Gajenje voca u plasteniku

pronasao sam informacije o trecem plasteniku sa tresnjom u evropi. ima ga drazen ciric iz hrvatske ,pola hektara .sad ocekuje rod od 8000kg.prodao je u zagrebu po 120 kuna(16evra).englezi mu traze 80 tona da isporucuje u martu mesecu.kaze da od pocetka grejanja treba 40 dana do berbe.otkupna cena u engleskoj 20-25 funti,u rusiji 30-35 evra.najavila mu se delegacija iz crne gore da dodje u obilazak ,zainteresovani da nauce. nemoj da se nama dogodi da u bogom danu srbiju za vocarstvo pocne uvoz voca iz susednih drzava.razmislite da li buducnost u organskoj ili plastenickoj proizvodnji voca?za dva kila tresnje kupi metar drva,znaci dzabe grejanje.8000kg x 16 evra = 128 000 evra na pola hektara plastenika
 
Poslednja izmena:
da li to kosta toliko?treba ti konstrukcija(vece drvo za stubove,plasticne cevi),nailon,bubnjare,ventilatori(sira cev za dovod svezeg vazduha do bubnjare),termoprekidac,cevi za vodu,spirala cevi kroz bubnjaru gde se voda zagreva.koliko to kosta za deset ari zemlje?za 700 000 evra ces da kupis 15 stanova u beogradu x 300 evra kirije x 12 meseci = 54 000 evra godisnje. mislis da govori istinu o ulaganju u plastenik? gladan je rada ?
 
pocelo je i u tvom beogradu. grad beograd sa 50 posto subvencionise naprednu proizvodnju voca i povrca u plasteniku. potrazite i ovaj sajt pa postavite ko ume.malopre sam gledao i citao ovo
 
To je info iz teksta ali mi deluje prenaduvano, pitanje je samo kakav se sistem za grejanje koristi (grejna tela) i da li ide standardna folija ili neka spec., sve ostalo nije problem ni izračunati ni napraviti.
 
drva u kolica pa kroz plastenik od bubnjare do bubnjare. pet godina tako pa kupis napredno grejanje,automatsko provetravanje,merenje vlaznosti
 
drugi sajt sam citao,ali to je to sto si postavio,mada je na sajtu koji sam ja gledao pisalo i za plastenicko gajenje voca
 
Poslednja izmena:
Лука,нисмо ми неуки и невични, проблем је друге природе.И у Сбији и у Босни и у Монтенегро знање неће нико да плати,ако
може џабе и још да се доплати.За сваку врсту посла мора да постоји довољна количина пара.Заборавите буразерску државу
јефтиније је.
Ово није полемика.
 
morala bi dupla folija,pa u taj sendvic ubacujes dotrajao a topao vazduh iz plastenika,stedis na grejanju
 
Razumem vaše pobude za zaradom i većom cenom rada itd ali ne mogu da ne izreagujem na nebulozu trošenja resursa zarad što neprirodnije hrane. Samo da bi se nešto jelo kada mu vreme nije, troše se silni resursi rad i na kraju plaća višestruko proizvod koji nit ima kvalitet, niti ima ijednog valjanog razloga zašto bi se jeo pre vremena. Da se razumemo ne mislim to samo za ovu temu voća nego uopšte ta plastenička trka za što ranijim povrćem.
To se prihvata kao nešto normalno ali mislim da se neko ranije pozabavio izvrtanjem teza i proglasio prihvatljivim i "uspešnim" takav načina rada koji je višestruko štetan i nepoželjan. Ne mislim da mi možemo nešto bitno da uradimo po tom pitanju, to je više stvar obrazovanja, odvajanja čoveka od prirode i procesa u prirodi.
Samo sam tolko hteo da "otrujem" temu jer valja ponekad i bazično razmisliti o postupcima koji imaju dalekosežne posledice. Izvinjavam se :)
 
Nisu te cifre mnogo naduvane, naime moje mišljenje je da u ovakvom načinu proizvodnje nema mjesta eksperimentisanju što se tiče tehnologije. Isto tako, kad se krene u to, površina je vrlo bitna, jer i za samo 1 stablo treba da se primjeni sva tehnologija. Bilo koji faktor izbaciti kao suvišan ili ga posmatrati kao beznačajan vodi u katastrofu i bankrot (pod tim se opet vraćam na zaštitu protiv bolesti), a proizvodnja pod kontrolisanim uslovima znači borbu 24h dnevno, uz to da ko bi to radio morao bi se skroz posvetiti tome i imati nadprosječno znanje.

I još jednom ponavljam, koliko sam vidio iz tekstova i slika, nije to običan plastenik niti su aparati koji kontrolišu atmosferu u njemu obični. Radi se o velikoj površini a takođe i visini. Ako je 3. u Evropi, treba se dobro zapitati zašto je tako.
 
Ma ima tu svašta-nešto, što kažete monilija u takvim uslovima razbija, mora da postoji i neki sistem za smanjivanje vlažnosti u vazduhu ako je uopšte izvodljivo jer je evaporacija velika.

Dži, slažem se, za sve su krivi dušmani što za kilo trešanja plaćaju 30 evra!:osmeh:(sprdnja)
 
pita li se berluskoni kad pravi orgije sa maloletnicama,sarkozi kad se razvodi,klinton kad orgija sa sluzbenicom,obama kad naocigled sveta pravi gadafija diktatorom a hoce naftu,ko je ubio princezu dajanu,ko je namerno pogresno naveo avion poljskog precednika pa je poginuo...sta mene briga sta je korektno ili zdravo?ja cu za mene proizvesti zdravo,ko nece ili voli tresnju u aprilu neka plati. eto nam nacin da im vratimo za nevolje koje su nam pravili,nasi saveznici. a i ne vidim sta je tu otrovno,ili nije mu vreme,pre vidim srpski nerad. kako je lepo zuta banana ,pomorandza sija,limun- ko kupuje ovo ,koliko ste pojeli. pomozite oko problema uzgajanja,ne opstruisite
 
ali ne mogu da ne izreagujem
E bas me odusevljavaju ovakvi izrazi kao sto je "izreagujem" pa ne mogu da ne "izreagujem" na njega. I to posebno kad ga koristi neko ko se zalaze za autohtono, tradicionalno, izvorno. Verujem da takvi u svom vokabularu imaju i drugi takodje vrlo sipmatican izraz odraditi, jer oni naravno sve zasnivaju na obrazovanju jer je "to je više stvar obrazovanja" rekose.
Samo, zivo me zanima gde se stice to obrazovanje, i znaci li to da povrce i voce u kontrolisanim uslovima proizvode i koriste ga iskljucivo neobrazovani?

Zaista je korektno svoje afinitete zvati svojim afinitetima i nikako drugacije, a ne druge i drugacije smatrati manje vrednim i manje obrazovanim. Dakle zalazite se za kakav god nacin proizvodnje ali nemojte sebe samo zbog toga sto se za to zalazete smatrati obrazovanim nasuprot onih drugih koje time proglasavate neobrazovanim. Nemojte sebi simpaticne nacine nazivati zrdavim, boljim, kvalitetnim jer tako one druge oznacavate kao bolesne lose nekvalitetne.

A da li proizvodnja tresnje u plasteniku mora da bude skupa?
skuplja od klasicnog nacina sigurno da, ali sve pa i to se moze donekle improvizovati pa tako sigurno nije neophodna oprema za merenje vlaznosti vazduha, prisustvo patogenih mikroorganizama i ostalog u nekom improvizovanom mini plasteniku tresanja.
Ako neko ima jeftin izvor toplotne energije (jeftina drva npr) i nacin da tom energijom zagreje prostor u kom se nalaze tresnje biologija tresanja ce reagovati na to dovodjenje toplote i vegetacija ce krenuti.
Naravno, za ovo su neophodni i drugi uslovi a jedan od njih sam vec pomenuo a to je ta ukupna neophopdna suma niskih temperatura i verujem da te bi tersnje morale u odredjenom periodu da budu izlozene tim niskim temperaturama, mozda otkrivanje ili otvaranje tog improvizovanog plastenika jer je ovo takodje neophodan bioloski uslov za kretanje vegetacije.
Tako da verujem da se na nekom manjem prostoru sa nekim manjim brojem stabala moze pokusati sa ovim bez enormno velikih ulaganja kao sto su cifre koje se pominju od stotina hiljada necega.
 
ajmo srbi,pa setite se da nema boljeg alata od cekica-srpskog kljuca. improvizujmo kao sto rece ironmen.kad krene toplije vreme skidamo foliju i do januara -februara tresnja je na otvorenom.probajmo sa manjim brojem tresanja,vec u drugoj,trecoj godini od sadnje videcemo da li je ovo izvodljivo.znaci mala ce tresnja biti pa ne treba visok plastenik.a za prodajnu cenu tresnje mislim da je prenaduvana.neka bude 5 evra za kg pa se isplati
 
zna li neko gde najblize kraljevu imam da kupim tresnju na onoj podlozi gizela?kazu da tresnja na toj podlozi raste 2,5 do 3 merta visine?
 
zna li neko gde najblize kraljevu imam da kupim tresnju na onoj podlozi gizela?kazu da tresnja na toj podlozi raste 2,5 do 3 merta visine?

Pitaj Taleta, ima on sigurno :)

Moze se naci tresnja na gizeli relativno lako.
Okreni par rasadnicara i pokusaj da procenis koji je iskren
Srecno :)
 
Nazad
Vrh