Izdavanje državne zemlje u zakup

A šta ja da Vam kažem.Prvo nam stočar iz NS uzeo 900ha obradivog zemljišta.Kad su ga pitali u Opštini sa čime će da obrađuje on rekao da ima tri mercedesa????Posle toga sastanu se 7 udruženja poljoprivrednika(koja čine opštinsko) i dogovore da se limit po gazdinstvu smanji sa 50 na 30ha zbog smanjenja licitacionih slobodnih površina.Predsednik opštinske komisije pa i sam predsednik opštine prisustvovali sastanku i rekli da će biti kako se tu izglasa.Pre pet dana pojavi se konkurs kad gle čuda ostalo na 50ha ,depozit digli sa 10 na 20% i cene za 5000rsd više po hektaru nego prošle licitacije.......
Da ne govorim o tome da su pravo prečeg po osnovu drenaže dobili na nekih 80 ha gde apsolutno drenaža nije u funkciji.Čak su je bagerima tražili i nisu mogli naći i opet dobiju pravo prečeg......
Kriminal je uzeo strašno maha ,a sve se počelo vrteti oko poljoprivrede jer tu trenutno ima najviše para.
 
Zbog tih sa pravom prečeg zakupa na osnovu stoke, ili postavljenog sistema za navodnjavanje, sam predložio članu gradskog veća za privredu, koji je predsednik tela koje je vezano za uređenje zemljišta i izdavanja državne zemlje u zakup da bi trebalo da se radi analiza zemljišta i prati kretanje nivoa plodnosti posle svakog ciklusa izdavanja zemljišta i ukoliko dođe do opadanja humusa, i drugih hranjivih materija u zemljištu da im se zabrani uzimanje državne zemlje u zakup. Takođe bi trebalo da se obrati pažnja na plodored i da se isti striktno poštuje, pogotovo kod šećerne repe ili kukuruza u monokulturi. Zemljište je neobnovljiv resurs i neophodno je prema njemu se odnositi odgovorno. Videćemo kakav će biti novi zakon o zemljištu. Ali kao prvo trebalo bi što pre završiti restituciju i vratiti zemlju vlasnicima.
 
Ljudi se nadaju povracaju zemlje,ali mislim da ce to jako sporo ici,nece se drzava tek tako odreci zlatne koke.
 
Biće gotovo ali se ne nadajte da će puno zemlje biti vraćeno.Biće tu robnih zapisa,deonica......i drugih alternativnih rešenja.
 
Ih sto ti je slucaj, ovoliko puste Srbije njima bas zapelo za crkveno zemljiste... Da je dzabe ne bih brkao tamo, ko zna sta ima i kakve karakondzule i slicna bica :osmeh:
 
Kod nas je danas bilo borbeno.
Svega par parcela je otislo po pocetnoj ceni,ostalo sve preko 40000 bez obzira na klasu.
 
U nasoj opstini je licitacija zakazana za sredu. Ucesce za sve parcele unasoj KO je oko 2.600.00,00 din. Zemlja se licitira na jednu godinu, neposrednim nadglasavanjem. Velika borba ce biti ako se ne postigne dogovor pre licitacije. Ja sam poslednje 3 godine radio 5,5ha, ali ove godine me nece biti na licitaciji, kasno sam reagovao i nismo se dovoljno dobro organizovali (finansijski). Pocetne cene su od 39000 - 50000 din po ha. Da bi se ista ozbiljno dobilo od ponudjenih 470 ha u slucaju dogovora, treba uplatiti barem 2,6 miliona dinara......
 
Zrenjaninci ovim pute kazem svaka cast. Ljudi se slozili i otislo sve po pocetnoj ceni. Uzeo 22 ha zemlje, vise nego zadovoljan.
 
Nazad
Vrh