IMT

Momci, misljenja sam da je IMT napravio gresku kao i ZMAj sto su glavni i pomocni kocioni cilindri iste zapremnine i tu je sila za kocenje 1:1 i zato zmajevi slabo koce a ako nizbrdo zelis stati, ima da iscupas volan. Ovo znam posto mi koljena u zetvi redovno otjecu od kocenja...

Da se ugrade manji glavni ili veci pomocni cilindri na 560/577 i naravno opruge koje vracaju ploce u pocetni polozaj, vjerujem da bi se problemi drasticno smanjili. Stos kod prepravljanja na mehanicke je bas u tim polugama gdje ne treba velika sila pritiskanja noge za veliku silu kocenja. nedavno sam se na 549 igrao s polugama na kocnicama sad ih ne smijes dodirnuti kako treba, odmah koci kao blesav, dok je prije takodjer odnos poluga bio jako lose napravljen i trebala je velika sila pritiskanja nogom da bi traktor s nekim vecim teretom stao.

Mehanicke rade bez greske, mnogi ih prepravljaju s hidraulicnih na mehanicke ali sam cuo za dosta slucajeva "igranja" s ugradnjom glavnih kocionih cilindara manje zapremnine, tako da je za istu silu kocenja potrebna manja sila na pedali kocnice, feder vraca plove u otpusteno stanje i ne treba velika sila da se savlada on i kocnice rade bez greske.

ZMAJ kombajni imaju federe za vracanje kocnica ali su cilindri lose odradjeni tako da nemaju na nizbrdicama nekog velikog efekta a kad su ugradjivali na 133 diskove i celjusti sa auta, svi kazu da koci bolje i da kocnice original ne valjaju a ne razmisljaju kolike je zapremnine cilindar u celjustima koji djeluje na samu kocnicu.

Cista fizika, nista strasno.

Mehanicke ima da rade do kje traktora samo mislim da je to nepotrebno kompliciranje jednostavno rjesivog problema...

Kako netko rece, da su zastitne gume ciste i da su kocnice uvijek pravilno dostelane i nema problema.
 
Bobo,da je baba musko zvala bi se deda.:osmeh:

Ima resenje i za 132-133,prepravi se na mehanicke i zakiva.Za sve ima resenje da traje dugoooo

Takodje prepravio na 540 poluge kocnica i sad koci 5 puta bolje od fabrickog.Tako da fabricka resenja nisu uvek tako dobra.
 
Bobo,da je baba musko zvala bi se deda.:osmeh:

Ima resenje i za 132-133,prepravi se na mehanicke i zakiva.Za sve ima resenje da traje dugoooo

Takodje prepravio na 540 poluge kocnica i sad koci 5 puta bolje od fabrickog.Tako da fabricka resenja nisu uvek tako dobra.



Da vozis rakovicu sad bi imao vrhunske kocnice i ne bi prepravljao :ppozdrav:
 
zato cu ja kada dodju moje na remont da isprobam varijantu sa 2 glavna kociona od auta,hteo sam i komsiji da odradio to za dzabe ali covek nece da kupi ama bas nista,zao mu i pola litra ulja a o kocionim lamelama i da ne govorim
 
Borko,vozio sam,kocnice odlicne,dobro odradjene fabricki.

Hidraulicne mogu da rade ali u kakvim uslovima,da idem u njivu da orem i vucem prikolicu ima da me sluze,ali kod nas traktori sve vise sluze za sve vrste poslova,losi putevi,suma i tu se traktor lomi samo tako.

Kod nas je sve vise ovakvih traktora ai moj 540 je bio u slicnom stanju,tu hidraulicne kocnice ne funkcionisu
pogledajte snimak i sve ce biti jasno
https://www.youtube.com/watch?v=9HeJAK-NqkY
 
e jebes ga bas ovaj je extrem neki,ja kad bi trebao da vozim ovako nebi nikada ni seo na traktor,ovaj ili je lud ili pijan
 
ja sam prije 20ak dana odradio kocnice na svom 560. sve novo, sve po fabrici. koci idealno. nisam pristalica prepravki bilo cega ali male finese(dorade) dozvoljavam. sa mehanickim kocnicama izbjegavas ulje, samim time i ozracivanje i preko poluga mozes povecat silu kocenja tj potiska na diskosne lamele i NISTA VISE! sve ostalo ostaje isto. tako da niste izmislili toplu vodu. tj ne izmisljajte je, kupajte se. ona je vec izmisljenja. a sto se tice price da je lose rijeseno kocenje na 560 i slicnim tu pricu zaboravite. isti sistem je na fendt traktorima i na jos mnogim. nije IMT toliko los koliko nekolicina tvrdi i pokusava dizat svog zapadnjaka ili jos gore nekog kineza.
sa clanom BOBO cu se sloziti u potpunosti. male dorade dosta vrijede i mogu pomoc i olaksat ali da treba iz korijena mijenjat to je cista glupost. pa tih 200 eura sto das na prepravku kocnica mozes fabricke odradit da ti sve bude novo od A do Z. i cak ti ostane novca ako znas gdje kupujes.

- - - - - - - - - -

zato cu ja kada dodju moje na remont da isprobam varijantu sa 2 glavna kociona od auta,hteo sam i komsiji da odradio to za dzabe ali covek nece da kupi ama bas nista,zao mu i pola litra ulja a o kocionim lamelama i da ne govorim

kako mislis da rijesis izjednacavanje pritiska ako stavis 2 glavna kociona od automobila?
 
za svaki tocak ide posebni glavni kocioni,jedan za levi drugi za desni tocak,tako da necu imati tih problema,idem sa varijantom istog modela i nadam se da nece imati neke razike kada se koci sa spojenim kocnicama,pokusacu da nastelujem da hvataju na istoj visini,nece me kostati nista imam 2 opelova glavna,samo mogu da izgubim sat vremena i 1/2l uk ulja a mogu da dobijem mnogo vise
 
za svaki tocak ide posebni glavni kocioni,jedan za levi drugi za desni tocak,tako da necu imati tih problema,idem sa varijantom istog modela i nadam se da nece imati neke razike kada se koci sa spojenim kocnicama,pokusacu da nastelujem da hvataju na istoj visini,nece me kostati nista imam 2 opelova glavna,samo mogu da izgubim sat vremena i 1/2l uk ulja a mogu da dobijem mnogo vise

na to i mislim. tesko ces ustimat na hidraulicnim da u isto vrijeme koce oba tocka ako nema onog ventila da izjednaci pritisak.
 
Kad vec pricamo o hidraulicnim kocnicama mene zanima kako zameniti staro ulje sa novim,ustvari da li ima potrebe menjati ulje koje je u traktoru od 2003 godine.
Mislim ipak da je to prvise jer negde sam citao da dosta staro kociono ulje gubi svojstva itd.ali nisam nikad ispustao te neznam kako
 
Kad vec pricamo o hidraulicnim kocnicama mene zanima kako zameniti staro ulje sa novim,ustvari da li ima potrebe menjati ulje koje je u traktoru od 2003 godine.
Mislim ipak da je to prvise jer negde sam citao da dosta staro kociono ulje gubi svojstva itd.ali nisam nikad ispustao te neznam kako


Izvuces staro ulje iz posude i nalijes novo, a na pomocnim cilindrima stavis crevo a drugi kraj creva stavis u neku posudu i krene se isto kao sa ispustanjem vazduha.
Kod sistema kao sto je na automobilima gde je glavni kocioni dosta vislje postavljen nego radni cilindri, onda moze i dobar deo prirodnim padom da se ispusti, a da li treba menjati ulje verujte da treba.
 
Ulje za kočnice voli povući vlagu i preporuka je da se mijenja svake druge godine.
Problem je kad ima u njemu vode jer je tad tačka ključanja niža nego inače, pri jačem kočenju sistem se zagrijava i dolazi do stvaranja mjehurića u cijevima. Dovoljno je malo da papučica probadne u patos, a poslije kako se ko snađe.

Prije su na tehničkom pregledu za sva vozila provjeravali kvalitet kočione tečnosti, sad kako su sav posao preuzeli privatnici moraš im napomenuti ako hoćeš bilo šta sem provjere kočnica na valjcima i sastava izduvnih gasova.
 
na jesen cu praviti mehanicke kocnice na 578 bez icije pomoci sve dosad sto sam radio nisam promasio pa tako necu sigurno ni prepravku sa hidraulicnih na mehanicke napraviste famu oko toga .
 
Izvuces staro ulje iz posude i nalijes novo, a na pomocnim cilindrima stavis crevo a drugi kraj creva stavis u neku posudu i krene se isto kao sa ispustanjem vazduha.
Kod sistema kao sto je na automobilima gde je glavni kocioni dosta vislje postavljen nego radni cilindri, onda moze i dobar deo prirodnim padom da se ispusti, a da li treba menjati ulje verujte da treba.

To kod starijih imt modela,sta je sa novijim koji imaju mokre kocnice
 
Nista ne fali hidraulicnim kocnicama ako su dobro odradjene. Istina je da se na IMT-u stalno nesto kida a kod mehanickih kocnica koci uvijek i nema da pedala propadne, samo mislim da je to u velikoj vecini slucajeva nepotrebna zajebancija.

Ok kod strojeva koji se ostavljaju po cjelu godinu npr. u sumi pa kisa, snijeg, blato zivotinje i ostale nepogode rade svoje. mehanickim kocnicama ne smeta nista dok kod hidraulicnih strune crijevo od neodrzavanja, kociono ulje iscuri i nema kocnica. Nasadis se na neki panj, otkines crijevo i nema kocnica i da dalje ne nabrajam, pogotovo vibracije na IMT-u koje rade probleme gdje treba i ne treba.

Iskreno, osobno mi se ne svidjaju ovolike prepravke ali ako rade radnju, ne vidim razloga da to netko sebi preradi ako ima volje, znanja i vremena. Ja bih se uvijek prije igrao s doradom hidraulicnih kocnica ali svatko ima svoje misljenje...
 
Kakva bre vlaga i te slicne gluposti,mora nesto da izmisle jer se do sad to ulje nikada nije menjalo,a ovako jedan cuo pa preneo na drugog pa evo stiglo i ovde do sire javnosti i vec sutra ce bar 50 poceti da ga menjaju,tako slicno ide i sa gumama leto-zima...zimske se vise trose leti te gore od sunca pa posle nece ici po snegu...ja vozim 3-4 godine sa Tigar vinteru...niti se lizu niti otvrdnjavaju i ukratko nista im ne fali.Marketing je svetska prevara da bi se brze i vise doslo do para pa se zadnjih godina i ovde uveliko primenjuje.
 
Nazad
Vrh