Ishrana zivine

robins je napisao(la):
Kad ga izvadis iz vode trebalo bi da ga brzo pojedu tj. bar tog dana jer ako stoji duze nije dobro. Kukuruz koji je jela gagrica je losiji jer mu ona najvise jede onaj srednji beli deo odakle izlazi klica. Zbog toga je mnogo manje hranjiv nego da je ceo. Ali ako im do sad nije nista falilo nece ni u buduce.

Uf to brzo je 3 dana najmanje :) posto uvek spremim za nekoliko dana (tako mi reko covek koji je imao slican problem), ali nije sav kukuruz pojeden na 4 ili 5 vangli to je nekih 3 kg suvog kukuruza kada ga operem, procedim i odstoji jedan dan na povrsini ostanu prazna zrna (taj ostatak je otprilike nekih pola kolograma) to im bacim one proberu sta valja ostalo ne diraju i po vadjenju iz vode stoji na situ cedi se u hladnoj prostoriji i normalno ga jedu. Evo ove nedelje od 12 koka koje nose vec sam nakupio 30 jaja i danas su snele 8 (prvi put od kada ih ja cuvan a to je od novembra snelo je 8 koka )znaci ove nedelje bice oko 40ak jaja racunajuci i sutrasnji dan sto za sada zadovoljava potrebe do sada sam najvise imao 30 jaja nedeljno u predhodna 2 meseca, uspeo sam cak i da prodam 30 komada :)
 
Interesuje me dali ima neki poseban rezim ishrane za koke koje su prestale nositi tj. "raskvocale " se, a ne zelim kvocku ,kako da se skrati taj period da bi brze to proslo i da pocne da nosi jaja
 
Kod mene u selu to se resava na sledeci nacin ztvoris takvu kokosku u kokotarnik ili neku drugu prostoriju ne das joj da pije i da jede jedan ili dva dana ili joj zavezes drvo za nogu da ne moze da udje u gnezdo i resis problem za 2 dana ili neko koristi ekstremniju metodu izbacje koke iz gnezda i bije ih
 
Nemojte zameriti,al slatko sam se nasmejao.Batina je iz raja izasla.Kolega ovo za drvo,jel treba da bude lakse ili teze od koke?:ppozdrav:
 
Raskvocavanje je veliki problem na farmama i najgore je sto se desava u talasima. Samo raskvocavanje je hormonski proces i može se zaustaviti u prva tri ili četri dana a ako se do tad ne prekine kokoška se zatvara i ne nosi jaja sledećih 6 nedelja. Kad se primeti takva koka na farmi odnah se iznosi van objekta u deo gde je na podu beton da ne bi mogla da leži i koji je hladniji . U tom izdvojenom delu mora i svetlost da bude mnogo intenzivnija a ako nije mnogo hladno pomaže i kupanje u kofi sa vodom. Sve ovo moše da zaustavi proces kvocanja a ako se zakasni sledeće jaje je tek za tih 6 nedelja.

p.s. Pošto mi je ovo prva poruka od kad su me prekvalifikovali u moderatore zahvaljujem se svima a i dalje sam na usluzi za sve što mogu da pomognem o živinarstvu.
 
pozdrav ljudi ,dal mi neko moze reci sta jedu guske i patke ? danas ili sutra ce mi se izlec u inkubatoru al za prvih mjesec dana sam kupio neki starter,al mene zanima sta jedu kad odrastu,dali isto sta i kokoske(kukuruz,psenicu,kruh,zelenjavu i tako to ?
 
Interesuje me dali ima neki poseban rezim ishrane za koke koje su prestale nositi tj. "raskvocale " se, a ne zelim kvocku ,kako da se skrati taj period da bi brze to proslo i da pocne da nosi jaja

Odgovor na ovo pitanje mnogima će biti smešan ali šta se tu može.Naše majke i bake su taj problem rešavale na taj način što su neželjenu kvočku odnosno taj jedan nje deo tela potapali u hladnu vodu i tako nekoliko puta.E koji deo tela predpostavljam da će se ukapirati ali noge nisu sigurno.
Možda ovo izgleda šašavo ali ništa ne košta a može da pomogne.:ppozdrav::ppozdrav:
 
Trebaju mi cene sledecih sirovina da bih napravio jednu industrijsku recepturu starter za pilice u tovu sa najnizom cenom kostanja . DL- metionin, suncokret sacma 44, ili 33,Kukuruzno stocno brasno . Stocni kvasac, Sojina pogaca i Sojin griz, Stocna so , MKF Soda bikarbona, Kukuruz i Stocna kreda.
 
Receptura starter sa 22 % proteina sledeca:

Kukuruz - 2.35
Kukuruzno stocno brasno 53.12
Sojina pogaca- 19.91
Sojin griz -16
Stocni kvasac- 5
Soda bikarbona- 0.31
MKF- 1.25
Stocna so- 0.22
DL-Metionin- 0.29
Stocna kreda -1.23 %
Metabolicka energija 13.048 MJ/Kg
Sirovih proteina 22%
Kalcijum - 0.9 %
Fosfor- 0.75 %


Napomena vazna! Nedostaje premiks 1% pri dodavanju smanjiti na ustrb kukuruznog brasna ukoliko je rec o biljnom nosacu, ukoliko je mineralni nosac neophodno je izbalansirati i mineralni deo. Normalno sadrzi i fitazu te na taj nacin povecavate i sadrzaj iskoristivog fosfora u smesi.
Mislim da ce ovaj starter biti dosta jeftiniji iako mi forumasi nisu dostavili cene sirovina koje sam trazio...... Receptura bi bila ko industriska da se zna sastav premiksa ciji se sastojci dopunjuju sa sastavom smese..
Ionako nemam razloga da fabrikama stocne hrane cuvam tajne, kada sam zbog direktora morona dobio otkaz! Da neko ima vajde od ovoga! Pozeljno bi bilo da se ukljuci i oko 0.3 % minazela , tufozela kako god da se zove kao adsorbenta mikotoksina. On nesto ne utice na hranljivu vrednost.....
 
Poslednja izmena od urednika:
Izvini al sta ti je kukuruzno stocno brasno.Znam za psenicno.Kukuruz ide kao prekrupa,kukuruzni gluten ili Ekstrudirani kukuruz.A pogotovo ono 2,35% kukuruza.Da nije to glutena?
 
Kukuruzno stocno brašno predstavlja sporedni proizvod mlinske industrije prerade kukuruza, koji sadrži deo endosperma, posle odvajanja finih frakcija, omotaca i klice. Stavlja se u promet kao ekstrudat, peleta , brasno, ima povecan sadzaj ulja, skroba, cesto se uprometu i sa povecanom vlaznoscu preko 14%, vise sirovih vlakana poseduje od kukuruza. Kukuruz je ovo u recepturi mada iz prakticnih razloga stavite zbog razmere 3%i 52.5 kukuruznog stocnog brasna . Manje kukuruza iz razloga sto je brasno jeftinije od kukuruza.Raspitaj se o ceni i videces. Moram da izbalansiram i sirova vlakna pa zato treba i nesto kukuruza. Korekcija gornje recepture 1.25 MKF i Stocna kreda nedostaje 1.23 nisam video da nisam stavio na post katastrofa......!. Neka moderator uredi recepturu sa ovim korekcijama posto ja ne mogu......
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljao sam da je tako nesto,kao kod stocnog brasna od zita.Ja iskreno ne znam gde toga ima kod nas nema.U svakom slucaju hvala na iscrpnom objasnjenju.
Cene su sledece:
DL metionin 500
Suncokretova sacma 33% 35
Kukuruzno stocno ?
Stocni kvasac 50
Sojina pogaca i griz 45
So 15
MKF ? DKF 65
Kukuruz 22
Kreda 6
 
Sa tim cenama nije ni cudo sto nam zivinarstvo i stocarstvo propada suncokret sacma 33 se danas krece na berzi oko 20 dinara, a za DL- metionin cu pitati neke uvoznike mislim da je to mnogo jeftinije...Npr za grit koji smo mi nabavljali placali smo 1,7 po kg a zivinarima prodavali za 7 dinara...Bez udruzivanja glupo je sastavljati recepturu jer su inputi papreni.....
 
Trgovina je uvek bila unosnija od proizvodnje.A udruzivanje hm ovo je srbija.To su jos cene na osrednje kolicine na stotine kila i tone.Na slepere je sigurno jeftinije,ali je u maloprodaji i poprilicno skuplje.Cak je to i manji problem,po meni je veci u kvalitetu.Veliki je znak pitanja koliko je tih 33% stvarnih proteina,a na male kolicine se analiza ne isplati.Video sam svojim ocima kako se u sacmu ubacuju ciste ljuske suncokreta,mesaju pa tek onda dzakiraju.Od kako nam postoje udruzenja za zastitu potrosaca nismo nikad bili manje zasticeni.Tako je na zalost u mnogim oblastima al je to vec tema za sebe.
 
Finiser 2 receptura sa 17% proteina:

Kukuruzno stocno brasno 60%
Psenicno stocno 14%
Sojina sacma 44 6.60%
Sojin griz 16%
Stocna kreda 1.25%
MKF 1.33%
Stocna so 0.14%
Soda bikarbona 0.23%
DL-Metionin 0.22%
Metabolicka energija 13 MJ/Kg
Proteina- 17.16%
Kalcijum 0.83%
Fosfor 0.7%

Ovde Vam netreba premiks u zadnoj fazi bilo bi pozeljno ali ako je period ishrane 7 dana ovom recepturom onda se simptomi deficita nece javiti.... po meni ovo kosta 24 dinara, sad kod vas ne znam koje su cene!
 
Izvini kolega,ova soda bikarbona povecava svarljivost ili moze biti ima neku drugu funkciju.Iskreno nisam je dosad vidjao u recepturama.
 
Balnasira odnos elektrolita u smesi zato ima vaznu funciju, bez nje nemoguce je izbalansirati odnos pojedinih elektrolita...... u smesi !
 
Poslednja izmena:
F-1 sa 19%( druga faza tova pilica) proteina receptura, namenjena Palancanima( Smederevskim) i Bojanu Brkicu iz Cerovaca velikom nutrcionisti iz oblasti Stocarstva.....

Kukuruz 52%
Suncokret sacma 33% 5.3%
Sojina sacma 44% 8.3%
Sojin griz 14.92%
Stocni kvasac 5%
Psenica 11%
Stocna kreda 1.53%
Stocna so 0.16%
Soda bikarbona 0.18%
MKF 1.36%
DL-Metionin 0.19%
Metabolicka energija 13MJ/Kg
Proteina 19%
Kalcijum 0.9%
Fosfor 0.75%
Normalno 1% premiks se dodaje a smanjuje kukuruz......posto smatram da je biljni nosac za premiks!
Sledece ce biti recepture za priplodnu zivinu ili koke nosilje.....
 
Poslednja izmena:
Šta znači oznaka F1 i za koga je ova receptura ?
Ne razumem ni kojim ljudima iz Smederevske Palanke a ni dali prozivaš tog Bojana za nešto dobro ili loše ?
 
Nazad
Vrh