Ekonomska racunica u proizvodji prasica tokom cele godine,!

Slazem se sa Nikolom potpuno.Cesto imamo podeljena misljenja oko zaracunjavanja cena komponenti.Konkretno kod mene u selu, cele zime si mogao da prodajes kukuruz po ceni od 30 din/kg.- koliko imas.Tako da jr logicno da u ceni kalkulisem prodajnu vrednost kukuruza,a jecam kalkulisem po otkupnoj ceni Agromila-Pojate od nekih 25 din./kg.Jer hocu da odvojim stocarstvo-svinjarstvo od ratarstva i da vidim sta donosi i koliko_Onog momenta kad ucestalo jedna od te dve grane ne donosi profit,logicno bi bilo da je ugasis.Trenutno ratarstvo je u prednosti.ali i proizvodnja prasadi se odrzava na neki prihvativ nivo(ne ide se u minus i ima zarade),za razliku od tova.
 
Ovaj deo je relativan jer svaka grana poljoprivrede ima svoje uspone i padove, ako se ne zalećeš i imaš određenu zaleđinu moći ćeš da održavaš kontinuitet tj. imaćeš stalne mušterije pa će ti se dešavati u rasponu od dve godine da recimo cena prassića varira od 200 do 300 dinara, ko hoće da je baš načisto mora to da uzima kao reper.
Kod pilića ovaj period je godinu dana (cena mnogo više varira) dok je kod goveda on mnogo duži.
Znamo svi kako je cena varirala tako da ovo nije ništa spektakularno ali ko održava stalnu proizvodnju proda i jeftine i skupe, za razliku od onih koji u priču ulaze kad cena skoči a ne znaju dok dođu prasići šta će biti.
 
Zamolio bih vas!...da mi neko kaze,koja je konverzija kod prasica od 20-30kg,ako je neko to proveravao.Ja sam vrsio proveru od zalucenja pa do 30 kg. i negde mi je oko 1,9.Vidim u temi:Cena malih prasica...da pojedini prodaju prasice i ispod 20 kg tezine,pa bih izveo racunicu te pojave.Mozda je negde vec pisano o tome,tako da se unapred izvinjavam,jer se ne secam da sam citao.
 
Pa to grujo i ja znam,a mene interesuje konverzija od 20 kg.t.m. pa do 30 kg t.m..Ja danas premerio nekoliko praseta i preracuno konverziju do 21.5 kg t/m=1.7 hrane /kg.t.m(neprecizno jer nisam merio po zalucenju).Verovatno od te kilaze pa do 30 kg. je konverzija 2-2.1kg.hrane za kg.t.m.Opet je tu velika isplativost da tovis preko 20 kg.,jer na svaki kg.za kratko vreme zaradis,ma kakva cena bila,kad si ga vec doguro dotle.
 
Jeste to tako ali kod nas se prasad prodaju iskljucivo za tov a to su prasad od 10 kg pa do 25 najvise,nece niko da uzme prase od 30 kg i da ulozi u njega 6,7 hiljada,nema racunice,za pecenjare se slabo prodaje,licno ja ne mogu sve da utovim,prodam 25 do 30 kom prasadi mesecno a imam i problem sa mestom pa moram da ih prodajem kad zaskripi pa ako treba i tek polucene. ko moze da ih proda po 30ak kg to je extra,jos po ovim cenam od po 250 din pa navise i ima neke zarade.
 
Opet je tu velika isplativost da tovis preko 20 kg.,jer na svaki kg.za kratko vreme zaradis,ma kakva cena bila,kad si ga vec doguro dotle.
Da u pravu sio tome ja pricam sve vreme kod nas se ne prodaju prasad ispod 25 kg.. imamo kupce i do 40 kg i cena je ista da racunao sam pojedu od 2- 2.2 kd / kg i ispalti se kako god da je ali sad je bas lepa cena i teram po dogovoru muske od 35- 40 kg jer idu dalje na vec pogodjeno...a sto je interesantno u Kraljevu na pijaci ih i nema :osmeh:
 
Pozdrav ljudi! Evo da se i ja ukljucim ovde, dosad sam bio uglavnom na vocarstvu, ali ima jedna vest, koju treba komentarisati, i nadam se da je ovo pravo mesto.

Juce su Rusi objavili , da zabranjuju uvoz svinjskog mesa, svinja i preradjevina iz Evrope i Amerike. Sta mislite, da li mozemo ovu cinjenicu iskoristiti? Cinjenica da nasa proizvodnja nije na nekom velikom nivou, koliko nam vremena treba da popravimo stanje, koliko nam sredstva treba za to? Koliko organizaciono mozemo da ispratimo, prakticno otvorena vrata i otvoren poziv za izvoz u Rusiju?
Eh kad bi se moglo ponovo usluzno toviti kod nas seljaka , dobijes prasice male , dobijes koncetrat, i isporucis tu i tu , obracunas sve , pare na ruke( ma moglo bi i na racun), pa kuci pevajuci.
 
Pozdrav ljudi! Evo da se i ja ukljucim ovde, dosad sam bio uglavnom na vocarstvu, ali ima jedna vest, koju treba komentarisati, i nadam se da je ovo pravo mesto.

Juce su Rusi objavili , da zabranjuju uvoz svinjskog mesa, svinja i preradjevina iz Evrope i Amerike. Sta mislite, da li mozemo ovu cinjenicu iskoristiti? Cinjenica da nasa proizvodnja nije na nekom velikom nivou, koliko nam vremena treba da popravimo stanje, koliko nam sredstva treba za to? Koliko organizaciono mozemo da ispratimo, prakticno otvorena vrata i otvoren poziv za izvoz u Rusiju?
Eh kad bi se moglo ponovo usluzno toviti kod nas seljaka , dobijes prasice male , dobijes koncetrat, i isporucis tu i tu , obracunas sve , pare na ruke( ma moglo bi i na racun), pa kuci pevajuci.
Ja imam informaciju da je vec krenuo izvoz svinjskog mesa za Rusiju, doduse u polutkama, ne zive.
 
Pa ne moze zive, ja mislim da zive idu samo kao priplod. A i tu ima neka zajebancija, valjda EU ne dozvoljava preko svoje teritorije prevoz mesa, pa mora da ide preko Bara, pa na Sankt Petersburg, sto malo otezava i poskupljuje celu stvar. To sto su krenule polutke je dobro ,jer vrlo brzo ce da nestanu ,jer mi malo proizvodimo. Sasvim druga stvar ce biti ako ,ovo povuce vecu organizovanu proizvodnju, kod seljaka ,a ne cisti otkup. Ili ce biti opet kao dosad , da nismo iskoristili situaciju???
 
Norveski landras je krmaca I prasici su zivahni i ujednaceni po velicini.Sada jedu Pantelic mlecni pred starter 20 dana su stari i sisaju jos 2 nedelje cu da ih drzim sa krmacom.
 
Nazad
Vrh