Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

CIME HRANITE VASE STADO U ZIMSKOM PERIODU KAD NEMA PASE


  • Ukupno glasača
    136
iskustva su odlicna,ovce dobro iskoriscavaju tu vrstu hrane,ali problem je sto je ona desko dostupna.zitni lom se moze naci u mlinovima,cena mu je oko 14 din za kilogram,a lomljenog kukuruza bi trebalo da ima u silosima i susarama,medjutim,svi ti privatni mlinovi i susare vec imaju nekoga sa kim imaju dogovor i on odnosi sav taj otpad,tako da je nemoguce doci do toga na kilogram.pokusao sam.
 
OBROCI ZA RASPLODNE OVNOVE
Rasplodni ovnovi trebali bi biti cijelu godinu u rasplodnoj kondiciji.
Ovnove za sezonu pripusta treba početi pripremati mjesec do mjesec i pol dana prije početka sezone pripusta. U tom razdoblju ovnovima uz najkvalitetnije sijeno, ili pašu, ovisno o tome koje je doba godine, u obroke postupno treba uvoditi krmne smjese.
Krmne se smjese u tom razdoblju sastoje od prekrupe zrnja raznih žitarica, zobi, ječma, pšenice, a kukuruz ne smije biti zastupljen s više od 45 %.
Te smjese, ovisno o pasmini, tjelesnoj razvijenosti, kondiciji itd., ovnovi dobivaju do 800 grama/dan.
U sezoni pripusta uz spomenutu voluminoznu hranu ovnovima se daje do 1,5 kg smjese koja sadrži 16 % proteina, a poželjno je davati obrano mlijeko u prahu 1 kg/dan ili 4 kokošja jaja kao izvor proteina životinjskoga podrijetla.
Dnevni obrok treba biti sastavljen tako da u sezoni mrkanja ovnu osigurava 30 % više energije i 50 % više proteina i minerala u odnosu na pripremno razdoblje.
Primjer dnevnoga obroka:
KRMIVO
LJETNI OBROK (kg)
ZIMSKI OBROK (kg)
Sijeno, kvalitetno
-
2
Zelena masa, kvalitetna
5
-
Smjesa 16 % sp
1,5
1,5
Obrano mlijeko
1
1
Uz voluminozni i krepki dio obroka poželjno je ovnovima u pripremi za sezonu pripusta i sezoni pripusta u dnevnom obroku dati 1,5 kg do 2 kg stočne mrkve, šećerne repe ili sličnog krmiva.
7
Sastav smjese:
KRMIVO
POSTOTAK (%)
Prekrupa kukuruznog zrna
45
Prekrupa zobi
20
Prekrupa ječma
15
Sojina sačma (44%)
17
Stočna kreda
1
Mineralno-vitaminski dodatak
2
UKUPNO
100
HRANIDBA OVACA U PROIZVODNOM CIKLUSU
Hranidba priplodnih ovaca
Nakon razdoblja sisanja ili mužnje, ovce prestaju proizvoditi mlijeko, i u tom razdoblju sve svoje potrebe za hranidbenima tvarima namiruju iz voluminozne hrane. Jedino ako je voluminozna hrana loše kvalitete ili je nema dovoljno, ovcama je potrebno dodavati krepka krmiva, razne žitarice pojedinačno ili njihovu smjesu.
Ako je potrebno prihranjivati ovce, dnevno se daje 300 do 400 grama žitarica po ovci, količina ovisi o pasmini, tjelesnoj razvijenosti, kondiciji i sl.
Priprema ovaca za oplodnju – Flushing metoda
Šezdeset dana prije sezone pripusta, treba pregledati ovce i utvrditi u kakovoj su kondiciji. Ako su ovce previše iscrpljene u prethodnom proizvodnom ciklusu, i u lošijoj su kondiciji, provodimo pripremu ovaca za oplodnju odnosno flašing metodu.
Ta se metoda provodi 3 - 4 tjedna prije sezone pripusta, a sastoji se od poboljšavanja dnevnih obroka, popravljanja kondicije ovaca.
U tom razdoblju možemo ovce preseliti na kvalitetniji pašnjak i dodavati im manju količinu žitarica, ili ih ostaviti na istom pašnjaku i dodati im veću količinu žitarica.
Što su ovce u lošijoj kondiciji, obrocima se dodaje više žitarica, obično se daje 200 do 350 grama dnevno po ovci.
Provođenjem pripreme ovaca za oplodnju postižemo:
- intenzivnije tjeranje
8
- veću plodnost
- veću mliječnost
- vitalniju janjad itd.
HRANIDBA GRAVIDNIH OVACA
Nakon oplodnje, govorimo o hranidbi gravidnih ovaca.
Zbog različitih potreba za hranidbenim tvarima, što ovisi o rastu i razvijanju ploda, hranidbu u tom razdoblju podijelili smo na hranidbu od 1. do 105. dana gravidnosti ovce i od 106. dana do kraja gravidnosti.
Primjer dnevnoga obroka za gravidne ovce u prvih 105 dana i od 106 dana do kraja gravidnosti.
1. do 105. dana gravidnosti
od 106 dana do kraja gravidnosti
KRMIVO
Zima, (kg)
Ljeto (kg)
Zima (kg)
Ljeto (kg)
Livadno sjeno
0,70
-
0,9
-
Paša
-
4,5
-
4,5
Smjesa A
0,45
0,4
-
-
Smjesa B
-
-
0,75
0,65
Sastav smjese za dnevni obrok:
Smjesa A
Smjesa B
KRMIVO
%
%
Kukuruz, zrno
39
29
Zob, zrno
20
35
Pšenične posije
39
28
Sojina sačma (44 %)
-
6
Mineralno-vitaminski dodatak
2
2
9
HRANIDBA OVACA U DOJNOM RAZDOBLJU
Kroz razdoblje proizvodnje mlijeka različite su potrebe ovaca za hranidbenim tvarima i stoga je to razdoblje podijeljeno na proizvodnju mlijeka u prvih šest tjedana laktacije i zadnjih šest tjedana laktacije (Slika 4.).
Slika 4. Sijeno u ishrani dojnih ovaca
Primjer dnevnoga obroka za prvih šest tjedana laktacije i zadnjih šest tjedana laktacije:
prvih 6 mj.
zadnjih 6 mj.
KRMIVO
Zima (kg)
Ljeto (kg)
Zima (kg)
Ljeto (kg)
Livadno sjeno
1,5
0.0
1,0
0,0
Paša
0,0
5,0
0,0
5,0
Smjesa C
1,0
0,8
0,0
0,0
Smjesa B
0,0
0,0
0,75
0,65
10
Sastav smjese C za dnevni obrok
Smjesa A
KRMIVO
%
Kukuruz, zrno
47
Zob, zrno
15
Pšenične posije
15
Sojina sačma (44 %)
20
Stočna kreda
1
Mineralno-vitaminski dodatak
2
HRANIDBA JANJADI
Primjer dnevnoga obroka za janjad – prihranjivanje i tov
KRMIVO
Prihranjivanje janjadi
Tov janjadi
Livadno sijeno
po volji
0,5 kg
Smjesa
18 % sp količina prema uzrastu
16 % sp 0,65 kg/dan/grlo
Sastav smjese sa 18 % i 16 % proteina
KRMIVO
18 % proteina – prihrana (%)
16 % proteina – tov (%)
Kukuruz, zrno
39,5
45,5
Zob, zrno
10
15
Pšenične posije
20
15
Sojina sačma
19
13
Suncokret sačma
8
8
Stočna kreda
1,5
1,5
Min.-vit. dodatak
2
2
11
Janjadi ostavljenoj za rasplod potrebno je osigurati dovoljne količine kvalitetne voluminozne hrane, kvalitetne paše ili konzerviranih krmiva (sijeno, sjenaža, silaža).
Dnevnima obrocima dodaju se minimalne količine potpunih krmnih ili dopunskih proteinsko- mineralnih smjesa (Slika 5.).
Slika 5. Prihrana janjadi za vrijeme dojnog perioda
Tokom cijele godine ovce moraju imati na raspolaganju mineralnu sol za lizanje.
Sol može biti u obliku cigle (Slika 6.) ili koluta (Slika 7.).
Slika 6. Sol u obliku cigle Slika 7. Sol u obliku koluta
 
Kada bi se ova tablica ispoštovala 100%, kolika treba da bude cena konzumnog jagnjeta po kg. žive vage da bi se nešto zaradilo?
 
Kad bi ovako hranio onda bi moro da doplatim pojele bi same sebe. Jagnjad hranim nežalim 50kg kururuz 30 zob 20kg soja griz 2,5 kg ovisan 1.5 st kreda. Ovce pasu kad god vreme dozvoli. Zimi seno i silaza. Zrno samo zimi pred jagnjenje i 2meseca dok doje. Zadnjih mesec ipo teramo po strništu soje i kukuruzištu i to im je zrna do snega. Sad jedu koliko mogu pa će biti debele da lakše prezime. Jagnje pojede 20evra do 35kg a ovca 40 evra za godinu. Dobro bi bilo hraniti po ovim tablicama ali je neisplativo. U tome i jeste prednost ovaca da se može improvizovati što je kod goveda i svinja nemoguće.
 
treba sto vise iskoristiti potencijale i sto jeftinije proci a veci dobit izvuci kod mene svaki dan ovce imaju kukuruz okoi 200g dnevno u zavisnostim o periodu
da li doje imaju koncetrat kaom jagnjad
pasa je u sva doba prisutna sem kad je snijeg i naravno sijeno sam vec poceo davati
 
evo jos nema puna godina od kako sam poceo da gajim ovce........evo kako radim trenutno a vi recite sta da menjam..jaganjcima se daje 3 puta dnevno,kukuruz,trikital i imam neke psenice,kamena so i voda + seno po volji i ne izlaze napolje...ovce sjagnjene kombinacija kukuruz,tikital psenica ujutru posle toga kad spadne rosa pustm ih u ogradjen vocnjak,uvece njima samo seno,kamena so po volji i naravno uvek cista voda.....
 
edine ti izgleda puno citas knjige odakle ovo sve prepisujes.jagnje ovako hranjeno bi kostalo izmedju 500 i 1000 evrica.ovo je naucna fantastika:haha:
 
Dzogi nemoras da jagnjad forsiras ovce pustaj u pasu regovno ali jagnjad nemoj toliko jer ce ti dosta pojesti a neces imati neku zaradu pusti i njih u travu a pogotovo ako ostavljas za priplod nemoj da sve drzati u stali
 
iskustva su odlicna,ovce dobro iskoriscavaju tu vrstu hrane,ali problem je sto je ona desko dostupna.zitni lom se moze naci u mlinovima,cena mu je oko 14 din za kilogram,a lomljenog kukuruza bi trebalo da ima u silosima i susarama,medjutim,svi ti privatni mlinovi i susare vec imaju nekoga sa kim imaju dogovor i on odnosi sav taj otpad,tako da je nemoguce doci do toga na kilogram.pokusao sam.

kod nas lom zita 3,5din ja prekljuce tovario 3 tone
 
kod nas je to teze naci
sta mislite o graoriki ili pasuljevini praznim mahunama od pasulja u ishrani ovaca
meni svi govore da je to odlicna hrana za ovca koje se ojagnje
 
Dzogi hrani jagnjad kako hraniš dodaj bar 10% sojine sačme ili griza i vitamine. Što ih više forsiraš sve bolje jedu. Treba da sisaju 60 dana. Pojedu od 60 do 70kg kocentrata i 3 bale sena. Sa 100 dana treba da imaju 30 do 35 kg. Dosta zavisi dali su biznovi, muško žensko koliko je ovca mlečna itd. Veoma je vazna i rasa. Jagnjad za klanje obavezno melezi.
 
hvala za savete,poslusacu te i nabaviti...mislim da dobre jasle daju rezultate i time se upravljam,kao sto sam rekao apsolutni sam pocetnik i imam u planu da kupim jos koje grlo ali mi je najpotrebnije dobrog ovnica da nabavim...hvala jos jednom.:ppozdrav:
 
Pasuljevina je za ovce odlicna hrana i jeftina tamo gde je ima. Provereno,uvek tu ima i dosta zrna koja ostanu jedu dobro i starija jagnjad i naravno napreduju.
 
Za RUS 82. Evo linka gdje sam pronašao tablicu www.komora.hr/adminmax/publikacije/o_hranidba.pdf-. Pridržavam se te tablice pri hranjenju svog stada i moram reći da je ekonomski potpuno opravdan sastav, u toliko više, jer sam proizvodim većinu sastojaka pa izađe još jeftinije nego da sve kupujem na tržištu. Prema tome po glavi ovce "realno" ode od 75 do 85 kg žita, jer ne važem svaki gram. Nekad ruka zagrabi više a tu su i ljubimice itd. Mislim da svako od Vas kad stavi na vagu šta 0d žita ovci daje tokom godine da će doći na tu računicu ako ne i više od toga. Opet treba imati na umu da meni nije svejedno kakvu dijetu ima ovca.

Skinite sebi tablicu sa linka i izračunajte koliko bi vas izašla smjesa od sto KG - A, B, C pa mučnite malo glavom mislim matematički da dobijete vrijednosti po grlu i danima kada im se žito daje i preporučenim količinama pa čete vidjeti da cijena žita sa primjesama ne prelazi 50 eura godišnje. Moje se ovce janje 3 puta u 2 godine sa prosjekom od 2.85 po janjenju.
 
Poslednja izmena:
sve je uredu sa tablicama ali moje misljenje je da treba da ovce jedu sto jeftinije i srto vise iskorisavaju a sto vise od njih da se dobije zasto bi moje ovce bile stalno u stali i jele koncentrat a napolju udarila trava odlicnog kvalitetaq treba sve uskladiti i rasporediti
 
Moje ovce skoro cele godine jedu livadsko seno,osim tokom proleca i jeseni kada idu malo na pasu ali to je zanemarljivo jel u godini mozda 30-40 dana idu na pasu jel nema ko da ih cuva.Kao dohrana dobijaju smesu: mekinja,prekrupa,jecam,ovas.Stim sto kada se ojagnje ako uocim da nemaju dovoljno mleka tj da jagnjad ne napreduju bas kako bih ja zeleo dobijaju u ovu smesu zobi premiks za krave muzare i sa tim znatno povecaju mlecnos.Sto se tice ovnova oni u sezoni parenja dobijaju duplu kolicinu prihrane.Jagnjad kada pocinju da jedu dobijaju lucerku i granule.Granule jedu dok ne ispune bonus a to je 1 dzace granula na 5 jagnjadi,posle toga prelaze isto na smesu koju jedu ovce.
 
Nazad
Vrh