Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

CIME HRANITE VASE STADO U ZIMSKOM PERIODU KAD NEMA PASE


  • Ukupno glasača
    136
sve je ok, ali ja bih odlucio jagnjad od 60 dana starosti. ne bih im stavljao koncentrat da imaju non stop vec dva puta dnevno i obavezno prvo seno pre toga. smesu samelji jer ce je bolje iskoriscavati kroz prirast , a ovce manje trose zube
 
ovcama dodaj neke vitaminske lizalice ili premix i to je skroz ok,nema potrebe da meljes zrno odraslim grlima,pisao je @Miljko o tome sta nauka o tome kaze a i praksa
jagnjadima moj savet je da meljes do 2 meseca starosti bar,takodje sa tim tritikalom ako mozes im mesaj kukuruz i granule za jagnjad koncentrat, svega po trecinu i videt ces da ce da rastu ko iz vode:)
 
entuzijasta je napisao(la):
ma nista, izvini ti zbog ovoga sa pilicima ::namigivanje:: jbg, volim malo da se nasalim takav sam sta mogu :haha: da ok je to, a koliko ti pojede sena njih 5 na dan?
1 bala dnevno od 15 kg.ako im bas zahvali,ja pridodam jos pola bale predveche.
 
Pošto kod mene na Jabuci kod Prijepolja 1260 mnm. uspeva tritikale, ječam, zob i krompir, ja se trudim da napravim neko hranivo u ovoj kombinaciji, pa makar tov i duže trajao jer ispaše imam u neograničenim količinama, a trenutno vidim jedino zaradu na takav način jer da kupujem bilo šta drugo mnogo me košta. Uzgred šta mislite da li može na ovoj nadmorskoj visini da se seje nešto poput soje ili suncokreta ili već nečega drugog što bi bilo u kombinaciji sa travom dobro za ovce i jagnjad. Imajući u vidu da ja za sada neću da prodajem jagnjad već utovljene ovnove, a žensku većinom zadržavam za proširenje stada.
 
yasmina je napisao(la):
gilgames je napisao(la):
ja nemam iskustva hrenjenja sa prekrupom pa me interesuje koliko bi kolicinski po 1 odraslom grlu trebao davati dnevno... da se nebi nadule itd? :ppozdrav:
i mene to zanima,jer sam od pre desetak dana presla da ih hranim prekrupom,a ne znam koliko smem dnevno da im dajem.za sada im dajem od prilike kilogram ipo na njih 8.da li je to malo za dan ili mnogo ili taman?za sad su OK.
pozdrav svima
to je sasvim dovoljno ako dajes tu kolicinu svaki dan odnosno 200 gr po ovci je dovoljno pricam iz iskustva poz.
 
Gačević je napisao(la):
Kada su zatvorene u farmi mojih 23 ovce pojedu dnevno oko 3-5 bala x 15 kg. livadskog planinskog sena i dajem im svako jutro kantu metalnu od 10 kg. tritikalea koga stane oko 9 kg. u kantu.U danima kada su puštene ,ovih zimskih dana, ako je prošarao sneg, ne jedu više od 1-3 bale sena dnevno isto tako uz obavezno žito u jutro. Interesuje me da li je takav način ishrane dobar, ne meljem tritikale dajem ga u zrnu i ovcama i jagnjadima. Jagnjadima po volji, stari su od 7 - 60 dana i svi su zajedno. Ne odlučujem ih od ovaca ni dani ni noći. Imaju prolaz i prolaze u svoj deo gde ne mogu proći ovce. Voda im je dostupna 24 sata.
Mislim da je otprilike to to.Stim da u zrnu hranu ovce daleko brze jedu pa one rase koje su jace i halapljivije vise i pojedu .Pre svega tu mislim na virtenberga a negde u predhodni postovima sam video i ista zapazanja za Bergamo,pa tu nastaje razlika u uhranjenosti u kombinovanim stadima.Usvakom slucaju najbolje je da su ovce podeljene po starosti kategoriji i stadijumu u kome se nalaze a i rasno da su ujednacene.Prekrupana hrana se daleko bolje podeli po svakoj jedinki sto je takodje bitna stvar a moze u nju da se dodaju i premiksi.Ili to ili lizalice sa premiksima za ovce ,a za jagnjad je potrebno sa tritikalom kombinovati jos po nesto.
 
Procitao sam ovu temu ,ali nisam nasao koliko puta na dan treba davati hranu(Seno/koncetrat)ovcama,odnosno na koliko obroka podeliti kolicinu sena.Licno ja im polazem tri puta na dan,stim sto uz jedan obrok sena im dajem zito.Da li mogu da predjem da im dajem dva puta na dan?isto me interesuje i za ishranu jagnjadi.Pozzzdrav svima. :cao:
 
ovcar80 je napisao(la):
Procitao sam ovu temu ,ali nisam nasao koliko puta na dan treba davati hranu(Seno/koncetrat)ovcama,odnosno na koliko obroka podeliti kolicinu sena.Licno ja im polazem tri puta na dan,stim sto uz jedan obrok sena im dajem zito.Da li mogu da predjem da im dajem dva puta na dan?isto me interesuje i za ishranu jagnjadi.Pozzzdrav svima. :cao:
ja svojim ovcama polazem seno dva puta dnevno,jutro-vece,a zob - prekrupu,samo ujutru.200 gr.po odrasloj ovci.jaganjce hranim iz ruke po malo,jer jos sisaju.kasnije..imaju odvojen deo za njih u koji mogu da udju i jedu a potom se vrate majci.ne preteruj u kolicinama koncentrata i zobi,bolje vise sena.
pozdrav
 
Pozdrav prijatelji , planiram da kupim 4-5 ovaca. Zanima me sta mi je potrebno za pocetak od hrane: seno,kukuruz........i kolicine.hvala
 
za koji period planiras da nabavis hranu, mesec dana-2, pet meseci, godinu, prvo moras to da kazes da bi neko mogao da ti odgovori na pitanje, trebao si da pitas koliko mi treba sena i zitarica za 5 ovaca za mesec dana i onda bi neko rekao toliko toga i toga... :ppozdrav:
 
kad nisu sa jaganjcima njih 5 (prosecnih ovaca) trebalo bi da pojedu 1 balu lepog sena i 1.5-2kg kukuruza dnevno, ako planiras da ih hranis samo tom kombinacijom, bar ja tako mislim, mozda ovo nije tacno, ovo je samo moje neko razmisljanje, takodje zavisi i od rase nece isto pojesti ovca od 45 i od 80kg, hoce ali efekti su drugaciji na jednoj ili drugoj. :ppozdrav:
 
Petrovo je napisao(la):
mi ovcama dajemo u danu koncentrat a u vece kukuruza a i sjeno je skoro uvijek pred njima kako vi hranite jagnjad :ppozdrav:
Kolega @petrovo , ja sam totalno zbunjen ovim postom.Ako se ne varam Vi ste nas sve vreme ubedjivali kako je pramenka rentabilna izmedju ostalog i zbog toga sto za razliku od ostalih (pre svega tovnih) rasa ne konzumira koncentrovanu hranu.
Ja sam Vama na pp pojasnio sta kako i koliko jedu moje ovce jer ste vi u pogresnom ubedjenju kako tovne rase "puno jedu" i ako se secate nigde nisam pomenuo rec koncentrat niti da je "seno skoro uvek pred njima".Takodje sam Vam pojasnio (ako se secate) da je svaki obrok strogo normiran, a vrsta i kvalitet hraniva zavisi od toga u kojoj se fazi trenutno one nalaze (npr. da li doje, da li su u fazi zalucenja, pripreme za parenje i sl) kao i od godisnjeg doba.
 
zemun zar ja nesmijem hraniti svoje ovce cime hocu taj koncentrat je za jagnjad ali ga pomalo dajem i ovcama neznam sta hoces reci tvoje ove jedu sta jedu i nigdje ne mrdaju a moje su i napolju i to nejedu koliko hoce sve je u granicama jer je to koncentrat za jagnjad tako da to ce sada jesti a ostalo je kukuruz i pasa kad krane da li vi ocama dajete sijeno ljeti ja ne kad trava krene pa sve do jeseni one ne jedu sijeno
ponovo pitam vi hranite jagnjad :ppozdrav:
 
mi ovcama svaki dane hranite stocno od svaki JECAM i STOCNA od NOVEMBAR do APRIL...itd ali STOCNA I SO od MAJ do OTKOBAR....a u vece jecam trava veci miljekaaa janjeg,,,,hranite koncentrat jagnjad i ovna i jos ovce hodati ide planina samo hranite trava i so..........
 
Poruka

Stočna repa je odlična hrana za ovce u zimskom periodu. Tako piše u literaturi o ishrani ovaca. Dnevno se daje oko 3kg po ovci. Curcic kaže u ratarskim urevima da je šećerna repa još bolja i može zameniti stočnu repu u ishrani stoke.
 
gde se moze nabaviti zitni lom psenice ili kukuruza i koje su cene trenutno
ima li neko prakticna iskustva?
trenutne cene kukuruza i koncentrata i jagnjadi prave debeo minus u odgoju
 
Nazad
Vrh