Francuska alpina

Novina ljudi napokon :),dvoje prelijepih jarica okozila moja Lana, uskoro slike.. Hoce li oni sami sisati ili je potrebno pomagati,ispod Lane vime pravo veliko,jel potrebno izmuzati?
 
Evo mojih jarica ovde nisu imali punih mesec dana :)


200ecd3.jpg



2ujjg55.jpg



1tlijn.jpg


Evo i slika vimena koje je sve vece i vece :osmeh: :ppozdrav:

2zj9bfd.jpg
 
Moze odgovor na moje pitanje? hitno mi je, nikad se do sada nisam susretao s jarenjem koze,ne vidim da mali sisaju ,a i ima vimena pod kozom...
 
Novina ljudi napokon :),dvoje prelijepih jarica okozila moja Lana, uskoro slike.. Hoce li oni sami sisati ili je potrebno pomagati,ispod Lane vime pravo veliko,jel potrebno izmuzati? ovako glasi pitanje?
 
Novina ljudi napokon :),dvoje prelijepih jarica okozila moja Lana, uskoro slike.. Hoce li oni sami sisati ili je potrebno pomagati,ispod Lane vime pravo veliko,jel potrebno izmuzati? ovako glasi pitanje?
Ако јарићи не почну сами да сисају мораш им помоћи,то јест,мораш им придржавати и усмеравати виме док не крену сами да сисају.По потреби можеш и мало да им умузеш у губицу а после ће они сами.Битно је да у два сата након јарења посисају киолострум који их штити од инфекција и других болести.Поздрав и срећно!

- - - - - - - - - -

Ако јарићи не почну сами да сисају мораш им помоћи,то јест,мораш им придржавати и усмеравати виме док не крену сами да сисају.По потреби можеш и мало да им умузеш у губицу а после ће они сами.Битно је да у два сата након јарења посисају киолострум који их штити од инфекција и других болести.Поздрав и срећно!
Ех! да Нека су ти на корист!!!
 
Sisali su vec,valjda su posisali kolosturm :),hvala,nadam se da hoce... Je li moram kozu izmusti? ima veliko vime?
 
Sisali su vec,valjda su posisali kolosturm :),hvala,nadam se da hoce... Je li moram kozu izmusti? ima veliko vime?
moj ti je savet da je izmuzes. da ne bi doslo do upale vimena. izmuzi ali ostavi vrlo malo. za jednu solju bele kafe neka ostane u vimenu da imaju da sisaju odmah ako hoce. a ona ce odmah da sprema drugo mleko. i ako opet nalije mnogo ti o5 izmuzi. :)
i ako moze slike koje si obecao bilo bi lepo. :D
 
Da Rajko extra sam prosao sa kozom i plus dobio od nje 2 zenska jareta extra kvaliteta tako da sam i ja prezadovoljan,koza na samo na senu i travi ima vise od 3l mleka e sad kad joj uzmem granule trebala bi da se poveca kolicina mleka.....ali nazalost izgleda da cu morati jedno jare da prodam zato sto nemam mesta za 3 koze :)

- - - - - - - - - -

Evo da ubacim jos koju sliku posto od ovih odgajivaca nema nista :)



243s3tk.jpg



2znv293.jpg



j97tp0.jpg
 
Pozdrav svima,evo i ja bih da se pridruzim ovoj temi.Dogovorio sam se sa jednim covekom na nevidjeno,da kupim dva jareta od po 10-ak kg i jednu kozu,alpino rase,za 100 eura.
Posto sam potpuni amater,mozete li mi reci sta da gledam i gde da obratim paznju prilikom kupovine,jer zelim da se oprobam u kozarstvu,za pocetak sa jednom kozom,a ako mi to ide od ruke sledice prosirenje.
Imam dovoljno mesta,u pitanju je vikendica sa 1 hektarom i 35 ari zemlje,vocnjaka,obora itd,sto je najvaznije sve je ogradjeno i pregradjeno.
 
Pozdrav svima,evo i ja bih da se pridruzim ovoj temi.Dogovorio sam se sa jednim covekom na nevidjeno,da kupim dva jareta od po 10-ak kg i jednu kozu,alpino rase,za 100 eura.
Posto sam potpuni amater,mozete li mi reci sta da gledam i gde da obratim paznju prilikom kupovine,jer zelim da se oprobam u kozarstvu,za pocetak sa jednom kozom,a ako mi to ide od ruke sledice prosirenje.
Imam dovoljno mesta,u pitanju je vikendica sa 1 hektarom i 35 ari zemlje,vocnjaka,obora itd,sto je najvaznije sve je ogradjeno i pregradjeno.
Поздрав ,свака куповина на невиђено носи неки ризик,нарочито куповина животиња.Као прво мораш их видети дали су здрави,као друго преконтролиши козино виме,види да ли је имала упалу вимена.Мораш да погледаш кози зубе,јер по томе се познаје сигурно колико је стара,ако је стара преко 4 година,по мени је неби требао куповати.Да ли су то јарићи од те козе,важно је јер ако нису имаћеш тешкоће када буду требали да сишу.Има ту још неких ствари које ја као почетник не бих да износим,јавиће се неко искуснији касније.Не брини ако су неухрањене,све се то може поправити,битно је да су здраве и да ти изгледају прихватљиво као раса.Надам се да сам успео да ти мало помогнем....велики поздрав и сретан почетак :)
 
Procitao sam svih 91 stranu ovog foruma.Dogovor o kupovini je postignut vezano za novac,a naravno da necu uzimati zivotinje dok ih ne pogledam,samo sto sam laik pa me zanima sta da gledam.
Sto se tice upale vimena,trebalo bi da napipam neke kvrzice ili zadebljanja ukoliko je koza imala mastitis,jel tako?A sto se tice zuba,to bih molio da mi objasnis.
Receno mi je da jarici jos uvek sisu,i da je kozi ovo trece jarenje,da je davala 2-3 litra mleka.
Hvala na pomoci
 
Nista,nisam ni otisao jer smo poplavljeni 16. maja,pa je kupovina odlozena dok se ne stabilizujem.


Жао ми је због недаће која те задесила,надам се да није било пуно штете?Желим ти брзи опоравак и да кренеш што пре са овим племенитим животињама који ће ти бити на корист!
 
Idemo dalje,u mom slucaju nije mnogo velika steta,ali ima sugradjana koji su ostali bez icega.
Hvala na lepim zeljama,a zelja za gajenjem koza me nije napustila.
 
Nasem kolegi na uscu Jadra u Drinu se utopilo oko 80 sjenickih ovaca sa jaganjcima i blixu 20 alpskih koza, covek spavao kod njih i nije mogao nista da pomogme . Spasao samo 3 jareta i 5-6 jagnjadi sto je stalo u camac sa njim kaze bilo i vise ali ostali iskocili iz camca samo to ostalo. J a cu mu dati kozu i zensko jare sam da se covek pribere i da ponova krene.
 
Nazad
Vrh