Ishrana zivine

To si odavno trebao uraditi (izbusiti bunar). Pa sta radis kada nestane vode vise od pola dana ili ne daj Boze duze? Ti moras imati rezervnu varijantu, u stvari da ti mesni vodovod bude rezerva.
 
R i popravljaj.ezerva je arterski bunar udaljen nekoliko stotina metara,pa vuci vodu i pumpom pretaci u sistem.Pasiro i to.Jednom mi je pukla vodovodna cev,bager kopo pod reflektorima.Kaze docemo ujutro.Kad je cuo za pilice,pali reflektore.:osmeh: i popravljaj.
 
Kako se vrsi proracun koliko je proteinski jaka hrana. Konkretno 20kg psenice i 20kg kukuruza (proslogodisnji rod) smleveno i izmesano koliko bi imalo proteinsku vrednost. Imam mogucnost da kupim ovu kolicinu za 1000 dinara i u ponudi imam oplemenjenu kukuruznu prekrupu za 1200 dinara oko 15% proteina pa bih da uradim matematiku sta bi mi se vise isplatilo da koristim u ishrani.
 
@MilanM

Psenica ima 12,2% sir. prot. kukuruz 9% sirov. prot. Znaci 12,2+9=21,2 To sada podelis na na dva, posto si stavio dva jednaka dela 21,2: 2= 10,6 % sir prot. To si sigurno znao i sam da izracunas, tebe interesuje sigurno kako se po Pirsonovom kvadratu izracunava procenat prot. Postupak je sledeci. Broj koji pokazuje procenat prot. u smesi treba staviti u sredinu kvadrata. Zatim se u gornji levi ugao kvadrata stavi hranivo sa visim sadrzajem proteina. U donji levi ugao dolazi hranivo sa nizim sadrzajem proteina. Zatim se, u desni gornji i donji ugao upisuju razlike dobijene dijagonalnim oduzimanjem manjih od vecih vrednosti. Dobijene vrednosti pokazuju koliko delova jednog i drugog hraniva treba uzeti, da bi se nakon mesanja dobila smesa sa zeljenim sadrzajem proteina.
Evo primer:

vwy78z.jpg


Procenat ucesca svakog hraniva u ovoj smesi izracunava se na sledeci nacin:
29,1 : 100 = 5,02 : X, odakle je X = 17,18%
29,1 : 100 = 24,1 : X, odakle je X = 82,82%
Ili jos jednostavnije: 100 - 17,18 = 82,82%

To znaci, da bismo dobili smesu koncentrata sa 14% sirovih proteina potrebno je izmesati 5,0 delova ili 17,18% suncokretove sacme i 24,1 deo ili 82,82% kukuruzne prekrupe. Prema tome ako je potrebno sastaviti 1000kg ove smese onda treba uzeti 171,8 kg suncokretove sacme i 828,8 kg kukuruzne prekrupe.
 
Ljudi manite se oplemenjene prekrupe.To je cista prevara.Samelju kukuruz koji je mozda pojeo zizak i u njega ubace krede koja kosta 6 dinara.Mozda jos neku glupost,zavisno od proizvodjaca i to je to.Ja volim da vidi celo zrno kukuruza,pa da ga ja sameljem,a oplemenicu je sam.Makar znam sta sam stavio.
 
Videcu kakav prinos daju sa oplemenjenim kukuruzom ako je los onda lepo uzmem psenicu i kukuruz smeljem ubacim stocno brasno i zavrsim poso a zimus im malo ubacim subotickog koncentrata
 
I psenicu treba izbegavati.Pilici imaju takav metabolizam da ne mogu svariti visak celuloze koju psenica poseduje.Jednostavno ostane ne iskoriscena.Za curice je vec nesto drugo.Kod pilica je treba izbegavati.Ima doduse nekih premiksa u koje su ubaceni kojekakvi da ne kazem sta i mogu svariti masnu krpu.To je vec nesto drugo.Ja pisem o zdravoj i ekonomicnoj hrani.Pozdrav.
 
Evo kada je rec o psenici i njen sastav:

u % suve supstance

Vlaga 11,25
Suva mat. 88,75
Organ. mat. 86,83
Min. mat. 1,92
Sir. prot. 12,20
Sir. masti 1,61
Sir. celuloza 2,34
Bezazotne ekstraktne
materije 70,72

Hranljiva vrednost zrna psenice:

Hranljiva vrednost u jednom kg hrane
_________________________________


Ovsene 1,18 h. j.
Svarljivi sir.prot. 112,0 gr.
Skrobni ekvivalenti
(jedinica) kg 0,71
Odnos: svarlj. prot.
skrobni ekvivalent 5,95
Calc. 0,60 gr
Fosfor 4,80 gr
Karotinin 1,00 mg

Podaci uzeti iz knjige "Ishrana stoke" od Dusan Zvekic dipl. ing. i Jovan Popovic dipl. ing.
 
Poslednja izmena:
Samo da ovdje napisem svoje iskustvo.
Uzeo sam race stare 20 dana u petom mjesecu sada imaju 4 mjeseca i 15 dana i teze u prosjeku 3,5kg (njih sest imam)
Tijekom dana su vani sa kokosima i jedu smjesu: šrot pomijesan sa koncentratom za nesilice,i naravno travu pasu.
Navecer ih zatvaram u njihov prostor pola sata prije noci i tamo dobiju kruha namocenog malo i imaju hranilicu u kojoj se nalazi smjesa sa kojom hranimo svinje: isto srot i koncentrat za svinje. Koji je 40% proteinski.
I race su fino napredovale,bas sam zadovoljan jedini je problem sto od njih sest su svi racki :osmeh:

Samo sam htio reci da eto ja ih hranim patke i sa smjesom za svinje i nista im nije. Cak su i velike dosta .
 
@nju-vilidj

Kada si spomenuo patke, ajde malo o njima:
Rase pataka zastuplene kod nas su: Indijska patka, Pekinska patka, Kaki kambel, Mosusna patka, Domaca patka, Orpington, Ejlzberi patka, Ruanska patka i Cherry valley.
Ishrana pacica se razlikuje od ishrane pilica. Pacici mogu da jedu hranu s vise celuloze, na primer mekinje. Obicno se smesi za pilice dodaje 30% mekinja. Starter za pacice treba da sadrzi oko 20% belancevina. Sveza zelena grana, kao dodatak, povoljno deluje na pacice.

A zar ti je neko rekao da ce da im bude nesto ako im das smesu za svinje?
 
Moje mlade nosilje (stare oko 9 meseci) pustene napolju prestale da nose, evo vec 3 dana nema jajeta od njih. Eksperimentisao sam sa miksom oplemenjene prekrupe, stocnog brasna i prekrupe belog kukuruza, u 20kg tog miksa ima 6kg belog kukuruza (ustvari to je ostatak od prosejanog brasna malo je mlin krupnije mleo pa je dosta ostalo posle sejanja za kacamak i proju) 9kg oplemenjene prekrupe i 5kg stocnog brasna. Izgleda da sam ih malo zeznuo sa belim kuuruzom posto su normalno nosile 2 nedelje kada sam im mesao oplemenjenu prekrupu i stocno brasno. Sedam nedelje njih 15 (4 domace koke, 6 starh nosilja i 5 mladih ) imalo je nosivost 50 - 55 jaja nedeljno, dobijale su svakog dana travu, lisce kupusa, ostatke od paradajza i ko zna cega jos bukvalno sve pojedu sto ima dam a dnevna doza mesane hrane je oko 1,5 kg i uvek im uvece u hranilicama ostane. U subotu sam zaklao 4 stare nosilje svaka je imala po nekoliko malih zutih jaja na kraju cu sacekati da mi mlade izvedene koke pronesu i poklacu sve nosilje
 
@MilanM

Milane ne mora znaciti da je beli kukuruz zeznuo stvar. Ne bi skroz stale, pre ce biti nagla promena (pustene napolje) koja je izazvala sok i dok se ne priviknu tako ce biti. Medjutim mislim da se nece ponoviti nosivost koju su imale dok su bile zatvorene.:ppozdrav:
 
One su ovu nosivost imale preko leta ove godine 7 nedelja uzastopno u dvoristu u istim uslovima kao i sada, one su kod mene na otvorenom, slican problem sa opadanjem nosivosti bio je kad se zahladni letos mislim da je bilo pocetkom jula ali nije im pala ovoliko nosivost ipak su to mlade nosilje koje nisu ni dostigle neku maximalnu nosivost posto ih nisam forsirao koncentratom, moguce da je zbog promena, poceo je mrak ranije da pada a i vreme je pocelo da se menja . Nadam se da ce bar zimus kad im ubacim koncentrat u ishranu i psenicu da imaju neku normalnu nosivost, kaze mi komsika ona prosle zime davala njenim nosiljama koncentrat i lepo nosile nikom po komsiluku nisu snosile kokoske jedino ona imala preko cele zime jaja a takodje su joj nosilje pustene u dvoristu
 
Citat MilanM:"Moje mlade nosilje (stare oko 9 meseci) pustene napolju prestale da nose, evo vec 3 dana nema jajeta od njih."

Iz ove tvoje recenice sam zakljucio da su skoro pustene napolje i prestale da nose. Onda im samo uvedi smesu za koke nosilje u ishranu i bice sigurno bolje.
 
Danas sam gledao statistiku nosivosti mojih 16 kokosaka i dosao do zakljucka od maja zakljucno sa nedeljom 25.09 koke su imale u dva navrata sledecu situaciju : 7 nedelja nosivost od 50 - 60 jaja nedeljno, zatim idu tri nedelje manje nosivosti, 2 nedelje nosivost je 20 - 30 jaja a trece se poveca na nesto malo vise od 40 jaja. Znaci jula im je pala nosivost posle 7 nedelja pa zatim se za tri nedelje povecala i narednih 7 bila t 50 - 55 jaja , ove nedelje snele su samo 22 jaja a prosle 30 i nesto slicno kao i jula stim sto sam prosle subote zaklao 4 stare nosilje (imale su skoro 4 godina). Interesantna stvar da u oba navrata najvise su podbacile mlade nosilje koje najvise hrane pojedu a mnoogo slab prinos imaju, cak su i stare koke svagod dana bar snele po jedno jaje a nekad i dva ispasce na kraju da sam dzaba bacio 3500 dinara za 5 nosilje ali na greskama se uci.
 
Sto bi valjalo sada kada zazimi dati kokoskama?
Inace dobijaju kod mene šrot plus koncentrat za nesilice.

Da im sta jos ubacim preko zime?
 
@nju-vilidj

Pa u zimskim danima kada one tesko nadju nesto po dvoristu valjalo bi im davati cist konc. za nosilje, ili ako ne moze bez prekrupe onda je maksimalno smanji a povecaj koncentrat.
 
Nazad
Vrh