Elektro instalacija

on je vec ustanovio da mu izvlaci bateriju. sad je potraga za potrosacem. :osmeh:
 
Pesut nisam te bas najbolje razumeo,ako skinemo npr + klemu onda jedan kraj glinerice stavimo na taj stubic de smo skinuli klemu,a drugi kraj stavimi na skinutu klemu?
 
tako je , ako vuce negde sijace glinerica

ako je kontakt brava ispravna moze samo na anlaser ili alternator da vuce ako je probio neki od njih dvoje
 
ako sija, vuce negdje struju. ako ne sija sve je ok.
MmUDELX.png



to sa kontakt bravom pije vode ali sve zavisi od situacije. nije to instalacija ostala fabricki od dana kad je napravljen traktor. nego je neko prepravio ovo, prepravio ono, doso jedno, izbacio drugo, prespojio nesto. scenarija je bezbroj. uz pravo znanje i aparaturu taj kvar se rijesi za 20ak min. traktor je to. nema tu puno potrosaca i buntovi zica ko na autu i bilo cemu drugom.
 
Tako je NA, kolega je vec objasnio. Vrlo jednostavan nacin a verujem da svi imamo glinericu bar. Lakse ce ovako ustanoviti sta vuce struju nego da otkacinje jedno po jedno i da ceka
 
Mislim da se tako ne moze otkriti sta vuce struju,nego samo da li vuce.
Godinama sam amaterski koristio sijalicu dok nisam kupio glinericu kojoj je cena smesna.


Inace u jednoj situaciji bolje da sam koristio sijalicu i to od radnog fara,nego glinericu. Radilo se o struji na prikolici kad probam na glinericu sve super,kad spojim prikolici sve zivo sija,muka ziva a ja neiskusan i onda dodjem na idejuda ubodem veliku sijalicu na uticnicu na traktoru i ona samo zizi,znaci slaba masa a anamucio sam se. Posle mi je mislim MBranko objasnio zasto ostale sijaju i kako to funkcionise.
 
masa je zajebana stvar. mene su u skoli ucili da na ormaricama striktno koristim sijalicu u monofaznom rezimu a dvije sijalice u seriji spojene u slucaju trofznog rezima. sve ostalo moze prevarit i napravit zavrzlamu da se zaebajes citav dan umjesto 20ak minuta posla.
 
Sredio sam vecinu signalizacije na 533, pa su mi dosla na red stop svjetla. Odakle da izvedem struju za njih? Znam da mi treba onaj automat za njih sa oprugom koja se kaci na kocnice. Kako sve to treba povezati?
 
Taj tzv. "automat" nije ništa drugo već običan klasičan prekidač, s tim što se ovaj aktivira potezanjem (kao oni potezni prekidači, radi na tom principu, samo ovaj ima oprugu koja ga vraća u neutralan položaj)...
Povezuješ ga na +, znači uzimaš plus sa osigurača, žica na taj prekidač, pa sa prekidača na štop-svetla...
 
Pazi da ti se prekidac ne raspadne prilikom montaze kao meni,pa sam uzeo iz juga prekidac koji traje godinu bez problema od kako je stavljen.
 
Jovice, evo ti i slika tog prekidača (izvinjavam se za lošiji kvalitet, malopre slikano)...
Išao da namirim konja, pa usput poneo foto-aparat...:cool:
prekidac_stop.jpg

prekidac_stop1.jpg


Još nešto važno, POTPUNO JE SVEJEDNO koja je stopica dolazni vod, a koja ide prema svetlima...
Pošto ima i ovakvih pitanja (lično iskusio u komšiluku)...
 
Hvala vam na objasnjenju i savjetima. Imao sam taj prekidac, ali sam ga izgubio nekako, ali nacu nesto u zamjenu.
 
ja danas raskopor alternator na zetoru jer mi je zmirkala ona kontrolna lampica, otprilike te neke diode. Eh moze li mi neko reci sta su te diode i sta se tu mijenja evo slika :D takodje mi je jdna cetkica ostecena. Da li se ona moze zamijeniti ili se mijenja ovaj citav dio? Prosli put sam noso 3 puta alternator i kao napravio i nije prolso ni 6 mj opet isto. Il da mijenjam majstora il da sam napravim :D




 
sve su ovo diode sto sam pohvato na slici. bez instrumenta tesko da ces ti sam to rijesiti. cetkice su ti vjerovatno na regleru. ljudi to odvrte odleme i stave nove cetkice ali se ne isplati zezat jer ja kupujem u total trade nove reglere sa aluminijumskim kucistem po cijeni od 9 maraka.
za pocetak pokusaj zamijenit relger i prati lampicu ako i dalje treperi ili zmiri onda je do neke diode ako su prstenovi na altenatoru ispravni i rotor, stator nije negdje probio. ako vec imas losa iskustva sa autoelektricarima najbolje ti je da kupis nov, polovan altenator i nabacis. bices miran 10god sigurno.

qv7chgG.jpg


cak se u gornjem lijevom uglu slike vidi gdje sam okruzio da je dolazilo do kratkog spoja-topljenja.
 
Ovo mi je zadnji put napakovano od neke skode i nije nikolko trajalo. Izfleda da cu alternator kompletan nac koji odgovara al tesko nac da pase na nosac pa cu morat kupit neki od felicie pa raskopat i sastavit jedan dobar.
 
Procitao sam skoro celu temu i nisam nasao da je neko imao slicn problem kao ja. Na Belarusu 920, na zimi -10 prvo paljenje je jako ocajno, dok oko 0 stepeni i neki stepen ispod upali uz pomoc grejaca i dekompresora. Ovih dana kupio sam obadva nova akumulatora, prosle godine sam kupio novi brzi alnaser i opet samo to prvo paljenje ga ubija. Motor je odlican, odlicna kompresija, traktor ima svega 1600 sati, a 2002 godiste je. Citao sam da je neko stavljao deblje kablove, da li da probam i to ili neko ima jos neko reselje?
 
Dukej je pisao o tome,udji na njegov profil pa potrazi sta i kako je radjeno,ali prvo premeri unimerom da li dolazi do pada napona,ako dolazi onda se menjaju kablovi. Slusaj Dukeja i neces pogresiti. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh