e/ha!I najbanalnija i najveca sramota svega toga sam ministar kaze znam da ima zloupotreba culi smo pogotovo za nasu opstinu ali nemocni smo.
 
Idioti od drzave, nije na drzavi da daje ispod cene zemlju stocarima.
Nek da povoljne kredite stocarima, napravi prave robne rezerve i tako na fer nacin regulise cenu proizvoda(bikova,bravaca,krava...) a ujedno regulise i cenu inputa(stocne hrane) tako ce i ratarima pomoci pri otkupu nasih proizvoda, postavi carine na uvoz robe koju sami mozemo da proizvedemo (meso,mleko,jaja...).
Nama ratarima da daju zemlju da imamo sta da radimo, licitacijom se nabije veca cena od ove po kojoj se daje stocarima, tako da i drzava dobije vise zivih novaca.
 
Meni nije jasno zašto država stočarima ne obezbedi stočnu hranu po subvencionisanoj ceni i reguliše uvoz ako već hoće da im pomogne. Ne znam zašto svaki stočar nužno mora biti i ratar, onaj koji to hoće može slobodno da kupi zemlju kao i svi ostali. Takodje znam za stočara koji dobija državnu zemlju za 200 e/ha i momentalno je izda za 450. Prema njegovim rečima dve godine tako i on ima novog MTZ-a.
 
Meni nije jasno zašto država stočarima ne obezbedi stočnu hranu po subvencionisanoj ceni i reguliše uvoz ako već hoće da im pomogne. Ne znam zašto svaki stočar nužno mora biti i ratar, onaj koji to hoće može slobodno da kupi zemlju kao i svi ostali. Takodje znam za stočara koji dobija državnu zemlju za 200 e/ha i momentalno je izda za 450. Prema njegovim rečima dve godine tako i on ima novog MTZ-a.
Mora se stočar baviti ratarstvom da ga ne bi još više gulile derikože.
Ako za stočara važi da treba da kupi zemlju ako hoće šta onda važi za ratara.On ne treba da kupi zemlju:sta:
 
Da ne bude da imam ista protiv stocara cak sta vise one prave i iskrene ja gledam sa postovanjem jer treba svaki dan ustati pre petlova i leci posle njih ali opet zasto sve mora da ide preko grbace nas ratara.U redu je njima pomoci ali ovo je vise nego bezobrazluk zar mi ratari moramo da trpimo i razmisljamo o njima da se nama uzima hleb iz usta i samo bi voleo znati koji je to konj ili vo izracunao da ide 1 hektar zemlje po uslovnom grlu kad znamo da na 1ha prosecni prinos je oko 9-10000kg kukuruza u zrnu.Kolika to krava treba da bude da bi za godinu dana pojela toliki kukuruz pa da je dvoje na smenu po ceo dan hrane lopatama nebi toliki kukuruz nagurali u nju.
 
Da ne bude da imam ista protiv stocara cak sta vise one prave i iskrene ja gledam sa postovanjem jer treba svaki dan ustati pre petlova i leci posle njih ali opet zasto sve mora da ide preko grbace nas ratara.U redu je njima pomoci ali ovo je vise nego bezobrazluk zar mi ratari moramo da trpimo i razmisljamo o njima da se nama uzima hleb iz usta i samo bi voleo znati koji je to konj ili vo izracunao da ide 1 hektar zemlje po uslovnom grlu kad znamo da na 1ha prosecni prinos je oko 9-10000kg kukuruza u zrnu.Kolika to krava treba da bude da bi za godinu dana pojela toliki kukuruz pa da je dvoje na smenu po ceo dan hrane lopatama nebi toliki kukuruz nagurali u nju.
1 jutro je realnost ali kabaste hrane ( deteline)
 
Nazad
Vrh