Ishrana zivine

Pilici kad su na otvorenom,rade svoj posao,ceprkaju i sigurno nesto isceprkaju.U kavezu je nesto drugo i tu im je koncentrat sve.Tu se vec mora paziti sta se i koliko daje,da ne trpi nosivost.
 
Tako dobro rade posao da nema travke u tom delu dvorista gde se nalaze :), ove moje kokoske su svastojedi bukvalno sve jedu povrce ili voce ne prave problema pre nekoliko dana sam im bacio pola lubenice slistile su je za nekoliko minuta, sljive, koru od krastavca, odbacene delove paradajza ma sve jedu ali zato komsije hvale kvalitet jaja kazu ona iz prodavnice ne mogu da im primirisu ukusom :)
 
Ako imaju 4 godine i nose to je već veliki uspeh a što se tiče ishrane pazite kad im dajete neko povrće da na njemu nema delova koje je zahvatila budj ili trulež jer može biti opasno. Već sam pisao koliko su budj i mikotoksini opasni za živinu. U principu to je opasno za sve kategorije stoke a ne samo za živinu. Ovo pišem i iz nekog ličnog iskustva jer smo pre dve godine imali neka dva praseta kojima smo pored koncentrata davali i ostatke povrća. Jednom smo im bacili neke tikvice koje su bile velike i došlo je do trovanja pa je jedno uginulo.
 
Ma kakva budj to se ne zadrzava dugo kod nas u kuci da bi se ubudjalo :) a ove od 4 godina one krenule za nijansu bolje da snose od kad im dajem koncentrat i to bas lepa krupna jaja ali me iznenadilo sto im je meso ukusnu uopste nije zilavo zaklali smo 2 i cudili smo se kako meso toliko starih koka nije zilavo, ove stare sto su ostale bice zaklane cim mi malde koke pronesu a to ce biti tamo oktobra i novembra
 
To nisam cuo,a nisam ni primetio.Nego nadje li mi ekstruder.Da ekstrudiram onaj kukuruz sto si onomad napisao.:haha:
E Dule Dule ne daju na tebe,brisu postove o ostrenju sevanju i bijenju.:haha:
 
Ja mislim da jos nije niko ekstrudirao kukuruz, ali sve je na svetu moguce osim nekih ljudi, a masinu nisi ni trazio. Ponovo si pobrkao loncice.:haha: Koje ti je to pivo po redu danaske? :haha:

To moj drugar KR brine o meni i brani me od onoga petla, ali lonac mu ne gine a mozda mi i KR da njegovu oraniju.:haha:
 
Ne znam moram pitati zenu:haha:Ona sigurno broji.:haha:Ne sekiraj se ja sam to debelo izluftiro.Mislim preko znoja,samo alkohol ostao.:haha::ppozdrav:
Inace suo sam ja za ekstrudiranje kukuruza,kao i ekspandiranje istog.Poprilicno se povecava svarljivost pogotovo kod mladjih kategorija zivotinja.Razmisljam ja o tome odavno,no lepa investicija,a podosta trosi struje.To se isplati,al ako bas ne znas sta ces s parama.Nisam dosao u taj stadijum.E sad ako neko nabavi za dz:haha:poklonu se ne gleda u zube.
Salu na stranu to se isplati na malo vecu kolicinu od moje i na mernu grupu.Ulaziti u crvenu zonu zbog toga je apsolutno ne isplativo.
@vebra kakvi su komentari.Jesi resio sipanje masti?
 
Poslednja izmena:
U pravu si. Onaj ko pravi na vecu kolicinu i ima recepture da to progura u smesama i normalno raskrcmi robu, onda je OK. Na malo dugo vremena treba da se vrati ulozeni novac.
 
Ne mora druga receptura.samo kukuruz ekstrudirati.Dobija se na konverziji i brzini tova.Al kad covek utrosi sto kila koncentrata i 10% ga nece obogatiti,al na stotine tona i par procenata znaci.Osta za plate radnicima npr.Ako ikad dobijem na lotou koji uzgred ne igram,cu kupim tu masinku i sta kosta neka kosta.
Po mojoj kalkulaciji ,a trosim 10 i malko preko vagona koncentrata godisnje to je na granici isplativosti.Ubi me struja i rekoh vec crvena zona.Sto ce reci na duplu kolicinu i mernu grupu,tj da nemam zone to fercera i eto mene na druzenjima i Begeckoj jami.
Malko na ekstrudiranju,malko na peletriranju i osta za radnu snagu.Pa i mi konji imamo dusu.Ocu reci radim ko konj,nema mi mrdanja iz kuce itd.
 
Ja mislim da jos nije niko ekstrudirao kukuruz, ali sve je na svetu moguce osim nekih ljudi, a masinu nisi ni trazio. Ponovo si pobrkao loncice.:haha: Koje ti je to pivo po redu danaske? :haha:

To moj drugar KR brine o meni i brani me od onoga petla, ali lonac mu ne gine a mozda mi i KR da njegovu oraniju.:haha:

Ekstrudiranje kukuruza je odlična stvar naročito za živinu a tako se mnogo povećava svarljivost i iskorišćenje kukuruza ( mislim da se radi o celih 20%). Čuo sam da FSH Proteinka i Gebi rade ekstrudiranje kukuruza za smeše za živinu. Problem ekstrudera je potrošnja struje i malo veća cena pa se isplati u većoj proizvodnji.
 
Nije da se falim ,al bio ja nekad najbolji matematicar i to na elektrotehnici,nego pare problem.Od viska glava ne boli,al bi se zadovoljio i sa 5-6%,cistih naravno na ustedi.
I ekspandiranje je dobra stvar,pa jos kad se sve peletrira VRH.
 
Samo za tu masinu (ekstruder) treba vam da je trafo stanica ispred kuce, inace cete imati rat sa komsijama kada masina povuce struju iz mreze.
 
SAMA,ma reko ja da si ti dobar matematičar a ja loš.Nikako,ni kad dobro zašiljim olovku,ne moš' pile od kilo da mi izađe 50,00 dinara pa da j... oca.Jednodnevno pretpostavljam ne moš' kupiti ispod 25,00 dinara.Pito ženu pošto mas' ona kaže 50,00 dinara.Sojina sačma i griz ovde 52,00 dinara. Kukuruzna prekrupa,jedan komšija mi prodavo buđžavu a drugi digo na 27,00 dinara,kvasac 50,00 dinara,premix 150,00 dinara itd. Kad sve saberem ispadne to i 35,0 din/kg x 2kg + pile 25,00 = 95,00 dinara.Nikako da uguram 50,00 u 90,00.al nema veze i to je solidna zarada na količinu.Ali,sa ovakvom cenom je ista zarada na dulovoj recepturi i za dvomesečne,jedino ako je lakše prodati kilaše. I sad ovde mi pada na pamet nova tema ako bi je neko stavio pre mene : Gde prodati svoj proizvod.
 
Mi se ocigledno nismo razumeli.Kad bi bio ulog 50dinara,ja bi imao para za predsednicku kampanju.:haha:Ja sam pisao o zaradi po piletu od 50 dinara,a na kolicinu se to nakupi.kako si ti razumeo ,zarada bi bila 140.Ja pisao koliko placam jednodnevno oko 38 ,koncentrat je malo jeftiniji od tvoje kalkulacije,zbog razlike u ceni komponenti.Al ima tu trosak transporta do kupca,struja,gas,voda,sto je najgore placam i kanalizaciju na utrosenu vodu,ima tu i uginuca,troskovi vakcinacije,amortizacija opreme,troskovi ciscenja,dezinfekcije i dezinsekcije,prostirke.Sve to nije neka cifra na malo,al na kolicinu,vala i slama je trosak.
A sto se tice velikih i poredjenja zarade,pa bolje je za iste pare izbaciti turu za krace vreme,a da ne pricam o duplo vecoj kolicini po kvadratnom metru.
A sto se tice trzista,to je vec nauka za sebe.Nekad je trziste pola posla.:ppozdrav:
 
Tržište je više od pola posla.70% posla.Nek mi da neko tržište a ja ću raditi za onih 30%. Kažem ja neće me matematika.Integrali i nekako ali jednačine sa tri komponente nikako.
 
@SAMA

Al te ta kanalizacija j..e. Stalno kukas na nju, pa placaju i drugi pa ne kukaju kao ti. :haha:
 
Ne znam bas da placaju za pilice.Moji pilici su fini ne kake u Dunav:haha:Placam ciscenje objekta,a placam i mucenje Dunava:haha:.Treba da busim bunar,ili varijanta je drugi prikljucak na koji neide kanalizacija.
 
Nazad
Vrh