IMR - Rakovica

Kad sam dobio traktor iz fabrike mislio sam da sam dobro postubio sto sam narucio gume 16.9-30 ali kada sam probao da nesto vucem iili teze raxim zacudio sam se jer je traktor dimio na auspuh kao lokomotiva i kada orem samo dimi veliki dim jer su gume velike stim mnogo joj je teze da pokrece tockove sa manjim 14.9-28 bi bila jaca i ne bi osecala plug od 16 coli ali sam naveo da na R 76 treba da idu gume kao na 558 16.9-28,a ove koje ja imam su mnogo uske i mnogo su visoke.
 
a koja je razlika izmedju 28 i 30?? ja mislim da sam napravio dobru odluku sto sam uzeo 16.9-28 ... ja sam dosta vidjao traktora 560 i 565 sa 16.9-28 gumama,i ako traktorima od 60 ks nije problrm da nose te gume ne vidim zasto bi traktoru od 77 ks to bio problem. Meni nije bitna brzina,vec da traktor moze da radi teze poslove lakse ,udobnije i bez proklizavanja
 
Poslednja izmena:
Obozavam da vidim kad neko stavi manje gume nego sto treba na traktor,kao da je traktor felerican.Kad je moj zet kupio zetora 4712 sa zadnjim gumama 11.2-28 svi su ga pohvalili za dobru odluku,jedini sam ja ispao budala i rekao mu da je se zajebo.Posle izvesnog vremena gume se raspale i on na moj nagovor kupi nove Rumine 13,6-28 i od tada se preporodio,drugi traktor.Ja na moj 540 da imam sire felne stavio bi 13,6-28 i to bi mu bio plafon za zadnje gume.
Razlika izmedju 28 i 30 je u felni,30 je za 5cm veceg precnika od 28.Samim tim je guma 16,9-30 vislja za 5cm od 16,9-28,a sirina za obe je ista.
 
sve 76-ice koje ja znam u mom kraju imaju 16.9.30
po priči vlasnika 76-ice da sa plugom 757.2 ne može bez 30l da uzore hektar a IMT 577 potroši 20l...
to mi nikad nije bilo jasno ali valjda zato je i jeftinija 5000
 
Sve je to ok,zavisi kakva je zemlja,traktor,plugovi,brdo,vozac.Burazer je neki dan orao sa 585,potrosio na pola hektara oko 17 litara.Nema tu mnogo pravila.
 
Moj rodjak je kupio pretprosle godine 76icu,vuce tri brazde ( ne znma koji je tacno zahvat) on kaze da trosi 20 lit/ha,mi smo imali u planu da uzmemo trobrazdni plug za njega sa zahvatom od 90cm

---------- Poruka napisana u 14:55 ---------- Prethodna poruka je at 12:46 ----------

Bas malopre smo zvali rakovicu fabriku,i ovaj nam kaze da na 76 ne idu 16,9-28 vec 16,9-30 balonke... E sad ja nisam nikad video rakovicu sa tavim gumama :sjasi:
 
Nema veze Vlado,sve je to OK,5cm je vislja i to je to,vazno je da stave i prednje gume adekvatne zadnjim vecim gumama.Nisi se zeznuo.Cak i kad budes menjao zadnje gume,kad se ove potrose lako mozes naci polovne dobre jer guma 30-ca ima da se nadje za male pare sa uvoznih traktora. 28-ce samo nove,polovnih skoro da nema.
 
Doplata za ove gume 30 upte nije mala,a treba kupiti plug (njega cemo uzeti polovnog),tanjiracu,setvospremac,a i ovaj kredit traje samo 3 god pa rata i nije bas zanemarljiva tako da ce mozda na njega 14ice :sjasi:
 
Poslednja izmena:
Jel mi moze neko objasniti kako da na prednem mostu ispravim tockove kad se gleda na traktor izdaleka tockovi prednji stoje iskoseni da napomenem da sam da je to fabricka greska,stim se prednje gume mnogo jedu,

---------- Poruka napisana u 19:42 ---------- Prethodna poruka je at 19:38 ----------



---------- Poruka napisana u 19:42 ---------- Prethodna poruka je at 19:42 ----------



---------- Poruka napisana u 19:44 ---------- Prethodna poruka je at 19:42 ----------

 
Nasteluj na sponi izmedju prednjih tockova.Isto je tako dosao imoj 539 iz fabrike i prednje gume je pojeo za 6 godina i odkad smo to ispravili 10 godina nisu menjane prednje gume,i jos ide...
 
Jeste,kod mene dosta njih dok su bile velike razlike cene.Leze bez problema,a sada je to totalno nerentabilno,mala razlika u ceni.
 
Kao sto rece kolega Nikola nemoze 30 zato sto je felna 28 coli,znaci manjeg precnika za 5cm.Stavis 16.9-28 iste je sirine kao 16.9-30 a niza je za tih 5cm.Felna moze 100%.

Nikola ako ti treba za medjurednu obradu slobodno montiraj 13,6-28.Odgovara nemoj da brines.Bas sam skoro sa drugarom montirao na Rajku 14-ke umesto 13-ki.Kupio nove gume,ja mu doterao pa da mu pomognem da namontira.Nije neka razlika u ceni ali zato kome treba zavrsava posao.Imas u ponudi najjeftinije Cultor pa Mitas(iste sa uskim kramponom)pa na dalje.Trayal ne proizvodi tu dimenziju,samo zadnje 11,2-28,12,4-28 i 14,9-28.
 
Imam i ja novu Rakovicu r65 30 radni sati. Prednji tockovi su dosli
toliko iskositi da to jos nisam vidjeo. pa ako ko moze da objasni kako
i gdije se stela bio bi zahvalan! i koliko STepeni moraju biti na kraju?

Hvala unaprijed. moze i slika koja nebebi bilo lose.
 
Steluju se na poprekoj sponi,rastojanje izmedju prednjeg i zadnjeg dela prednjih guma mora da bude isto.Razmeris metrom i skupis ili rasiris prednju gurajucu sponu.To sto je stigla tako je sasvim normalno za danasnju proizvodnju,sta mi umemo i da uradimo kako treba do kraja,bilo radniku tesko da podesava paralelnost tockova pa samo ofrlje namestio.Decije bolesti koje ce rajka da prelezi u garantnom roku,a posle samo gas,nebrini ima da sluzi jako dobro.
Kod mene stize ovih dana u selo jos dve nove Rajke,jedna 76DV i jedna 65S,neki dan je stigla jedna 76DV,a u susednom selu stiglo 6 komada 65S i 76S.
 
Nazad
Vrh