Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

CIME HRANITE VASE STADO U ZIMSKOM PERIODU KAD NEMA PASE


  • Ukupno glasača
    136
Silazu nemam. Sena imam u balama. 220 komada, nadam se da ce za njih 10 to biti dovoljno do proleca. A imam gde i da ih napasam. Al sam u literaturi pronasao i da njima uz kvalitetno seno treba i 300 do 500 grama prekrupe dnevno. Ovde kod nas zitarica bas i nema, tako da to moram da kupujem svakako.

Po trenutnim cenama ovde kod mene, ovaj dnevni obrok godisnje bi kosta 75.000 za njih 10. To dakle pokriva subvencija, a seno i pasu svakako imam svoje, tako da racunam da u tu kalkulaciju mogu da se uklopim. Al ako moze da se ustedi, a da one daju jednako dobar rezultat, utoliko bolje.
 
Poslednja izmena:
Ne računaj subvenciju,ako računaš nije tvoje 7000 ima tu troškova a i treba ti 30 komada,ako nije drukčiju u ne razvijenim opštinama,pojma nemam.
 
Malo da osvežimo temu. Da li je dovoljno hraniti ovce sa kocentratom, kukuruzovinom i sa sojinom slamom ili mora da dobiju i detelinu?
 
Zavisi koliko dajes koncentrata. I zavisi kada ih hranis, da li u vreme pre jagnjenja, posle jagnjenja? Ako mislis pre jagnjenja, onda koncentrat bar 1kg dnevno, jer treba da izgura posle i da othrani jagnje a i da ona ne propada. Ja licno, nikada nisam bez deteline hranio. Uvek je isla bar jedan obrok dnevno.

Послато са M2006C3LG помоћу Тапатока
 
Поздрав ! Волео бих да за почетак чувам стадо од 20-25 јединки интензивним методама узгоја.

Око саме штале постоји 1.5 хектара земљишта које може служити као пашњак. На том простору се налази воћњак и под нагибом је те самим тим не могу контролисати културе трава на том простору. Самим тим сматрам да би било најбоље чувати стадо унутар штале током већег дела године.

Интересује ме шта би било потребно од исхране у оваквом режиму. Оно у шта сам поприлилно уверен да могу произвести је луцерка,суданска трава и житарице. Шта би осим ових култура било потребно за успешан узгој у штали. И колико количински по овци/по дану. Сорта би била Сврљижанка.
 
Poslednja izmena:
Опростите, а зашто не би могао тај воћњак под нагибом служити за испашу? /Осим ако је у питању нов засад, па би било тешко заштитити воће./
Питам јер традиционално нпр. у мом крају овце пасу под шљивама, а код нас конкретно и под крушкама и под орасима, траве исто има као и на простом пашњаку, а опет кошење и одржавање воћњака је минимално, непосредно пре бербе/сакупљања се коси, док траје берба овце се склоне, и враћају се кад прође воће.
Паша под воћем мислим не би сметала интензивном узгоју, а верујем да је с друге стране за животиње добро да их огреје сунце и да виде белог дана.
 
Опростите, а зашто не би могао тај воћњак под нагибом служити за испашу? /Осим ако је у питању нов засад, па би било тешко заштитити воће./
Питам јер традиционално нпр. у мом крају овце пасу под шљивама, а код нас конкретно и под крушкама и под орасима, траве исто има као и на простом пашњаку, а опет кошење и одржавање воћњака је минимално, непосредно пре бербе/сакупљања се коси, док траје берба овце се склоне, и враћају се кад прође воће.
Паша под воћем мислим не би сметала интензивном узгоју, а верујем да је с друге стране за животиње добро да их огреје сунце и да виде белог да
Тај воћњак постоји већ 100 година и није у употреби. Прорастају га разни корови,коприве,повит итд. Те заиста није најбољег квалитета. Друга ствар је то што је релативно мала површина. Када је ту чувано 10 оваца цела површина била је као фудбалски терен а камоли са 25. Најмањи је проблем користи га и намеравам свакако само што не може да буде окосница исхране. Е сад да је то нека равница па да размишљам о крчењу засаду нових култура итд међутим овде једино мотокултиватором 😂.
 
Разумем вас. Ако решите да искрчите старо воће, могу и овце да заврше неки део посла. На пример да им се омогући пролаз, да почну да пасу траву и газе коров. И гажење значи, оно што не једу угазе и ћао, после икс гажења решено. Најтеже је прво крчење, а после овце могу писту да направе, 25 оваца може да опасе солидну површину. Трава се пашом подмлађује и припитомљује, корова нестане брзо.
 
Поздрав ! Волео бих да за почетак чувам стадо од 20-25 јединки интензивним методама узгоја.

Око саме штале постоји 1.5 хектара земљишта које може служити као пашњак. На том простору се налази воћњак и под нагибом је те самим тим не могу контролисати културе трава на том простору. Самим тим сматрам да би било најбоље чувати стадо унутар штале током већег дела године.

Интересује ме шта би било потребно од исхране у оваквом режиму. Оно у шта сам поприлилно уверен да могу произвести је луцерка,суданска трава и житарице. Шта би осим ових култура било потребно за успешан узгој у штали. И колико количински по овци/по дану. Сорта би била Сврљижанка.
Koliko sam te razumeo iz posta ovce bi ti bile tokom vecine godine na jaslima bez ispase?Racunaj da ti dnevno po ovci potrebno 2-3 kg sena/lucerke.Zitarica izmedju 200-300grama dnevno.Pred jagnjenje i posle treba pojacati kolicinu zitarica na oko 500g dnevno.Lucerka je kvalitetnije hranivo te ako jedu lucerku moze ici nesto manja kolicina zitarica po danu.Idealno bi bilo kombinovati nju i seno u obroku.Ako nemas dovoljno lucerke za celu godinu onda je bolja opcija da je ubacis u ishranu dok su bremene i kasnije dok imaju jagnjad.
 
Koliko sam te razumeo iz posta ovce bi ti bile tokom vecine godine na jaslima bez ispase?Racunaj da ti dnevno po ovci potrebno 2-3 kg sena/lucerke.Zitarica izmedju 200-300grama dnevno.Pred jagnjenje i posle treba pojacati kolicinu zitarica na oko 500g dnevno.Lucerka je kvalitetnije hranivo te ako jedu lucerku moze ici nesto manja kolicina zitarica po danu.Idealno bi bilo kombinovati nju i seno u obroku.Ako nemas dovoljno lucerke za celu godinu onda je bolja opcija da je ubacis u ishranu dok su bremene i kasnije dok imaju jagnjad.
Да добро сте ме разумели. Хвала Вам пуно на информацијама . Можете ли ми рећи нешто око исхране јагњади шта би било погодно за добар развој осим житарица и луцерке/сена . Специјално за ту намену не би било тешко узгајати било коју биљку . Црвена детелина мени лаички делује као погодна.
 
Разумем вас. Ако решите да искрчите старо воће, могу и овце да заврше неки део посла. На пример да им се омогући пролаз, да почну да пасу траву и газе коров. И гажење значи, оно што не једу угазе и ћао, после икс гажења решено. Најтеже је прво крчење, а после овце могу писту да направе, 25 оваца може да опасе солидну површину. Трава се пашом подмлађује и припитомљује, корова нестане брзо.
То је идаље на дугом штапу , у сваком случају наћи ће се нека намена и за ту површину.
 
Crvena detelina (trogotka) je takodje dobar odabir hrane u rangu sa lucerkom s tim da je lucerka bogatija celulozom.Sto se jagnjadi tice,obicno ih hranim lucerkom i ubacim s vremena na vreme detelinu,dobro im dodje promena hrane,da ne dodje do zasicenja jer onda slabije jedu.Sto se zitarica tice dajem im kukuruz pomesan tritikaleom u odnosu 60% prema 30% i oko 10% ubacujem ovas ali tek kad prodju 15-20kg.Da napomenem da dobijaju i gotov koncentrat.Dakle u obroku pola idu zitarice gore navedene a pola koncentovana hrana.Nekako mi se ovakav nacin ishrane najbolje i najrentabilnije pokazao,brze se naviknu na zitarice uz koncentrat.E sad ako ti je fokus da jagnjad sto brze stignu za prodaju onda forsiras vise koncentrata.
 
Nazad
Vrh