Folijarna prihrana

Da ne listam sad temu od pocetka,interesuju me vasa iskustva sa folijarnom prihranom sa UREOM?Koliko kg rastopiti po jutru i da li se isplati? :ppozdrav:
 
Pre sedam dana sam folijarno prskao 1,5h kukuruza u 11 listu sa 6 kilograma kristalona,2 litre wuxal supera i 3 kilograma ureje sve sa 330 litara vode.Danas sam išao da obiđem kukuruze negde oko pola 5 kada je pržilo najače sunce moram vam reći da bukvalno ni jedan list nije uvrnuo dok kod komšije nije bilo kukuruza koji nije uvrnuo list.Nisam mogao da verujem njiva do njive.Inače sejao sam as 72
 
Danas slikano.Moja visina je 190cm kako bi imali predstavu o visini kukuruza.Seme DKC 5783.
Tretirano seme Ekobosterom 1 i dva tretmana Ekobosterom 2
2mfxflg.jpg

Tretirano seme Ekobosterom1 i jednom Ekobosterom2
288s5ti.jpg

Tretirano samo seme Ekobosterom1
f2j5ft.jpg
 
Ja juce zavrsio prihranu kukuruza sa 300kg/he kan-a 27%, kukuruz je visok oko 180-190-cm na parcelama koje su dobile prirodni stajnjak,a na parcelama bez stajnjaka pola metra manji, na sve parcele bacio 200kg-he uree i 300kg-NPK 15-15-15 zajedno sa sjetvom u redove
 
Sve slike su sa iste parcele od 1,5ha.Nju sam podelio i radio ogled.Setva je 7.4. ,a hibrid je kao što rekoh DKC 5783.Svi mi znamo da se bez primene " belih" đubriva ne može ali ipak treba uzeti u obzir i tečna.Efekti su više nego vidljivi i to pogotovo u onom delu njive gde su stresni uslovi(dolje-vodoleži).
Tretman se radi sa 1l/ha a cena mislim da je oko 840 din/l.
Da ne bi ispalo da radim neku reklamu za Ekoboster(mada tako i jeste) reći ću Vam još da sam mnogo zadovoljniji sa Fitofert folijarnim liquid đubrivima.Kod njih je taj momentalni efekat na usev mnogo izraženiji i jači.Čak mi se i primena kristalona Special u dozi od 4kg/ha x 2 tretmana mnogo jače pokazala neko Ekoboster.
 
Prof. dr Vladimir Vukadinović navodi u svojoj knjizi "Ishrana bilja" sledeće: Kada je folijarna primjena bolja?
•Kada je transport Ca iz korijena limitiran (nizak pH, suša) folijarna primjena Ca rješava problem kvalitete i i čuvanja plodova.
Kada je problem usvajanja hraniva iz tla ograničen zbog niskog ili visokog pH, folijarna primjena je alternativa za nadoknadu deficita (jednog dijela hraniva).
Kad je korijen oštećen (zbijeno tlo, ležanje vode, bolest, štetnici i dr.) folijarna primjena je način spašavanja žetve.
•Usvajanja Zn zaslužuje poseban osvrt. U tlu je Zn često imobilan i stoga slabo raspoloživ (premda analiza tla može pokazivati dovoljnu količinu).
Konvecionalna gnojidba
Ako nema problema vezanih uz raspoloživost i transport hraniva iz tla u biljku, primjena hraniva preko tla je efikasnija i znatno jeftinija od folijarne primjene.

Eto toliko od mene. Povedite računa o tome. Ima jedna parcela, pšenice, tretirana Ekobusterom koju niko pokositi neće ili vrlo teško. Maime, legla je do zemlje. Kontrolišete li potrebu biljaka za azotom, primera radi, ili šacimetrijski? Naravno šacimetrijski, jednostavnije je.

Pozdrav, Gariša.
 
Pozdrav svima na forumu. Nikada nisam radio folijarnu prihranu ma bi me zanimalo par stvari. Posejao sam postrno posle graska kukuruz KWS Krabas, odlicno je niko i ide dobro. Sad je oko 6 listova i krenula je i trava pa bih prskao. Uzeo sam i jedan litar Ekoboostera 2 da probam sa folijarnom prihranom. Parcela je oko 50 ari pa sam mislio da taj liter podelim u dva dela pa da idem sa dva tretiranja, jedno sad a drugo kasnije, dok jos bude moglo da se udje u kukuruz (posto na pakovanju pise 1L/ha) Kakva su vasa iskustva sa tim i sta mi preporucujete? Razmisljao sam jos i da sada odradim prskanje protiv trave a da malo sacekam sa Ekoboosterom dok jos bude veci kukuruz zbog vece lisne povrsine, da sto vise preparata padne na list kukuruza, pa kasnije jos jednom na samoj granici ulaska u njivu. Ili da sada idem jedan tretman uz prskanje, a drugi kasnije. Sta je bolje, sta mi savetujete? Unapred hvala.
 
Stavovi su oprečni kao i iskustva sa folijarcima.Apsolutno je tačno da bez osnovnog đubrenja i ostalih tvrdih đubriva roda nema.
Ali po meni svaka primena folijarnog đubriva ima svoj pozitivan efekat.Da sam na tvom mestu ja bih išao folijarno otprilike tri puta na svakih sedam dana.Jednom uz herbicide sa rastopinom ureje(ako herbicidi to dozvoljavaju) i dva puta sa Ekobosterom 2.Naravno da je bitno da je lisna masa što veća ali ipak i tu ima neke proporcije.Manja lisna masa manje usvoji đubriva ali je i sama takva biljka manja pa joj je to za taj uzrast dovoljno za pozitivan efekat.
U svakom slučaju da smeta neće ,a da koristi(kolko-tolko) hoće.
 
dali je bolje prehraniti ovaz folijarno ?ili *mu baciti kan?2 kila po ar .?to je za kosenje.dali je vec neko to radio?
 
Nazad
Vrh