Guske - kako se gaje u praksi

Moze li neko da mi kaze na koji nacin se kolju guske, klao bih visak ovih dana..?
 
Zaklao sam ih pre mesec dana. Zavezao sam im krila i noge sa kanapom, sa sekirom i gotovo..
 
Dobro vece ,zainteresovan sam za uzgoj gusaka,dali bi ko mogao malo nesto da mi objasni po tom pitanju prvenstveno to bi bilo po perja,pa posle jaja i meso,koja sorta,gde se moze kupit,i koja je cena guscica,u planu mi je da kupim guscice, najverovatnije bi ih drzao negde pored vode,ili tako nesto slicno,pa me to interesuje,nekih 50-100 komada bih zapatio tamo na prolece...pozdrav
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdravjam tvoje zainteresovanje. Pitanja su ti dobra.... Ali nemoj sad da pisem knjigu za odgovor. Ajmo redom. Ja pitam, dali znas cenu perije? Dali imas plasman? Dali ima ko ih cupa ali ko stvarno zna to da radi, jer lako moze doci do uginuca tokom cupanja. Sad druga stvar guska nepostoji kojeg cupas,snosi,i dobar za tov i za dzigericu i da daje vrhunske rezultate u svemu.
Nije losa varianta maticno jato, dali znas ko ti izlegava i gde mozes da plasiras dnevne guscice?
Meso isto dobra varijanta dali znas gde mozes da plasiras i na koju cenu?
Cena dnevni guscica ove godine na 50-100 kom je bilo 450din. U nabavku mogu ti pomoci, ali treba da odlucis sta ti je glavni profil snjima, i uslovi dali bih drazao intenzivno ili extenzivno? Pa posle mozemo pricati o rasi.
Tu sam da ti pomognem. poz

- - - - - - - - - -

Sa koliko meseci ili u kom godisnjem dobu pronose guske?
Zavisi od starosti i dali im prva godina snosenja ali od prilike sredina februara.
 
guske

Evo mojih gusaka. Izlegle se sredinom maja 2014.
f9oxl0.jpg
[/IMG]
11hwkcj.jpg
[/IMG]
2vbqxjl.jpg
[/IMG]
 
pa ovkao imam jednog prijatelja koji je gajio guske do ove godine i dojadile su mu,nemam ko da mi cupa,za perje bih imao trziste, ima jedan covek u selu koji je jso i dalje skupljac perja sve zavisi od kvaliteta perja takva je cena od 800 do 1500 dinara po kili perja,prvenstveno bih isao na perije,jer nezna stvarno gde bih mogao da prodajem meso,ni ne bih se zezao i trosio vreme sa tim...ee sad jaja ne bi mi bila neki prioritet nego eto..ako bude koje jaje dobro ako ne onda opet dobro ..


a gajio bi ih prvenstveno extenzivno ne bi mi bili na prvom mestu.nego eto da se nadju...jer nemam bas mnogo vremena da se bakcem sa njima,msm da visi oko njih po ceo dan,ako me razumes..tako da eto moracu jos dobro da razmislim dali ce biti cifra 50 ili 100 komada...nego koji je perio najbolji za narucivanje guscica,????


mislim da neteba jos dodatno mnogo da im se greje prostorija, to?nego tipa jedna dve kvocke u prostoriju,i na taj fazon?i koliko im treba vremena da porastu do cupanja,i koliko hrane treba recimo za 50 guscica od prvog dana pa do cupanja od prilike...... pozdrav hvala unapred
 
Ako bih uzimao za perije najbolje ti sto ranije da uzmes guscice, prvo cupenje u starosti od 10nedelje, kad imas 80-100g po komadu posle svaki 45dana drugi cupanje 140-150g ostali 150-170g.
Potrosnja hrane je od prilike 12-15kg do prvog cupanja, ja bi preporucio koncentrat do nekih 6nedelje kad vec imaju perije, pa posle moze zitarica jecam, psenica, kukuruz do cupanja posle cupanja isto treba ih hraniti neki 10 dana, pa na pasu.... do sledeceg cupanja.
 
hvala zolika na savetima... imacu u vidu tvoje savete i moje planove,i onda javljam se tamo kad budem bio spreman da ih nabavim...dali ima mozda neka specialna sorta koja je pogodna za gajenje za perje?
 
Posebno za perije bas nema, i kod nas tesko se nabavja cista rassa, ja bih tebi preporucio prvo da budu bele zbog perje, lakse i skupje se proda, drugo da budu laksa klassa koja prezivjava na pasu, bez hranjenja kukuruza. Tako nesto znam gde mozes da nabavis, to su talianke bele, koje inace i dobro snose jaja, od cega bi moglo neki dinar jos da se izvuce...
 
Jel moze netko da napise kolika je cijena kod vas guscih i pacjih jaja za nasad.
 
Guska na jajima

Moje su počele da nose pre desetak dana. Jedna je pre dva dana legla na jaja. Nadam se da će dobro da leži do kraja.
25k1l79.jpg
wvwjdh.jpg
 
Nazad
Vrh