Gajenje voca u plasteniku

@vocar,naravno da zelim da se ukazuje na probleme. moja razmisljanja su trenutno koliko mi metara drva treba da grejem plastenik npr 10m x 6m sirine x 5m visine,dva do dva i po meseca ,dok ne otopli. @ironmene,ukapirao sam te za zamenu zemljista,zato nisam komentarisao. po aremanevoj prici i muziku treba da im pustam.ali vocar je uleteo i nije bio u toku pa je pomislio da si mi predlozio
 
@luka kv, samo ti želim reći da sa veelikom rezervom uzimaš bilo čija tumačenja. Svaka greška u startu bilo koje proizvodnje, pa i sadnje voća žive koliko i sam voćnjak.
 
E evo ti jedan konkretan predlog za razmisljanje.
Ako se vec upustas u sve to, ono u sta sam prilicno siguran je da ti je visina od 5 m previsoka. Moze se sve to drzati rezidbom na manjoj visini cak i na sejancu a ne verujem da ces na toj podlozi krenuti u eksperiment.
 
sto manja visina,to bolje,usteda na grejanju. ja sam mislio da trazim gizelu,npr 40 tak sadnica za pocetak. ali ako mislis da moze jeftinija varijanta,jos bolje. jedino sam oko podloge spreman da platim,ostalo otpad varijante
 
da ne pricam bez veze, sve sto sam napisao i video sam svojim ocima
ima u drugoj temi slika tresnje u oglednom plasteniku na fakultetu u Isparti (Turska)

http://poljoinfo.com/showthread.php?309-TREŠNJA-U-PLASTENIKU&


Drvena konstrukcija ima male sanse da prezivi sneg, visina od 5 metara je odgovarajuca (u vrhu konstrukcije), to mu dodje 2.5-3 visina stranice (mora i neka kosina da bude da spada sneg)
Imas na instututu u cacku gizelu 5 vac par godina u ogledima pa zovni i proveri kako su zadovoljni sa njom, za sljivu ne znam kako se gaju u zatvorenom prostoru.
Kupi knjigu Tresnja i visnja (Dragan Milatovic i ostali, Bg fakultet) pa procitaj malo o gajenju, ima dosta korisnih informacija

@lukakv ako te nesto kontretno zanima postavi konkretno pitanje i pokusacu da ti posaljem konkretan odgovor sa slikom (mada i dalje mislim da se to ne isplati)

U krajnjem slucaju imas u blizini bolonje (italija) savetovanje o tresnji 07-09. 06.2011 pa sednes u kola i odes
 
@aremane,zanima me koju bi ti vocku sadio kad bi odlucio da se bavis ovim i zasto bas ta vocka? temu sam vec gledao,osim pomena nema nista konkretno u ovoj temi sto si postavio.izdrzace konstrukcija ako se lepo napravi,plus moze da se ojaca nekim betonskim stubom.skoknucu do cacka kad nadjem vremena,hvala na informaciji.
 
kruska (vilijama i fetelova), kajsija, sljiva (ne stenley), dunja, razlog: sto ne prodas za konzum ide u rakiju.

neke kasne nektarine, eventualno konzumna visnja.

Moze eventualno tresnja ali ne gizela 5 (neka bujnija na nivou 70% standardne bujnosti)
minimum 2 HA iste sorte, gusta sadnja, sa mrezom (ako ikako moze) i traziti opciju za cuvanje u hladnjaci
Ako sam proizvodis sadnice moze da se prodje sa 2.000 pa na vise evra zavisi od sorte i gustine + spalir i zica (za protivgradnu, jebiga, min. 10.000 x 2), + rad, + mehanizacija, + analize, + navodnjavanje, + djubrivo, + itd.

Ovo je odokativna racunica,
nije moj deo posla da radim proracune za podizanje vocnjaka, imaju ljudi koji se time bave i dobijas projekat sa cenama (za koje pare ne znam)

Ako to ne mogu isao bi na plastenicku proizvodnju povrca, zelena salata, zacinsko bilje, boranija, tikvice, uopste neki zelenisi i kabasta hrana nikako paradajz, paprika, krastavac.

Ovo vazi za beogradsko trziste, nije ista situaciju u drugim gradovima sto se tice prodaje robe
 
i onda idem na temu "kolika ce biti cena sljive ,tresnje,kajsije itd ove godine ?pa onda rusi placaju ovoliko ,pa mamu im rusku itd..pare klepa onaj koji ima robu ili je malobrojni majstor.bolje je podici plastenik,potplatiti sumara da ti da deset traktora drva a platis dve hiljade dinara, sumaru 50 evra i lozi dva tri meseca.deset traktora drva je 30 kubika a platis 100 evra +nafta i rad. u beogradu mozda ima laksih para ali kod nas nema.i u turistickom centru kopaonik je beograd ,mi smo robovi za 200 evra.ovo za kopaonik ti kazem da bi svatio da i to sto imamo drugi naplacuje.mi idemo na recku u prodavnicu ,zakoljemo svinju i ispecemo rakiju-to nam je sva radost i uzivanje.bar drva imamo,pa ako beograd nema da plati neko voce po 12-15 evra,ima madjarska,austrija itd
 
Ako je drva u izobilju, ja bih razmislio o nekoj savremenijoj sušari (ne direktnoj) pa išao na tehnologiju sušenja. Jeftinije kupovao svjež proizvod, a trgovao tokom čitave godine. Mnogo lakše od plastenika i proizvodnje, a interesovanje za sušeno voće je ogromno i deficitarna je roba, berem ovdje kod nas.
 
@ luka kv
Mogu li da se umešam, zainteresovala me je tema. Naime, 96. god. sam sticajem okolnosti počeo početkom februara da radim u jednom plasteniku na 4 ha, u okolini Ženeve. Plastenik je gajio ruže. Znam da ruže i voće nemaju ama baš nikakve veze, ali problem grejanja, moj gazda je rešio mini parnom lokomotivom, stacioniranoj unutar plastenika. Plastika je bila deblja (ohoho) i tvrđa, nego što su sada bilo koje kod nas.
Lokomotiva je radila pomoću drva na paru, koja je distribuirana kroz zemlju. Toplota zemljišta (oko 0,5 m u širinu) je bila na zavidnom nivou. Koliko je ta toplota sezala u dubinu nije mi poznato.
Uglavnom, on je izbacao ruže sigurno mesec dana i više pre nego bilo ko drugi. Isplativost neznam, znam da ih je (ruže) distribuirao sve do Berna.
 
TAKVE CEKAM ZUPA100!!! daj nam covace neke upute kako se to odvijalo,pokusaj da pozoves tog kod koga si radio i saznas koju je razliku u zaradi uspevao da ostvari
 
Ako je drva u izobilju, ja bih razmislio o nekoj savremenijoj sušari (ne direktnoj) pa išao na tehnologiju sušenja. Jeftinije kupovao svjež proizvod, a trgovao tokom čitave godine. Mnogo lakše od plastenika i proizvodnje, a interesovanje za sušeno voće je ogromno i deficitarna je roba, berem ovdje kod nas.
joj vocar druze,ti si bas uporan .pa kad imas rod u isto vreme to moze svako da osusi i napravi improvizovanu susaru.imas cenu ako imas proizvod pre svih,a ne da ti neko dodje i zeza te koliko ce da ti da
 
@ luka kv
Sve što sam pouzdano znao, napisao sam ti u prethodnom postu. Tu gde sam radio, zadržao sam se vrlo kratko, nekih 2. 2,5 meseci. Tu su radili dva Španca, koji nisu trpeli konkurenciju, pa sam izleteo za tili čas. Pošto sam radio *na crno*, gazda je morao da me otpusti, jer su Španci pretili da će da me prijave u policiju.
Moja namera je bila da ti, što kaže naš narod *tutnem muvu pod rep*, da te zainteresujem da tvoja razmišljanja idu u pravilnom pravcu. E sad, koren ruže ide mnogo pliće, nego što bi išao koren voćke, pa makar bila i kržljava podloga. To je osnov za razmišljanje, kako zagrejati zemljište.
Znam samo da je nad zemljom bilo jako toplo, i velika vlažnost vazduha. Pamtim samo da nam je predstavljalo problem to što su stalno padale kapljice vode sa krova plastike. Rekoh ti da je plastika bila podosta debela, armirana, ali ne toliko da bi svetlost sasvim normalno prodirala kroz nju.
Kontakta sa tim gazdom nemam, nisam nikako ni imao, zbog načina na koji sam izašao odatle (hoću da kažem da sam povređen izašao, a gazda je osećao verovatno grižu savesti, jer sam radio sve što mi je rekao). Napominjem da je to bio i početak mog rada u CH, francuski mi je bio očajan... :ppozdrav:
 
hvala druze. sad ironmene ukljuci mozak i pokusaj da provalis zasto se zagreva zemlja.pokusaj da nam objasnis
 
u jednom beogradskom marketu cena tresanja je 4389 dinara.jutros sam gledao na jutarnjem programu rts-a. na pitanje novinara da li ima kupaca-kazu da ima )))

---------- Poruka napisana 25-12-11 u 13:49 ---------- Prethodna poruka je 23-12-11 at 06:23 ----------

zanima me koliko cenite da se ugradjuje market u cenu + pdv, a koliko bi bilo placeno proizvodjacu ?
 
Nazad
Vrh