Elektronska kontrola setve

Žica koja je išla od akumulatora do EKS i kada stigne na masu ona se ugasi pa proradi i tako šta joj nisam radio.
 
Taj prekidač na njoj nije baš najkvalitetniji, probaj da ga više puta uključiš i izključiš. I ja sam imao lažnih uzbuna zbog cvikovanog kabla na raoniku, malo malo pa pišti, pa dok nisam provalio šta je, pominjao sam mu i familiju, a senzor se najbrže i najbolje čisti sa četkicom za zube, i to redovno čim neki zapišti.
Ja nisam ni nešto izlazio da proveravam sejalicu ove sezone, jer sam iztestirao skoro sve moguće zastoje (nenamerno) i zaključio da dok mi ona nejavi da nešto nije uredu nemam potrebe ni da proveravam. Imao sam čak dva puta zastoj zbog zaglavljene ljuske suncokreta između ploče i skidača na pola njive, i svaki put je kontrola odreagovala besprekorno.
Svaka preporuka za Agroelektronikinu kontrolu (na zrno), jeste da je cena dobra, jer ti delovi u njoj nekoštaju ni trećinu od prodajne cene, ali na nama svako mora da zaradi.
 
Ma ja nju držim uključenu stalno! A ona i pored tog malo radi malo ne radi.... Besprekorno mi je radila prošlu sezonu a ovu brljavi ko da nije ista. Što se tiče čišćenja senzora.... Nisam imao lažnih uzbuna i nisam morao čistiti senzore ni ove a ni prošle godine. A da bi mogla biti jeftinija mogla bi. Imam komšiju koji je mag za tu lelektriku i reko mi je koliko košta da se opravi jedna EKS samo što je čovek prezauzet toliko da ni svom ćaletu nije napravio EKS. Ustvari možda je ove godine dovršio,nisam ga pitao. Sve u svemu stvar je jako dobra jer čim nema par zrna na ploči ona javlja.
 
Sinisa i meni malo radi pa neradi. Nemam pojma sta se desava, ako saznas nesto javi. Ja sam precviko zicu od senzora sa raonikom.
 
Siniša žica što vežeš na akumulator je išla na rakovici iznad onih vrata sa leptir maticama što zatvaraju akumulator.Tu se žuljala i ogulila ,došlo do spoja i malo radi malo ne radi .Sada sam menjao žice i skinu ta vrata da se vidi akumulator do kraja setve.
Danas na početku radnog dana pukla plastika što nosi senzor ,srećom nije pokidala žicu ,pričvrstio malo izolirom i završio 13 kj.
 
Ne gledajte cenu delova za EKS agroelektronike, jer osim delova ona ima i dva PIC kontrolera koji se programiraju, tako da ona sadrzi i deo rada koji se odnosi na programiranje tih uredjaja.
Konacno, cena je povoljna s obzirom da odlicno odradjuje posao!
 
Hoću Zorane javiću šta sam rešio. Verovatno ću ih kontaktirati posle praznika jer u ponedeljak imam još nekih 10kj da dotučem pa nek mi radi eks tako kako radi.... I to mi bolje nego ništa....
Talianu i kod mene tako idu žice ali nisu prožuljane. Ustvari nisam našao ali proveriću još jednom. Mislim da je ipak nešto u njoj jer sam je juče prvi put od kako me zeza čačkao a da mi nije upaljen traktor i dešavalo se da ima tona a ne svetle diode.
Sumnjam na prekidač ali videću šta mi je činiti kad kontaktiram Agroelektroničare.
 
nije do EKS-a greska uvek nego i do nas, dosta dobro je napravjeno ali u okolnostima koje mi imamo moze nesto i da se zadesi, i ja imam jedan senzor koji ponekad lazno pokazuje ali sam vec navikao pa se ne sekiram puno. a da je masina prava .....kum mi kaze da smo trabali da kupimo EKS vec odavno!

- - - - - - - - - -

nije do EKS-a greska uvek nego i do nas, dosta dobro je napravjeno ali u okolnostima koje mi imamo moze nesto i da se zadesi, i ja imam jedan senzor koji ponekad lazno pokazuje ali sam vec navikao pa se ne sekiram puno. a da je masina prava .....kum mi kaze da smo trabali da kupimo EKS vec odavno!
 
Ja sam juce radio sa mojom ,isto kao i pre neki dan. Kada cakam prekidac ona proradi , tako da mislim da je prekidac upitanju.
Ja moju čačko,ne čačko-neće da proradi dok ona ne smisli. Znači pokušao sam da radim samo na svetlosni signal pa na svetlosno zvučni. Probao sam kad se ugasi da drndam prekidač i instalaciju i da ne drndam. Kad proradi ostavljao sam je uključenu ali džaba! Kad smisli ugasi se pa je hebi....
 
Danas zavrsena sezona setve. Svi posejali. Sutra ide ciscenje i podmazivanje i pakovanje masine.....
EKS vredi svaki dinar koji je dat za nju.... Jest da je drugi dan otisao zvucnik koji pisti ali vredi sviki dinar dat u nju .....
 



Prvi put radim s EKS i iskustva su jako pozitivna. Za umorne seljačke noge prava stvar a značajno ubrzava i sjetvu.
Kabal senzora (kontrola je sa brojačem hektara) sam provukao kroz rebrasto crijevo radi zaštite a trebalo bi to učiniti i s kablovima od senzora i onda nebi bilo neugodnih iznenađenja.
Sve pohvale, bez obzira na cijenu komponenti jer je ipak trebao neko to napraviti i upakirati. Da na njoj piše neko "svjetsko " ime ne bi nam bila skupa i da je duplo.
 
Sledite uputstvo za ugradnju ili se vodite logikom prilikom ugradnje i neće se desiti čupanje i kidanje žica.Moja radi već 6 sezona bez ikakvog problema.
 
Nazad
Vrh