Fungicidi u strnim žitaricama

Ja sam morao pred kišu jer je i tako na nekim parcelama bilo povuci potegni zbog blata!Šta je tek sada tamo Bog sveti zna.
 
I ja isto tako… a zastitar pred penzijom mi rece trebalo bi da procveta…
Mi smo pričali sa par zaštitara i koliko sam primetio nisu ni oni baš najsigurniji šta tačno treba raditi. Jedan viče da se sačeka cvetanje, drugi viče čim pusti klas prskaj, u ekstremnim slučajevima (ako je jak napad bolesti) čak iako nije klasalo sto posto (klasalo preko 50%) prskaj. Ja sam sačekao da klasa skroz i oprskao sve, nisam čekao cvetanje, nisam smeo da se kockam da se okiša pa da promašim zaštitu klasa jer mi je rana sorta pšenice (Avenue). Ostala mi jedna parcela od 7kj na čekanju, to je Solveig, on sad klasava, taman do petka kako javljaju da će stati kiša će i on klasati i u subotu il nedelju ga oprskam i fajront.
 
Planiram u nedelju da prskam pšenicu, ako vreme dozvoli. Taman da se u petak i subotu malo zemlja ocedi i da se može ući u njive. Biće problem gde ima dolja i gde je vlažnije ali za utorak ponovo najavljene nove padavine pa se mora uraditi posao zaštite. Sad, koliko je počeo da cveta Sofru, nisam ga obilazio ovih dana,a šta mi i vredi kad je blato u njivama. Može on da cveta kad hoće i koliko hoće, u njivu se može kad vreme dozvoli, znači nije do mene. Pylon plus spreman, uz neki insekticid, pa kako mu bude. Ne pita ni pšenica kako je meni...
 
Caramba.jpg
 
Lucky, ne otvara se ništa.
Evo šta sam ja našao (bajato ali verovatno tačno) najbolji rezultati postižu se kada se vrše dva tretiranja i to u vlatanju i u cvatnji i to nekim od slijedećih aktivnih tvari: tebukonazol, epoksikonazol, azoksistrobin (podatci iz istraživanja 2004., 2005., 2006.).
---------------------------------
Sad se vidi.
 
Poslednja izmena:
To nije tacno, Piraklostrobin ti je jedan od najefikasnijih za sprecavanje fuzarioze.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Evo kolega, da ne ispadne da pričam napamet. Na obe slike sam zaokružio strobilurine i u koloni za fuzarijum (Ear blight, Head scab) stoji ili - ili NL, što znači da nije predviđen za tu namenu. Daleko od toga je piraklostrobin loš fungicid za pšenicu, ali je namenje za suzbijanje rđe.
Fungicides-efficacy-2.png
Fungicides-efficacy-1.png
 
Poslednja izmena:
Lucky, ne otvara se ništa.
Evo šta sam ja našao (bajato ali verovatno tačno) najbolji rezultati postižu se kada se vrše dva tretiranja i to u vlatanju i u cvatnji i to nekim od slijedećih aktivnih tvari: tebukonazol, epoksikonazol, azoksistrobin (podatci iz istraživanja 2004., 2005., 2006.).
[/URL]
---------------------------------
Sad se vidi.
Ovde postoji problem u terminologiji. Vlatanje je početak rasta stabljike pšenice a klasanje je pojava klasa na pšenici.
 
Nisam ni obraćao pažnju, ali znam da kad negde i pročitam vlatanje pomislim na klasanje.. Vrv ću se negde za.ebati ali navika je čudo.
 
Ima da odštampam ove tabele.... Hvala još jednom!
E samo još jedno pitanje.
Koliko vremena, nakon prskanja, je poželjno da ne padne kiša? Odnosno koliko treba vremena da se usvoji preparat a da se ne smanji efekat?
 
[mention]lucky [/mention] Ne pisem ni ja napamet, neka radi ko kako voli, nisam emotivno vezan za Piraklostrobin, ali znam sta radi. Imate brdo tekstova o njegovom delovanju gde su izvodjeni razni testovi u razlicitim dozama i sa razlicitim kontrolama. Tabelama verujem koliko i prodavcima hemije. Ove godine na terenu preparati koji su bili u kombinaciji sa Piraklostrobinom su dosada sacuvali psenicu, ostatak jako mrsavo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja sam spremio Revycare i verovatno za vikend prskam. Pa kako bude. Da li će biti kasno videću kasnije kad bude klas zadebljao. Kažu da ovaj preparat ima i kurativno (leči) dejstvo.
 
Prosaro je dobar. Možeš da ga zameniš sa Pylon Plus + Buzz ultra tako da ideš 125g tebukonazola i 125g protiokonazola po hektaru. To bi bilo 165g/Ha Buzz ultra (ako je sa 750g/Kg tebukonazola) + 0.8l/Ha Pylona Plus. Ili nešto od originala:
Elatus Era
Prosaro
Revycare
Caramba
Cello
Delaro
Ascra xpro
Samo da te ispravim: Buzz ultra tj tebukonazol+ Pilon tj protiokonazol!...Pilon plus u sebi ima 3 aktivne materije.
 
Nazad
Vrh