Ishrana tovljenika

moje oko je ovako reklo a i kupac u proceni ,ocenilismo da vepar nije lakši od 140 kg kad na vagu on 114kg.a čovek je steko penziju sa svinjarstvo,oću da kazem gabariti lazu

Slusaj, sve zavisi i od ishrane cime se hrani ako ima samo salo na njega moze on da izlgeda da ima 150kg a na vagi jedva sto,a kad je samo meso na njega izgleda da ima 100kg a na vagi 125kg.

- - - - - - - - - -

Prodavao je ovde čovek stočnu vagu u odličnom stanju... mislim da je cena 350e

Ja sam nasao na netu stocnu vagu meri do 1000KG, i moze da se zakaci na traktor, a cena je 600E.
Sutra cu nazvati coveka pa ako hoce da mi dotera za tu cenu na kucnu adresu uzeo bih je.
 
Ljudi vaga je glavna i osnovna alatka koja se mora imati ko se bavi stocarstvom. Mi smo pre nekih 15god kupili od 1000kg msm da je tad kostala oko 800eura, godisnje kad na 500 prasadi na kalu izgubis po 0,5kg to za 2 godine ostane ti dzaba. Jos kad se ponesto izvaze usluzno sve ciso ti ostane, ako je vaga natkrivena da nekisne i nepropada moze godina da traje, da ne kazem za zivota.
 
Pozdrav kolege! Izneo bih moje iskustva sa ishraom svinja, posto sam ja taj bio prvi koji je grdio GEBIJA kako nemaju nista dobro od robe,grdno sam se zavarao.
Ja u farmi sto imam prasad sve hranim sa SANO programom, ali imam i jedan objekat gde drzim svoje krmace i prasad isto od mojih krmaca pa smo krenuli prasadima kad su imali 15kg da dajemo DE HEUS starter iskutsvo je ovako:nisu svi prasici iz boksa jeli onako kao na silu da su jeli video sam da nije to to, pa sam krenuo sa GEBIJEM onaj sto je isto kopija PIGGI-ja, 41% ljudi ne da ga jedu prasici nego polizu hranilice, izgledaju kao da 3 dana nisu nista jeli a inace dnevno ih hranim 6x, jako sam zadovoljan sa ovom dopunskom smesom oz GEBIJA.
 
Dali ima neko problem koji hrani sa sanom pigijem da mu tovljenik/prasad ima krvavi proliv?
 
Користим већ пар година Пиги ал то се никад није догодило,свашта нешто јесте ал то не.


Pa i ja isto,dugi niz godina koristim i nikad nisam imao problem do sada.
Jel su prasad od tvojih krmaca? Ili mozda kupujes sa strane??

Onda kod mene je uzrok najverovatnije pokvaren kukuruz, imao sam na tavanu 15t i izgleda kako mi radnik pravio prekrup samo sipao nije proverio i posle kad sam ja primetio posle par tura vec je bilo kasno,ali sva sreca nisam imao uginuca toliko 2% ali sam krenuo sa lecenjem odmah i uzeo sam neki prasak iz holandske koji nema karencu,znaci danas sam mu dao lek sutra je isao na klanje.
 
Meni su nudili koncetrat taj gotov letos, rekli su mi da ce mi dati takvu ponudu da se nece isplatiti ja da napravim, ali nisu mi dali jos ponudu.

Sano mi dao oni imaju samo jednu vrstu gotovog koncetrata i to ide od pocetka pa do kraja tova, a cena im je bila 34din/kg pa kad smo izracunali koliko nam je potrebno za 100dana pao sam na **greška,znaci jedino bih se izvukao sa zaradom ako bi cena zive vage bila preko 200din/kg.
 
Pa i ja isto,dugi niz godina koristim i nikad nisam imao problem do sada.
Jel su prasad od tvojih krmaca? Ili mozda kupujes sa strane??

Onda kod mene je uzrok najverovatnije pokvaren kukuruz, imao sam na tavanu 15t i izgleda kako mi radnik pravio prekrup samo sipao nije proverio i posle kad sam ja primetio posle par tura vec je bilo kasno,ali sva sreca nisam imao uginuca toliko 2% ali sam krenuo sa lecenjem odmah i uzeo sam neki prasak iz holandske koji nema karencu,znaci danas sam mu dao lek sutra je isao na klanje.

Krvavi proliv je problem koji dolazi sa prasicima sa velikih farmi.To je kod njih stalno prisutno.
 
Krvavi proliv je problem koji dolazi sa prasicima sa velikih farmi.To je kod njih stalno prisutno.

Fora je sto prasad nisu sa velikih farma, vec od privatnih lica sa po 20 do 50 komada.
Neki strucnjaci su mi rekli da samo uzrok hrane moze biti, ako je hrana pokvarena tj ako ti i kukuruz fumigiran i to moze biti.
 
Onda mora biti baš,baš kvaran kukuruz,mada ako je toliko kvaran onda i svinje neće da ga jedu kako bi trebalo.Jesi li skoro nabavljao prasad ili su to već velike svinje?
 
Ovi iz Vojvodina Leka kazu mi da kod Matiijevica,Almexa,Neoplanti itd na farmama stalno im daju taj prasak holandski do kraja tova.

Ma kukuruz zdrav da zdravljiji ne moze biti,nego kad guras ruku ispod njega vruc je jako zagrejao se (ustvari bio jer smo taj kurkuzu likvidirali), ovi doktori kazu ovako posto su svinje jako osetljivije i moze da se pojavi problem oko proliva i cak ako je kukuruz fumigiran(jer ima taj otrov koji unistava baterije) i onda nastane problem kod svinnja, bas zato svi ovi veliki farmeri imaju taj problem jer izvuku kukuruz iz silosa a tamo mora biti fumigiran zasticen.
 
To što se on zagrejao nije toliki problem ako se nije uplesnavio i počeo da buđa.Takođe ja ubacujem tablete u kukuruz i nikad nije bio problem ako ga ne trošiš odmah nego za desetak dana.Po meni tebi je krvavi proliv došao sa prasicima,možda je neko od njih imao problem.
 
E upravo i to, ja stalno uzimao prasad od Mirka iz Kljajiceva on je dosta jak sa prasicima popunjava farme dosta po vojvodini cak i neoplantu cini mi se, uzmiam od njega robu 10godina i kad sam imao problem kod njega bila je ta pneumonija/mikroplazma, ali dao sam im lek odmah po prijemu jer sam znao sta ce me cekati za pneumoniju i nisam imao problema nista, ali pored njegove robe uzeo sam jos nesto malo 100kom od Jove iz Sivca (prvi put sam uzimao od Jove sada ) i najverovatnije mislim da su ti njegovi prasici doneli krvavi proliv jer su se kod njih prvo pojavio taj proliv.A roba od tog Jove je bila nikakva (sva sreca pa sam predao sve hvala Bogu) ali sam imao opet troskove lekova nesto ispod 1000e ali opet na kolicinu koju sam imao nije puno ni to,ali ako ne bih preduzimao nikakva mere mislim i podvucem da bi bilo uginuca 50% samo zbog tog krvavog proliva.
 
Najverovatnije da su onda ti prasići došli zaraženi,moraš pripaziti malo jer se krvavi proliv malo teže eliminiše.Inače da nisi preduzimao mere bilo bi baš gadno.
 
Pa i ja isto,dugi niz godina koristim i nikad nisam imao problem do sada.
Jel su prasad od tvojih krmaca? Ili mozda kupujes sa strane??

Onda kod mene je uzrok najverovatnije pokvaren kukuruz, imao sam na tavanu 15t i izgleda kako mi radnik pravio prekrup samo sipao nije proverio i posle kad sam ja primetio posle par tura vec je bilo kasno,ali sva sreca nisam imao uginuca toliko 2% ali sam krenuo sa lecenjem odmah i uzeo sam neki prasak iz holandske koji nema karencu,znaci danas sam mu dao lek sutra je isao na klanje.
Прасци су из домаћег узгоја,не купујем прасце.Искрено и ја мислим да то није до пигија,неки други узроци су ту.
 
Ljudi svako odstupa od svoje kvalitete, ja sam ljetos odgoj poceo raditi sa Sanom, Boni M pa Bapsy, sve po njihovim preporukama. Od avgusta do oktobra, bapsy su jeli kao ludi, dad se pokvasi vodom, to je skika po hranilici i koritu koliko su se otimali za hranu, da bi mi stiglo 500kg Bapsy, da bog sacuva kad im naspes hranu u korito kao da je otrov, a prasad pod krmacama bili san snova, od 5 krmaca odbijeno 55kom , sve i jedno al bukvalno prolitalo, stim da je od tog broja 7 uginulo i to 5 najboljih i dvoje osrednjih. to je bilo od 20.11. pa do nekih 30.11. nesto su vreca vratili pa zamijenili, sad su mi napravili recepturu sa prekernom i sano forte(mlijeko u prahu) sa mojim zitaricama, za 10dana 35 kom nije pojelo ni 30kg. stim da cijena sa svim dodatcima izlazi 1,55km(0,80e). Ynaci katastrofaaaaaa, i sinoc sam ih morao vratiti na profistar. U medjuvremenu sam poceo raditi i ogled sa patent profistar, jedu ga samo tako ali sam dodao negdje oko 7 % mlijeka u prahu. sutra ocekujem dolazak njihovog veterinara Perta, i ocekujem vec mjesec dana analizu Bapsiy koja je poslata navodno na analizu u Zagreb. Sve je to druze bagra nad bagrom.
 
Kako vi radite na farmama kada dodju pasici jel idu odmah na pune ranilice ? Pa tu je bilo bar pet sest raznih vrsta hrane i nacina hranjenja . Kada dodju pa se nalupaju novog premiksa i puno proteina ne bilo problema . Trudim se da cak i premikse mesam sto znaci da deo starih zaliha mesam sa novom turom koliko je moguce .
 
kad dolaze nova prasad odnosno kad punim objekat idem malo vise zakiseljivaca biomin biotronik posle dve nedelje ga smanjim. takodje ubacim linkomicin spektinomicin u hranu prve dve nedelje. prasad mi stizu oko 24 kile tako da odma idu na tovni premik sauman dinafos m 2000 stavim ga 4 posto polsle ga smanjim na 3 posto i tako idem do kraja tova vec 10 godina ga koristim bez problema. hranilice imam dacman i sauer prva tri dana ih zavrnem pa posipam po podu i po njima jak miris hrane lakse se zdruze posle otvorim jedu koliko hoce. kad sam uzimao malu prasad oko 10 kila uzimao sam sauman 7 posto prasad ga jedu kao luda posle na 4 posto ferkel razvale se podignem ih bez problema

- - - - - - - - - -

a krvavi proliv to i je stiglo sa prasadima ja sam tako doneo u svoj objekat sa cigine farme iz rume prvi put sam se sreo sa tim u zivotu prasad 20 kila sve uradjeno spremni za tov lepi rasni ali uvatilo ih sreca nisam imao gubitaka probao sam tiakor ctc u hranu i hemutin inekcije trenutno otkolne posle par dana se vrati onda uzmem od isv neki prasak na bazi bilja dali mi ga jeftino istekao mu rok davao ga ceo taj turnu i nikad vise se nije pojavio
 
Nazad
Vrh