Guske - kako se gaje u praksi

Da li neko drzi gusku (ili par komada ) kao cuvare ostale zivine? Cuo sam o ovome vise prica, ali nikada iz prve ruke.
Navodno guska razvija zastitnicki odnos prema ostaloj zivini(sa kojom je odrasla), pa moze posluziti i kao zastita u slucaju da se pojavi neki manji predator, pacov, i td? Kada se to desi pravi buku a i napada predatora?
Koliko je ovo tacno?
Ako jeste, koju biste gusku preporucili, pretpostavljam da treba da bude sto vise glasna i drcnija?
 
Gusku nikada ne treba drzati samu, minimum bi trebalo da ih je dvoje. Nece braniti ostalu zivinu ni od cega, a pacov zivini ne moze nista. Guske su veoma agresivne, pa i prema ostaloj zivini. Kod mene guske tuku sve redom, pa su odvojene od ostale zivine. Moguce je da guska ubije i neku kokosku ili patku jer mi se to nekoliko puta dogadjalo, a bas ih i nece stititi. Guske su jako glasne ali i jako plasljive i pazice uglavnom jedni na druge.
 
Guske su po meni jedne od najinteligentnijih zivotinja, mogu se porediti sa psom . Veoma su privrzene coveku. Na primer ja imam 6 gusaka. Sve su jako pitome i mazne i zastitnicki nastrojene jedne prema drugima ali opet dosta plasljive i samo prave galamu(nekoliko puta sam video da mis protrci pored njih i odmah sve skacu i beze, preplase se) a veoma agresivne prema svemu manjem od sebe, na primer ove godine su mi ubile 5 ili 6 kokosaka, sto po pilicee, sto odrasle, ali su uvek kokoske preletale kod njih. Stvarno nikad ne bih mogao da im presudim i sve ostaju za ukras, meni za dusu. Dok ih nisam nabavio vidjao sam ih nekoliko puta ali uvek, kako kazu, samo dignu glave i šištu :)
 
Za guske mi se cine da su gusan i guska a najbolje bi bilo da ih drzite zatvorene jer su vam guske dosta mlade, vidi se da se nisu jos izmitarile, pa je mozda guska uginul;a i od hladnoce, jer je to perje u dosta tanjem sloju. Za patke se vidi da je jedna zenka i tri muzjaka(za ove sarene) za belu nisam siguran pa samo uporedite sa glasom patke tj ako ima tipicno glasanje za zenku(glasa se sa kva-kva), a ako je tiha onda je muzjak-samo uporedite glasove. Glasom se najlakse raspoznavaju, ali i po boji jer svaki koji ima zelenu glavu je muzjak. Za belu mi se cini da joj je rep skovrdzan ali nisam siguran i najverovatnije je cili-vili tj tovna, pa se nece razleci. Labudaste guske bi ste mozda i mogli da drzite sa patkama jer su one dosta mirnije od ostalih rasa.
 
Pozdrav! Kod mene se jedna guska nalegla pre par dana i im a 7 jaja, proslogodisnja guska nosi a i treca ce uskoro da pronese. Oba proslogodisnja guska su zavrsila karijeru jer su stalno napadali starog guska, a ni on nije popustao a nioje bilo svrhe odvajati ih jer sam kratak sa ispustom. Imam samo pitanje-mlada guska nosi ali su jaja sitnija nego obicno i teska su oko 100g. Zanima me da li su dobra za nasad? I sama guska je bila malo sitnija , ali se u zadnje vreme raskrupnila. Kako je kod ostalih stanje?
 

Pa gde si ti zzzz, nema te odavno:ppozdrav:.Vidiš ovu gusku (izvini za mutnu sliku). Ona ima dve godine i ostala je ovako sitna, prošle godine je nosila normalna jaja ali nije htela da se razlegne. Sad sam je video kako je gazi gusan ali još nije pronela, verovatno što je oštra zima bila. Ja ti preporučujem da je ne nasađuješ ako baš ne moraš (ja moram jer imam samo nju jednu, ostale su stradale od tvora prošle godine) nego da je pustiš da se iznosi, a da nasadiš neku drugu gusku. Pozdrav!!!
 
Ako ne bude nosilaveca jaja nasadicu je na ova jer ni sve kokoske ne nose jaja iste velicine pa cu pokusati i sa ovima. Ovo je treca godina kako imam guske i nikako nisam uspevao da ih razmnozim, stalno se neko sranje dogodi, a uskoro cu pregledati jaja ovoj guski sto lezi, ali je sada super.
Nema odustajanja :D
 
Ja sam uspeo samo jednom da izvedem i to samo dva komada, kažu da im treba bazen da kvase jaja, i to sad imaju pa videćemo.
PS. E su guske domaće, trebalo bi da se izvedu.
 
Ne treba im voda da nakvase jaja vec se parenjem u vodi postize bolja oplodnja. Skoro sam dobio potvrdu da mesanci domacih i labudastih guski hoce da leze na jajima. Jedan komsija kod babe i dede ima mesance jer je imao domace guske i labudastog guska i dve mlade sada leze na jajima.
 
Nisu mu uopste nosile u jesen. Pre 20ak dana su pronele i snele po8-10 jaja i legle. A imao sam labudastog gusana sa najstarijom guskom ali nisu uopste kao sto izgledaju na slikama, nekako tunjave, pa sam ga ubrzo zaklao, ne znam kako bih tacno opisao, a ove koje imam sada su puno tempramentnije i zanimljivije, ali opet je i to individualno- svako ima svoj ukus.
pozz

- - - - - - - - - -

Guska lepo lezi, svakog jutra joj dam hranu I vodu I tada ustane ali kada pokrije jaja ne pokrije sva vec ostane po neko otkriveno pa me zanima da li ce se nesto desiti tim jajima jer kada sam ih dodirnuo nisu bila topla kao I ostala ali se nisu ohladila-bila su mlaka?

Unapred hvala!
 
To sto prekriva jaja kad ustaje sa gnezda je zato sto ih krije od grabljivica. Ne prekriva ih da se ne bi hladila, vec da ih grabljivice ne pronadju. Nece se ohladiti, ne brini.
 
@Lanemaleno ne verujem da ce guska proneti bas rano jer se na slikama vidi da se jos nisu izmitarile. Kada ih budete videli da se gaze uskoro mozete ocekivati da pronesu.
ns10 hvala na odgovoru. Ipak sam siguran da perje ima ulogu da zadrzava toplotu jer je prirodno medju naboljim izolatorima, ali verovarno vise za divlje vrste jer je ova ogradjena u manjem prostoru pa ne odlazi dugo napolje.
Inace, pregledao sam guski jaja i sva su oplodjena cak i 2 manja koja su od mlade guske.
Nose li kome mosusne? Moja trogodisnja je sada pronela danas.
 
Poslednja izmena:
Mosusne kod mene ne nose, ipak je u pomoravlju ostrija kllima, nisam video ni da se gaze. Guske pokrivaju jaja zbog sigurnosti. One silaze sa gnezda samo nekoliko dana pred izvodjenje.
zzzz koliko dugo tvoja guska lezi?
Ćao svima evo mene opet, interesuje me guska je od prole godine od juna, dali će preneti u proleće???
Koliko se secam tvoje guske su labudaste, mozda ce cak i pronese. Moje (domace) su se izlegle u aprilu 2014. i pronele u februaru 2015. Tvoje ce mozda proneti pocetkom leta.:cool:
Imam i ja jedno pitanje. Svu zivinu drzim zajedno oko 25 kokosaka, 5 mutavik pataka, par gusaka na dvoristu od 15ak ari. Guske i patke redovno prljaju vodu kokoskama i one su ove zime veoma slabo nosile jaja. Da li prljava voda ima uticaj na kokoske ? Hvala.
 
Nema prljava voda uticaja na nosenje. I moje su do sad slabo nosile a od skoro ima i po 4-5 jaja dnevno. Sada imam samo domace i nesto patuljastih i pat. kokinkina, italijanke sam izbacio- dobro su nosile ali pocele da me nerviraju i dosta su agresivne.
Guska lezi oko nedelju dana samo sta mislis pod #One silaze sa gnezda samo nekoliko dana pred izvodjenje.#??
 
Primetio sam da kad mi je guska lezala na jajima da je vrlo slabo ustajala. Ustala je samo nekoliko dana pre nego sto su se guscici izveli. Temperatura u prve dve trecine inkubacije treba da bude 37,5 C - 38 C, da bi u zadnjoj trecini bila oko 37,2 C i zato guska ili bilo koja druga zivina češće ustaje u zadnjoj trećini inkubacije. Nadam se da si me razumeo.:cao:
evo ti link
http://www.zivinarstvo.com/inkubacija/tehnologija-inkubacija/
 
Ne znam bas za to, mislim da to vazi za inkubatore jer ova ustaje svakog dana a i ne verujem da se njena temperatura menja pred izleganje, mozda samo jer ne lezi direktno na jajima vec je malo uzdignuta zbog mladih. A ovo na linku pise za kokoske a pretpostavljam da ima razlike u telesnoj temperaturi kokoske i guske.
Za kokoske pretpostavljam da slabije nose jer su pustene a hladno je, pocece cim se prolepsa vreme.
Pozdrav
 
Nazad
Vrh