Guske - kako se gaje u praksi

28 dana sjedi guska kao i obićna patka jedino japanske patke sjede 35 dana
 
Moje nose od 15,02. Nije bas najbolja godina za njih ali radimo... Prodaja ide unapred znaci bez brige smo sto se tice prodaje dnevnih guscica.
 
Guska se razlegla i danas joj je 30 dana kako lezi. Strah me je da nisu uginuli u jajima od vrucine. Juce sam cuo nekoliko njih u jajetu kako kljuckaju. Da li je moguce da se guscici izlegu kasnije?
 
Poslednja izmena:
Imam jedan problem. Gusan je vec nekoliko dana jako miran. Jako slabo jede i ako nesto uzme u usta otrese glavom. Vodu kada pije ne otvara usta kao pre nego samo podigne glavu (da kada uzme vodu u kljun pa podigne glavu treba da otvara i zatvara kljun vise puta). Jako je oslabio mislim da je upola laksi. Pokusao sam da mu otvorim kljun, ali nisam uspeo vise od 1 cm. Oci mu nisu potpuno otvorene vec onako polu zatvorene i cesto zmuri. Jako je tih vec neko vreme ga ne cujem da se dere. Otisao bih ja kod veterinara ali su veterinari svi oni fini samo za kerove i macke eventualno za svinje. Jel zna neko mozda ovako napamet ili ne?
 
...posto sam pokrenuo pricu o autohtonim tipovima gusaka Rusije,osecam se odgovornim da vas obavestim,ovaj tip tulskih/bajcovih gusaka za borbu, nisam zadnjih dve godine zatekao ni na jednoj inter.prezentaciji evropskih izlozbi,ni kao eksponat van ocenjivanja,da dodam da one nisu jos usle u standard rase svetskog zivinarskog ureda...ipak jedino sam ih zatekao na dva ceska foruma i jednom poljskom,kao i njihovoj prodajnoj strani,pokusajte... Ono sto je kod ruskih odgajivaca ove guske,postalo problem,jeste ukrstanje sa tuluskom guskom,koja prenosi podgusnjak,i mrki ton perja umesto svetlo braon sivog tona/glinskaja boja,uz to genski gubi urodjenu borbenost...

https://www.youtube.com/watch?v=lqqjfxtLibs
https://www.youtube.com/watch?v=3ejwIvVw9SA
 
Jel realno uzeti oplodjena jaja i ponijeti sa sobom kao rucni prtljag u avion,zatim ubaciti pod neku gusku ili inkubator?.Sta bi pravila i propisi rekli na tu ideju?.Ja sam u Moskvi i nesto razmisljam o tome.

P.S.Posto tih gusaka izgleda nema kod nas ostaje samo ova solucija.
 
...naravno to je najrealnija opcija,u situaciji kad nam je onemogucen legalan,prenos,zivotinja u zemlju. Na samom ste izvoru ove rase gusaka,ima par dobrih odgajivaca u podmoskovlju koji krajem februara organizuju borbu tulskih guskova,mislim da imaju svoje udruzenje...sada pocetkom oktobra imate Zlatnu jesen,prodajnu berzu i ima najavljenih izlagaca ove rase,stupite u kontakt,da vam rezervisu jaja,jer ova guska nosi ne vise od 15.jaja u sezoni,a dobro su oplodjenja jer pripadaju laksoj kategoriji gusaka,sa holmogorskim je vec problem u oplodji...idite na dva njihova foruma farmerskog sadrzaja pa ima i stranica posvecena tulskim guskama,kao i mogucnost da upoznate njihove vlasnike...u pp porukama dostavicu vam kon.dvojice s kojima se cujem....mnogo srece:sreca:
 
moyda ce biti problem u rucnom prtljagu da ne pomisle da su bombe ili tako nesto. Ynate da imate prava valjda do 400ml tecnosti da unesete u rucni prtljag. Ja sam mislio jaja da stavim dole u ostali prtljaga ali mi prijatelj rece da dobro razmislim jer moze da padne t ispod -20 i odose jaja :)
 
Imam guska i 2 guske. Jedna guska je od prosle godine, kupio sam je kao gusce i odrasla je sa mosusnim patkama. Nju je gazio patak i kada je snela 20ak jaja onda se nalegla ali je nisam pustio da lezi jer se nista ne bi izleglo. Ove godine sam joj kupio drustvo, guska i gusku. Zanima me da li bi se guske nalegle pre ako bih im na gnezdu ostavio 2-3 jajeta a ostala da skupljam jer tako radim i sa patkama? Guske su od skoro pocele da se gaze..

 
Danas sam pronasao jedno mekano jaje kod guski. To je snesla ova ovogodisnja. Jel bi pocela da nosi normalana jaja ako bih im samleo malo kukuruza i pomesao sa stocnom kredom? Imaju namestena gnezda ali je snesla na sred prostorije.
 
To je nedostatak kalcijuma.Bolje bi bilo dodati Dikalcijum,ili Monokalcijum fosfat.Ako imas iskoriscenih ljusaka od jaja,kod tebe,ili komsiluku,mozes ih prosusiti i jednostavno izgnjeciti.Takve ljuske im pomesaj sa stocnim,hlebom i kukuruzom.
 
Jel zna neko zasto starija guska cupa i jede perje mladoj? Ova mlada guska je skroz ocupana po vratu i grudima i skroz joj se vidi koza. Jos uvek nije snesla.

 
Imam jedno hitno pitanje. Gusku sam pre par dana video kako zvace neki komadic stakla(mislim da je staklo zbog zvuka dok ga je zvakala). Ne jede i video sam je kako pokusava da povrati. Pre tri dana je pronela. Jel imao neki slican problem??
 
... sto se prethodnog pitanja tice,cerupanje perja kod guscica pa i starijih jedinki,je znak da nemaju u hrani dovoljno vlakana,odnosno trave ili suhog sena,u redjim slucajevima moze predstavljati i instiktivni napad na jedinku kojou iz nekog razloga tvrdoglavo zeli da udalji iz jata,a i moguci nedostatak neceg u hranivu/prot.,miner. i dr./...


da desava se da guske u ogranicenom prostoru van travnatih ispusta pocnu tragati za izvorima celuloze,pa ispituju predmete,grickaju drvenu ogradu,zvacu otpalo perije ili suve grane...imao je slucaj kolega odgajivac da mu je vredna tuluska guska uginula i kad je otvorio nasao je u voljci parce najlona,obicno manje komadice kamena i oblog stakla/da nije ostrih ivica/mogu da izbace iz sebe,mada se veci komadi zadrzavaju u bubrezima,mogu kasnije izazvati sepsu...

pojacajte smesu hrane dodacima ,dodajte travu ili balu sena,ubacite u hranu zeolit i stocnu kredu, u vodu aminovitamine i ad/kapi,posudu sa peskom pa pratite da li se ista menja...
 
Kupio sam juce u apoteci enrocin kapi I oligovit plus vitamine. To im dajem u vodu. Nabrao sam sada trave I dao sam im, gusak jede normalno a ona slabije jede I trese glavom levo-desno. Ne znam da nema mozda neki trn u ustima ili tako nesto pa da joj smeta? Pocela je pre par dana da nosi, a druga se razlegla pre par dana.
 
...to ce pojacati imunitet samo nastavi sa primenom rastvora u vodi,ali dodaj i sulfate u vodu. Obavezno u ovom prelaznom periodu tri dana je pozeljno i drugoj zivini kroz hranu dodati nesto od praskova protiv parazita,npr.levamizol i neokokcin,...

bez brige nema nikakav trn u ustima i neverujem da je ista progutala,vec je malaksala pri pronosenju jaja,formiranje jaja prilicno oduzima energiju i vitalnost pa je neophodno jacati imunitet,kad su na ispustu,one nadju same sta im treba,a ovako u skucenim uslovima mora im se pomoci, pratite i kozistenciju izmeta jer on najbolje kod zivine ukaze na vrstu problema...

P.S. mala sugestija nista licno Vama,ali ako neko odvoji vreme da pomogne savetom iz svog iskustvenog opusa i rada,jer neki insistiraju na odgovoru i kad dobiju odgovor izostane i jedno obicno HVALA,samo da podsetim...
 
Nazad
Vrh