Ispravljači-punjači akumulatora,starteri

Da li neko mozda zna kako da povezem ampermetar na Rusu, gledao sam seme,ali su sve zamucene i nigde se nevidi jasno? :sta:
 
Ampermetar ima dva priključka, na jedan ide žica sa stalnom strujom (+) od akumulatora, a na drugi priključak ide žica koja ide na alternator zajedno sa žicom koja ide dalje za sve potrošače. Ako im zameneš mesta neće mu ništa biti, jedino će ti naopako pokazivati (punjenje u minus, a pražnjenje u plus skali), pa ima zameni mesta.
 
Predpostavljao sam da je tako,ali bolje da proverim, hvala na informacijama :D
 
Evo nesto za ova tema, home made startera:

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Transformatori smo motali so otac, oba su po 100 A, i 14 volti, povezani su u paralelni rad na jedan ispravuvac, znaci starter daje struja od 200 amperi, auto, traktor poput TV, IMT 539 upali bez problema i bez akumulatora.
Sve se to odlicno uklopilo u staro kukiste od kompjutera, kao iz tvornica:haha:
Ako nekome treba programcic za laki, brzi i tocan proracun transformatora nek salje meil na PP.
 
Nešto od 10-12 A
Marka i tip nebitna jer je to toliko jednostavno da stvarno moraš imati extra sreče da naletiš na probleme .
 
Ja imam neki enhel i radi to vec nekoliko godina a imao je dosta spojeva,iskoci osigurac zemenim i idemo dalje.
Neka preporuka je da bude 10%snage od snage akumulatora.
 
Svaki punjač ima transformator čija je snaga direktno proporcionalna svojim dimenzijama, odnosno masi. Ako biraš između dva punjača slične cene, gledaj da uzmeš teži jer je onda vrlo verovatno da ima veći, tj. snažniji trafo u sebi. (Snažniji trafo omogućava da punjač isporuči veću struju punjenja.)
 
@north ARMY- hvala na informaciji za Enhell punjač
@dukej - mnogima si pomogao svojim savetima, pa i meni (informacijama o pinjonu za IMT 560). Tako da i ove informacije, mogu pomoci meni a i drugima koji nameravaju da kupe punjač za akumulator. Ja imam mali ukrajinski punjač od 5 A (on je preslab , iako posle dužeg punjenja ipak napuni i akumulator od 135 Ah. I imam ručno pravljni aparat za zavarivanje, koji je preradjen u punjač. On nema nikakve instrumente na sebi ali relativno brzo napuni akumulator. Mana mu je to što je pretežak. Imam kolica za njega ali nemam prostora da ga na kolicima približim traktoru. Ručno da ga nosim ranije sam još nekako i uspevao a sada ne mogu. Tako da ipak bih kupio nov.
Svaki punjač ima transformator čija je snaga direktno proporcionalna svojim dimenzijama, odnosno masi. Ako biraš između dva punjača slične cene, gledaj da uzmeš teži jer je onda vrlo verovatno da ima veći, tj. snažniji trafo u sebi. (Snažniji trafo omogućava da punjač isporuči veću struju punjenja.)
@dukej Tvoje mišljenje o punjaču koji je ujedno i starter (ima li on u sebi bateriju ili kako funkcioniše): http://www.odigledolokomotive.rs/proizvod/punjac-akumulatora-6-12-24v-plavi-bt-bc-30-einhell/
Ako imaš vremena odgovori ili pošalji poruku na PP.
 
Evo trebam i ja pomoć oko punjača akumulatora. Sastale mi se dvije stvari od jednom, akumulator na traktoru nakon 6 g gotovo crko, a i punjač akumulatora mi ne radi dobro. Tako sam mislio kupiti ovaj punjač; P.S. imam problema s linkom, riječ je o Einhellu BT - BC 15
Sad znam da može puniti akumulatore, a dali može da okreće ražanj?
punja.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.usp://[/IMG]
 
Da sastavi se sve od jednom. Danas idem da razgledam cijene akumulatora. Sinoć sam posudio punjač pa ću da stavim stari akumulator na punjenje. pa ćemo da vidimo ima li ikakve nade.
 
Cale je proslu jesen jedva izgurao sa akumulatorom na IMT560,svaki drugi dan na ispravljac i jedva je palio,a ferguson je vec bio "skartiran" zbog loseg akumulatora i nije imao ko da ga vozi (bilo kasno branje kukuruza,ja na faxu pa je komsija vukao svojim traktorom) i proletos mi nije dao djavo mira ja iz zaje....... uzmem taj baceni iz 560 i ubacim u fergusona,kad gle cuda palio celo prolece i leto,mogao da upali 5 puta pa ispravljac (nije radila dinama),kasnije mu u toku leta ubacim alternator i uradim struju sa sve sklopkom mase i mogu reci da sam vise nego zadovoljan jer je svaki dan paliko koliko god je puta trebalo bez problema,istina cale ga stavi na ispravljac ali ja iskljucim sklopku mase i opet nema efekta ispravljac i tako sam ga vozio nedeljak dana i svaki dan bar 10-ak paljenja je bilo bez problema.
P.S. E sad ne znam zasto sam vam ovo ispricao,ali moze nekom da koristi posebno ako mozete akumulator iz traktora da ubacite u auto mozda uspe da izvuce jos par meseci.
 
Za moj nema nade više, punio sam ga par sati, na kraj sa premjerio voltažu i pokazivalo je 10.5 V. Što će reći da je jedna ćelija crkla. Izdržao je 6 godina, što je današnji maskimum akumulatora novije proizvodnje. Gledo sam cijene novih kreću se oko 90 € za 100 Ah ovi malo jeftiniji (power plus - nikad čuo za tu marku). Sad ću se malo da patim pa ću skidati sa auta akumulator (55 Ah) - valjda će moći da pali Zetora i u hldanijim danima. Kasnije ću da kupim novi ili ako naleti kakv dobar polovan
 
Nazad
Vrh