Gajenje pataka - saveti

Najlakše po glasu. Patka ima karakterističan glas kva kva. Patak samo nešto kao pišti. Patak ima na repu i jedu zavrnutu peruškicu.
 
Pozdrav Vlade ja sam ove godine dosao do 3 jedinke Ruanskih pataka razlicitih linija.Njih je u pravoj formi po standardu gotovo nemoguce naci kod nas. Ruanke postoje u dva tipa,tezi takoz.fonse i laksi kler nesto svetlije boje. Pravog fonse ruanca sa vazdusnom kesom koja od grudi do zadnjeg dela pada i vuce se do zemlje nema kod nas ukrstan je sa domacim patkama iste boje jer nije bilo nove krvi. Kod nas svaku vecu patku u boji divlje gluvare zovu ruanska samo da je krupna. Znam dva odgajivaca ruanskih ako te interesuje poslacu ti kontakt tel.
 
Na internetu sam pročitao da se hibrid pataka Cherry valley organizovano gaji u Valjevu, pa ako neko može da mi da kontakt telefon ili adresu. Takođe ako je neko imao iskustva u gajenju istih da napiše par rečenica, pošto se na netu mogu naći samo opšti podatci. Najviše me zanima da li se dalje mogu reprodukovati, pošto sam čitao oprečne komentare, ili bi ipak bilo bolje uzeti Pekinšku patku koja je takođe korišćena u ukrštanju i dobijanju hibrida Cherry valley.
 
Ja sam ove godine kupio Čeri veli na pijaci na Ubu, svakog petka je pijačni dan. Žena koja prodaje je iz Koceljeve i rekla mi je da je subotom u Obrenovcu. Za ovu godinu je kasno jer mislim da više nema pačića.
 
Hvala ljudi, nemam nikakvo iskustvo sa plovećom živinom pa zato pitam. Što se tiče reprodukcije nije mi problem ako neće da sede na jajima, imam ja 2 inkubatora , već sam na jednom sličnom sajtu pročitao i ovaj komentar, pa sam pitao zbog ovog podvučenog:

"Cherry Valley je naziv za Englesku linijsku hibridnu patku i znači da imaš hibridne patke..... ima jedna linija a po prirastu i mesnatosti za brojlerski tov je najbolja PL2.. sa 7 tjedana (49 dana) tova dostiže masu oko 3 kg a troši oko 2,6-2,8 kg hrane za kg prirasta.. možeš ih razmnožavati ako je prva ruka ili prva tovna reprodukcija a ako se druge izležene paćiće (unuke) kad odrastu razmnožava opada prirast i dolazi do raslojavanja i jedni paćići su veliki a jedni jako mali .. tu također dolazi do pojedinaćne pojave letalnih (smrtnih) gena pa jedan dio paćića ugiba iznenada prije spolne zrelosti pa ne treba ovu drugu ruku ili drugu generaciju razmnožavati."

Drugi komentar:

" Hibrid Cherry Valley stvoren je u Engleskoj, ukrštanjem više rasa pataka. Ime je dobio prema istoimenoj dolini gde se i danas gaji.Postoji više tipova ove patke – PL2,PM2, PS1, PS2 i drugi. Svaki ovaj tipkarakterišu određena proizvodna svojstva.Tip PL2 ima najbolja kombinovana svojstva. Mužjaci dostižu do 5 kg, a ženke do 3 kg. Pačići su veoma pogodni za brojlerski tov, pošto u starosti od 7 nedelja dostižu težinu od 3 kg. Ženke su dobre nosilje, tako za 10 meseci proizvodnjesnesu oko 180 komada jaja, a dobre nosilje i znatno više.Zbog dobrih karakteristika ovaj hibridje rasprostrtanjen u celom svetu.
Kod nas je organizovana proizvodnja ovog hibrida u Zrenjaninu i Valjevu "

Pa sam zato i zamolio da ako ima neko ko ih duže vreme gaji da napiše svoja iskustva, a pačiće sam hteo da kupim da probam da oformim manje jato sa sledeću godinu...
Pozdrav
 
Ja sam ih ove godine držao prvi put, tako da nije neko iskustvo samo zapažanja.
Ako nemaju puno čiste vode za kupanje i piće nisu zadovoljne i slabije jedu. Ja sam imao jezerce od par kubika koje je šest pataka prljalo za nedelju dana a kada su poodrasle voda nije valjala već za nekoliko dana, Inače "pačja voda" je odlična za zalivanje bašte tako da mi je to odgovaralo. Kada sam im pred kraj ispraznio bazen skoro da su prestale da jedu.
 
pozdrav ludi ja sam stavio ruanke i pekinške u tov s, pilići na kraj su imale po 2,800kg , nevidim raslojavanje , kod pekinške krv nije zamenjena 10g , iduću godinu sve to izvodim zbog meso i jaja,travu metev eto dzaba organska hrana pozdrav.
 
pozdrav!imam ja kajuga patke i jako su dobre nosilje i veoma su atraktivne zbog svoje boje!



 
postavicu slike dok skontam kako se postavljaju na forum.
kajuga patke kao rasa su veoma atraktivne zbog boje,mada imaju i jako dobre proizvodne osobine,solidne su nosilje i tjelesna masa im se krece od 2-3 kg.imaju izrazen instikt za lezenjem te su vrlo dobre majke.kod nas ih ima veoma malo,odnosno,prije nekoliko godina privatna farma zivine iz novog sada je uvezla nekoliko maticnih jata od oko 10 rasa pataka kombinovanih proizvodnih osobina i te se godine moglo doci do vrlo kvalitetnih primjeraka pataka koje kod nas do tad skoro da i nisu nikad uvozene.medju tim rasama bile su i kajuga patke,cije potomke ja trenutno imam.
 
Poslednja izmena od urednika:
hvala vam nemanja na savjetu i preporuci kako da objavim slike..postavicu slike i pataka i gusaka :)

- - - - - - - - - -

kbqas3.jpg


- - - - - - - - - -

emdenske i landske guske

- - - - - - - - - -

http://i46.tinypic.com/2uggrux.jpg

- - - - - - - - - -

2uggrux.jpg


- - - - - - - - - -

2s9d8qw.jpg
 
hvala.da,imam ruanke i evo slike od njih.nalazim se u republici srpskoj blizu banja luke
16lk7wg.jpg


- - - - - - - - - -

258z87o.jpg


- - - - - - - - - -

ruanske i kajuga
1z53w9c.jpg
 
Nazad
Vrh