Grejanje na pelet

Postavio sam tabelu na prethodnoj strani, 2,5kg kvalitetnog drvenog, ili 2,8kg agro peleta, zamenjuje jedan kubni metar zemnog gasa, i to kada se loži u peći namenjenoj za određeni energent.
1m3 zemnog gasa ~44 din
2,5kg drvenog peleta = od 45 do 60 din
2,8kg agro peleta = od 41 do 47din
 
Moram da dodam jos nesto vecina ljudi ne obracaju dovoljno paznje. Odem ja da kupim cevi za klimu i u toj prodavnici prodaju kotlove i sve za grejanje pitam ja bez veze imaju li termometar posto je moj spaljen gleda ona nema i pocinje prica imamo valjda akciju za gorionik ovo ono na pelet, to vam je nesto najbolje najsavremenije ma hvali samo tako, pitam ja nju imate li vi grejanje na pelet, kaze nema ima centralno, ok jeste li videli nekad kako to radi i kako greje, ona me pogleda zacudjeno i teske volje prizna da nije nigde ni videla ni probala ma nista, rekoh kako mozes da pricas onda, kako su je naucili ona tako peva pa ko se upeca. Ovo grejanje sto sam ja video na pelet moze da zagreje prostor i to vrlo dobro i brzo ali je po meni veoma skupo.. necu vise da smaram peletare odjavljujem se. Pozdrav i srecna slava svima koji slave Svetog Savu
 
Postavio sam tabelu na prethodnoj strani, 2,5kg kvalitetnog drvenog, ili 2,8kg agro peleta, zamenjuje jedan kubni metar zemnog gasa, i to kada se loži u peći namenjenoj za određeni energent.
1m3 zemnog gasa ~44 din
2,5kg drvenog peleta = od 45 do 60 din
2,8kg agro peleta = od 41 do 47din

A koliko košta 2,8 kg balirane soje? To je četvrtina ili petina od jedne bale, a bala košta 30-40 dinara.
 
Nije baš tako.
Kada se lože bale, iskorišćenost peći je manja, oko 60% (a ne kao kod peleta 80%), tako da je potrebno oko 3,5 kg sojine slame (a ne 2,8 ) da zameni 1m3 gasa. Bala za loženje nesme biti jako nabijena, tako da je teška 8-10kg.
3,5kg sojine slame (baliranje (30din-bala) + radna snaga + prevoz + najlon za pokrivanje = 45din/bali) = 16 do 20 din
Ipak je grejanje na bale od sojine slame ubedljivo naj jeftinije, više nego duplo jeftinije nego na gas ili pelet.
Ova računica je i kod mene. Dok sam se grejao na gas, potrošio sam oko 2500 m3 gasa za sezonu (fasadna peć Nectra), a sada potrošim oko 1200 bala sojine slame za sezonu (peć na bale bez akumulatora toplote).
 
@Tesla koliku površinu greješ kad potrošiš toliko bala?
 
Oko 180m2 , zidano blokom bez izolacije, stolarija je Jelovica sa "vakum" staklima, i pećka mi je 15-tak metara od kuće, u otvorenoj šupi.
Balirano Lifamovom presom (manje bale), bale dužine 80-100 cm, nabijene tek toliko da se ne raspadaju za transport, tako da su ispod 8kg.
Da li je neko možda probao da koristi mlevenu slamu u gorioniku na pelet ?
 
Nije baš tako.
Kada se lože bale, iskorišćenost peći je manja, oko 60% (a ne kao kod peleta 80%), tako da je potrebno oko 3,5 kg sojine slame (a ne 2,8 ) da zameni 1m3 gasa. Bala za loženje nesme biti jako nabijena, tako da je teška 8-10kg.
3,5kg sojine slame (baliranje (30din-bala) + radna snaga + prevoz + najlon za pokrivanje = 45din/bali) = 16 do 20 din
Ipak je grejanje na bale od sojine slame ubedljivo naj jeftinije, više nego duplo jeftinije nego na gas ili pelet.
Ova računica je i kod mene. Dok sam se grejao na gas, potrošio sam oko 2500 m3 gasa za sezonu (fasadna peć Nectra), a sada potrošim oko 1200 bala sojine slame za sezonu (peć na bale bez akumulatora toplote).

Ko kaze da bala soje ne sme biti jako nabijena ? ja sam stezao ko idiot , nema bale ispod 16-17 kg , i gori super , jedna bala drzi 3h temperaturu,(200 kvadrata kuca) ujutru ubacim balu soje kad je hladan ceo sistem , dignem temperaturu za 40 min na 60 stepeni na radijatorima i to kad je bilo ono bas hladno

doduse sam sam pobalirao i dovezao 1000 bala( sa dva drugara) sve kad sam uradio nije preslo 10 000 , tako da mene grejna sezona kosta 10 000 din za kucu od 200 kvadrata

dogodine cu balirati i zitnu slamu za kotao jer nista soja duze ne drzi od nje ( probao i lozio oboje) kad je bilo oko nule ubacim dve bale slame zitne i 6h ne moram loziti

u proseku trosim oko 7 bala dnevno , kad je u plusu 5 kad je jako hladno 8 pa i 9 kad lozim nocu ali temperatura ujutru u kuci ne pada ispod 20 ( verujem da cu dogodine i manje soje trositi ako suvlju pobaliram, ova je kisla 15 dana pocrnela i bas vlazna pobalirana)

ovaj kotao sam uzeo

http://www.sukom.co.rs/proizvodi/?page_id=1854

ima i tabela sa toplotnom moci slame prikazana pa pogledajte
 
Možda zavisi do odžaka, moj je šidel fi 200 na 7m, i ako je nabijena bala dimi u tri..., a negreje ništa.
Po kilaži potrošimo skoro isto slame :ppozdrav:.
 
Stim da ja grejem 200 kvadrata unutrasnjih dimenzija prostorija , bale mi ne dime , i moj odzak je sidel fi200 isto 7m , ali kotao ima ugradjen ventilator( vestacku promaju) tako da imam veci dotok kiseonika pa mi dobro i gore i vece iskoriscenje ima

trosio bih mnogo manje bala da je suva soja, kad ugasim ventilator na kotlu bala nece ni da gori samo dimi koliko je vlazna i bude mi vise pepela, kad je ventilator upaljen ne dimi i mnogo manje pepela ima
 
I ja sam računao unutrašnji prostor, ali tanji zidovi od bloka bez izolacije...
Ja nemam ventilator, i zato mi dimi sa nabijenim, ili mokrim balama, a verujem da kod tebe taj problem rešava ventilator. Koliko sam razumeo, kod tebe ventilator izvlači gasove u dimnjak, pa zato i nedimi.

- - - - - - - - - -

Da li imaš i turbulatore unutar peći?
 
Ti ventilatori su dobra stvar.
Pre nekoliko godina je član Tine iz Slovenije postavio linkove od njihovih kotlova za biomasu. Tamo je država subvencionisala kupovinu jer su energetski efikasni... Imaju elektroniku koja upravlja klapnama od vazduha i ventilatorima. Imaju čak i lambda sondu i senzore temperature dima. Imaju veliko iskorišćenje i malo dima...
Jedini je problem bila cena koja je za nas astronomska, valjda 4000-5000 evra.
Obradovalo me je što se sad i kod nas pravi tako nešto po pristupačnoj ceni.
 
Ja isto imam problem sa vlažnim (baliram isključivo suvu slamu pa tu prvenstveno mislim na one bale iz prvog reda kamare koje su na zemlji), ali i sa suvim a dobro zbijenim balama. Prosto krene da gori spoljni deo bale i posle se ugasi, dimi belim dimom i ne greje. Onda takvu balu samo malo pročačkam i ona opet plane i posle dobro izgori. To je zbog lošijeg odžaka koji imam (drug ima preteran odžak i kod njega i te donje bale izgoru bez problema).

Zbog tog problema sam mislio da ugradim mali ventilator na klapnu da ubacuje vazduh u peć, ali me je majstor koji mi je radio grejanje odgovorio od toga jer bih time navodno nabijao pritisak u peći što po njegovim rečima nije dobro.

Da li neko ko ima te ventilatore može da objasni gde se oni nalaze i da li imaju problema sa tim povećanjem pritiska u ložištu?
 
Ventilator se nalaza na zadnjoj strani kotla, on izvlaci dim i upumpava u dimnjak,

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena od urednika:
Neko napisa da sa kondenzacionim kotlovima ima ustedu od 30%. E sad, proizvodjaci tih kotlova tvrde da je usteda 8-9%. To mi bas nije jasno. Ako je iskoristenost obicnih kotlova oko 80% kako vi mozete ustedeti tih 30%. Da li ti proizvodjaci ne znaju da su im kotlovi toliko efikasni ili sta je tu u pitanju? :sta:
 
Nazad
Vrh