Herbicidi u kukuruzu

galki je napisao(la):
Ljudi do kog pera ide tarot plus, ova meni rekla u apoteci dok god traktor moze uci ali ja mislim da nije bas tako.
I nemoj da zakasniš jer ima negativnih posledica....
 
milan89 je napisao(la):
zar mislis da bi bio isti efekat da nisam stavio calisto pored one palamide? ^
Mogao si slobodno samo sa kalistom.Mozda nisi trebao da spartas jer si time razbio fil koji pravi kalisto i koji se aktivira na svaku kisu.
 
Evo moja iskustva

Radim 1l/jutru Cambio + 1,25l/ha Siran to je doza pa neka svako preracuna koliko ima povrsine.
Ima i ova kombinacija 0.5l/jutro Cambio + 0.5 l/jutro Maton + 1.25 l /ha Siran i racunica je cista Kombinacija je carobno efikasna.

Zasto kombinacija.Kada imam puzavice koknu je oba, jako su agresivni.Do ada mi nisu omanuli.
Probao sam i Talisman, ali :nono: ::lose::

Sa Matonom treba biti oprezan ide samo do 4 lista qqruza.Posle ce da deluje fitotoksicno,malo ce da boluje.
Siran je kao Motivel samo jako jeftin a isto efikasan.

Ja sam ove godine imao ovu racunicu:
Siran 1l =1250 RSD
Cambio 1l =850 RSD
Maton 1l =600 RSD
 
a niko ne rece siran do kolko pera el nece tamo negde u 8 da stopira kukuruz to me zanima posto je sad kukuruz u 7 a nisam prskao neda vreme!
 
paracinac je napisao(la):
a niko ne rece siran do kolko pera el nece tamo negde u 8 da stopira kukuruz to me zanima posto je sad kukuruz u 7 a nisam prskao neda vreme!
Siranom nemoj se igrati ,do sestog lista i gotovo .Ima i hemije za kukuruz koji je preso seti list ali je mnogo skuplja .
 
ja jos nisam prskao kukuruz, kasno posejan - a ne da ni vreme
mislio sam majsterom 1.5l / ha, ali i ja imam gadne palamide i ostruge - neznam da li i ja da ubacim kalisto i koliko po ha ili da ga izgruvam sa majsterom, pa ako vidim zlo s ocima da posle naknadno uzmem kalisto..
a dao Bog ovu lepu kisu, pa se posao gomila..
 
@cika_jova

Ako je kasno posejan ne brini.TAj ce sada kao i svi ostali malo stajati.
Puzavicu i palamidu Maton ce oduvati,vec posle 24h mozes videti kako je przi,prosto covek da ne poveruje. Juce isao da vidim kako se bori protiv korova,palamida kao da je oprljena brenerom,a jos ove silne kise mislio nece uspeti.Ubaci 1 l/jutru Cambio+0.5 l/jutro Maton+ nesto za sirak i BOOOM.To je moja kombinacija vec godinama je koristim i uspeva.Prskalica 440l u nju ide vode za 3 jutra.

Za sve proizvodjace, ja sam prskao do 4-5 lista.Za dalje visine i uzraste ne mogu da savetujem.

Siran ti je isto sto i Motivel.Da, imas jos hemije za vece uzraste, npr.Callisto :ppozdrav:
 
Drugar mi doneo prospekt iz Nemačke gde je Motivel iste formulacije kao i ovaj ovde preporučen do 10 lista kukuruza.E ali to verovatno nije kinez.
 
paracinac je napisao(la):
a niko ne rece siran do kolko pera el nece tamo negde u 8 da stopira kukuruz to me zanima posto je sad kukuruz u 7 a nisam prskao neda vreme!

Ja prskam sirak u kukuruzu " ispod lista " u redove kad kukuruz poraste preko 10. lista u redove sa 30 - 40 % herbicida ovako:

9savwm.jpg
 
Da ovo je zakon ko ima mogucnosti za tu vrstu prskanja.Ja koristim split aplikaciju i nikad neomanem,cak cu ove godine ustedeti 30%herbicida,prskao sam kukuruz kad je imao 3lista i korovi isto toliko,sad cekam da se vreme stabilizuje i da ponovim sa 30%herbicida a prvi put je otislo 40%.I nema ovog ::vadjenje_repe::
 
Pa npr na siranu piše 1,2 l / ha ja stavljam oko 0,4 l / ha odnosno 0,23 l / kj i odradi posao zatošto direktno dobije sirak , da napomenem da sam prskao celu površinu sa 0,37 l / kj .Nije odneo sirak ali je zaustavio rast. I "sačekaće" me da stignem ponovo sa prskalicom i izaćiće novi pa će ta količina herbicida odraditi posao bez ikakve posledice na kukuruz .
 
šandor je napisao(la):
.Nije odneo sirak ali je zaustavio rast. I "sačekaće" me da stignem ponovo sa prskalicom i izaćiće novi pa će ta količina herbicida odraditi posao bez ikakve posledice na kukuruz .

Znači ideš 2x da prskaš ?Kolika je onda druga doza?Ista ili nesto manja? Pojasni nam malo
 
Da se nadovezem na ovu temu. Ja takodje kukuruz prskam po redu, dakle na svaki red 2 dizne, prskam sa 90 litara vode 1 lanac i doza herbicida na pola. Na pr: Rimex 50 gr. 1 ha. to je na 1 lanac 30 gr. odnosno kad se prska po redu 15 gr. Tako radim i sa Calistom 0,25 1 ha. to je na 1 lanac 0,14. odnosno po redu 0.07. Retko kad stignem prskati u split aplikaciji dakle jednom sa pola doze uz utrosak vode od 90 l na 1 lanac napravi 100% posao.
 
mislim da se to može objasniti i ovako :bitno je da odnos vode i herbicida bude isti kao i kada se prska cela površina stim što če se isprskati veča površina kada se prska samo na vrstu napominjem da je najbitniji odnos vode i otrova
 
Da se nadovezem na ovo .Ja sam odustao od ovog nacina prskanja ,posto redovno sejem kukuruz na kukuruz dve godine za redom i ta metoda je samo za cistije njive tako da nesmem da dozvolim da ostane sirka za dogodine jer nemogu posle da ga se otarasim ,pogotovo sada kad ima sirana za 1130 l neznam sta vise da ustedim a ova godina kakvaje de tocak od traktora prodje nema sanse da se sparta .
Ok je sistem ali ,ima i nedostataka .Moj ujak to koristi u kombinaciji sa hemijom posle setve pre nicanja isto u varijanti tracnog prskanja posto je uredjaj montirao na sejalicu nodet . i to sve zajedno sa prepravljenim sprtacem za repu da moze da sparta kukuruz dok je u dva tri lista .I bez greske mu uspeva .
 
Nije loše prskati na vrste/redove, ušteda otrova je očigledna, ali mi smo batalili taj sistem iz sledećih razloga:
1.kad prskaš na vrste, onda za koji dan moraš i da špartaš kukuruz jer ona trava između vrsta kreće da buja, a tad je kukuruz još mali, pa na nekog oće da padne grudva i taj je završio karijeru :udri:....drugo, vreme u poljoprivredi postaje vrlo varljivo, pojave se brzo kišni dani i ne stigne se da se išaprta, kao npr ove godine
2. jeste da se ostvaruje uštega u otrovu, ali se povećava potrošnja nafte, jer ti prskaš 4 vrste, a sa raširenim granama 12 ili 14, tako da se tu gubi onaj plus.jer, ovde nafta skače bez obzira da li skače ili pada na svetskom tržištu
3.gazi se njiva prilično, još ko prska u slip aplikaciji , to su dupli tragovi, pa kad treba da se šparta oće da bude tvrdo.
4.recimo još da se grana za prskanje montira ispred traktora, pa kroz tu maglu/otrov koju prave dizne mora da prolazi vozač,nije zanemarljivo.

:cao:
 
Nazad
Vrh