Ekonomska racunica u proizvodji prasica tokom cele godine,!

Program za ekonomske proračune u proizvodnji prasadi

U prilog ovoj temi, predstavljam program koji je radjen u Excelu, a svakom korisniku daje mogućnost da sam napravi recepturu za ishranu tj.izbalansira obrok, sagleda proizvodne parametre, troškove i prihode. Veoma je jednostavan za upotrebu, naravno potrebno je baratati sa nekim osnovnim informcijama, a sve ostalo program automatski izračunava.Ovde ću postaviti neke fotografije kao program izgleda, za sve ostale informacije kontaktirajte me na pp,mail i kontakt telefon.








Dr Vet. Med. Milan Kosanović
 
Poslednja izmena:
Samo da rasprodajem nesto tovljenika sad sto imam i oslobodim mesta malo preradim i ubacujem jedno 4-5 krmaca i samo cu to da radim .. Cenim da je sad pravo vreme.. Samo jedno pitanje, dali valjda krmacu drzati u ukljestenju non stop , dok je suprasna i kasnije posle odbijanja prasica ? Znaci da bude u kavezu od prvog prasenja do klanja ?
 
To ja i planiram posto je najbolje i zbog prostora i uslova rada .. Al sam cuo neke price da to ne valja za krmace da brze propadaju.. Ja sam do sad drzao po 1-2 al u oborima nemam nikakva iskustva sa tim ukljestenjima.
 
u pravu su oni koji su Vam rekli da se krmače manje zadržavaju zbog problema sa nogama, vimenima, plodnošću ako se ceo proizvodni vek drže u uklještenju a da o dobrobiti ne govorimo. Najbolja varijanta je da budu u nekom ispustu do 15 dana pred prašenje, e onda u uklještenje do zalučenja i posle toga slobodno držanje. Samo je pitanje ekonomske računice, koliko koštaju objekti, cena rada, utrošak rada, povećanje broja prasadi po leglu ali na manji broj krmača definitivno ne preporučujem držanje krmača samo u uklještenju.
 
Zdravo svima.U svinjarstvo se bas nista ne razumem pa ne zamerite ako pitanje nije na mestu.Zanima me kada kupim prase od 25 kg i hocu da ga gajim do 110kg koliko hrane mi treba pod uslovom da kupujem gotovu hranu na pr.Gebi.Novac mi nije bitan tj. racunica samo me konverzija hrane zanima kg koncetrata/kg prirasta.Unapred zahvaljujem na odgovorima i pozdrav svima.:ppozdrav:
 
Kod nas cijene diktira berza. Uzgajivaci proizvode prasad do 31 kg - onda idu u sopstveni tov ili se prodaju dalje na farme koje iskljucivo tove. Eh sada, lobi tovljaca je puno jaci tako da vec dugo imamo situaciju da prase kosta 60,00 EUR a svinja sa 110 230,00. Tu je ogromna netrepeljivost izmedju uzagajivaca i tovljaca, jer znamo dobro koliko je intenzivan posao uzgajivaca a tamo neko drugi sa 20 % posla "pokupi kajmak".

Zbog te politike masa prepravlja stale u "geschlossene Betriebe = zatvorenu proizvodnju" - ovisno od trenda, tove ili prodaju prasad. Pogotovo sada, gdje je EU zahtjeva od 2013 da se prasne krmace ne smiju drzati u ukljestenjima vec moraju biti u ispustima - u protivnom kazna od 2.500,00, EUR pa izvolite.

Licno sam protiv da drzava bilo sta regulise ili cak da diktira cijenu. Kad vidim nasu situaciju da neki analist iza pc-a spekulira sa cijenama svinja ili zitarica a ne zna razlikovati raz od psenice, muka mi dodje :haha:
 
Svast cemo jos da cujemo , da si rekao 7 kg , bili bi pilici . sto se tice svinja . 2.8 do 3 kg max . sve preko toga , nesto ne valja , da se razumemo . ne treba lupati podatke , ako se nezna ne kucaj sve i svasta .. kakvih grdnih 4 kg , strasno ..:haha:

Zanimljivo pitanje , još interesantniji odgovori !Ako prof. Kovčin doktor ishrane swvinja kaže da za osnovni metabolizam svinja prosečno treba 1,8 kg. razmisli kad neko tvrdi da prolazi sa 1,9 ili slično . mislim da bi pravo pitanje bilo koliko košta 1 kg prirasta sa današnjim cenama sirovina ?
 
Najveca stvar je u tome sto treba izracunati cenu svoje hrane koja se proizvede, ja sam nesto povrsno racunao i ispada mnogo jeftinije nego kupovna hrana. Osim svog rada naravno. (sa troskovima goriva za obradu zemlje, djubriva, semena, prskanja...)
 
Najveca stvar je u tome sto treba izracunati cenu svoje hrane koja se proizvede, ja sam nesto povrsno racunao i ispada mnogo jeftinije nego kupovna hrana. Osim svog rada naravno. (sa troskovima goriva za obradu zemlje, djubriva, semena, prskanja...)
kada radis kalkulaciju troskova moras racunati trzisne cene komponenti, jer sta je lakse, prodati, svoj kukuruz, soju i sl. ili to sve provuci kroz svinje ,pilice, goveda i sl. dalje kada sam proizvodis konc. nemas transportnih troskova marze i sl. i samim tim si u dobrom plusu.
 
kada radis kalkulaciju troskova moras racunati trzisne cene komponenti, jer sta je lakse, prodati, svoj kukuruz, soju i sl. ili to sve provuci kroz svinje ,pilice, goveda i sl. dalje kada sam proizvodis konc. nemas transportnih troskova marze i sl. i samim tim si u dobrom plusu.


Ja sam radio kalkulaciju sa svojom hranom, ali sam uzeo u obzir trzisne cene(jer nisam racunao koliko kosta moja hrana, sada sam poceo da racunam to) i imao sam zaradu po komadu praseta(30 kg prosek) od 2300 dinara.

To je sa trzisnim cenama hrane, a sa mojim koje su sigurno manje imao bih preko 3000 . Doduse cena je bila 230 din/kg.
 
Postoje razilažejna i stručnjaka ekonomista po ovom pitanju. Jedni kažu da treba uzeti u obzir tržišne cene komponenti, dok drugi, po meni realniji kažu da treba kalkulisati sa stvarnim cenama komponenti. Tako se recimo kukuruz računa koliko nas košta da se smesti u skladište tj. sa troskovima goriva za obradu zemlje, djubriva, semena, prskanja... Jer mi prodajemo svinje kao finalni proizvod, a kukuruz je sirovina. Kod računice sa tržišnim cenama ispada da je svejedno da li imamo svoj kukuruz ili ga kupujemo, a svi znamo da je jefinije proizvesti isti.
 
Slažem se sa tobom, ali ti ulažeš svoj rad da proizvedeš kukuruz pa opet ulažeš svoj rad da proizvedeš svinju, po kalkulaciji na tržišne cene žitarica ti tačno znaš za koliko para si tovio svinje dok u ovoj drugoj to sve spajaš i ne možeš da ispratiš isplativost tova.
 
Uvek se u kalkulaciji uzima cena po kojoj mozes nesto da prodas,ne proizvodna,ako je prodajna veca od proizvodne.Ako je obrnut slucaj,da je proizvodna veca prodajne,onda ides na pokrivanje troskova,i racunas proizvodnu cenu.
 
Nije ukupna prodajna cena kukuruza zarada, primera radi prodaš po 25 din/kg, nisi zaradio 25 moraš da odbiješ troškove proizvodnje kukuruza. Kažem mišljenja su podeljena...
Po meni realnija slika se dobija kada se računaju proizvodne cene.
 
Nazad
Vrh